بنیاد موزیلا در سال ۲۰۱۶ یک پروژه‌ی آزمایشی به اسم Firefox Notes را کلید زد که یک افزونه‌ی قدرتمند برای نوت‌برداری و یادداشت کردن نکات مهم حین گشت‌وگذار در اینترنت است. اگر به یادداشت‌برداری علاقه‌مند هستید، افزونه‌های استیکی نوت برای گوگل کروم و فایرفاکس نیز منتشر شده است.

در این مقاله می‌خواهیم با افزونه‌ی جالب بنیاد موزیلا به اسم Firefox Notes و شیوه‌ی استفاده کردن از آن آشنا شویم. به علاوه افزونه‌های Sticky Notes دو مرورگر محبوب را معرفی خواهیم کرد.

Firefox Notes برای اضافه کردن قابلیت یادداشت‌نویسی به مرورگر محبوب موزیلا فایرفاکس طراحی شده است و تاکنون به صورت یک افزونه به کار خود ادامه داده اما ممکن است در آینده، موزیلا این ویژگی را به صورت پیش‌فرض در مرورگر فایرفاکس اضافه کند.

کاربرانی که به افزونه‌ها و امکانات آزمایشی و جدید علاقه دارند، می‌توانند افزونه‌های آزمایشی بنیاد موزیلا را روی فایرفاکس نصب کنند اما توجه داشته باشید که در این صورت موزیلا مجاز است اطلاعات مربوط به استفاده از افزونه‌های اینچنینی را جمع‌آوری کرده و برای بهبود قابلیت‌های جدید استفاده کند.

افزونه‌های یادداشت‌نویسی و نوت‌برداری برای فایرفاکس و کروم

قبل از افزونه‌ی Firefox Notes نیز افزونه‌ای برای یادداشت‌برداری در محیط مرورگر فایرفاکس معرفی شده بود، منظور ما افزونه‌ی Sticky Notes است که هنوز هم کاربران زیادی از آن استفاده می‌کنند.

اگر از کاربران گوگل کروم هستید هم می‌توانید افزونه‌ی Sticky Notes را نصب و استفاده کنید که از سال ۲۰۱۰ در اختیار کاربران کروم بوده است.

مرورگر معروف Vivaldi که از موتور رندرینگ Blink مثل اپرا و گوگل کروم بهره می‌برد هم به صورت پیش‌فرض ابزار نوت‌برداری دارد! حتی از زمان معرفی اولین نسخه‌ی آن در سال ۲۰۱۶ این قابلیت به صورت پیش‌فرض موجود بوده است.

معرفی افزونه یادداشت‌نویسی و نوت‌برداری برای فایرفاکس و کروم

آشنایی با Firefox Notes

قابلیت‌های افزونه‌ی Firefox Notes در زمان انتشار آن محدود بود. به عنوان مثال فقط یک نوت در اختیار کاربر قرار می‌گرفت و تمام یادداشت‌های مهم در همان یک نوت اضافه می‌شد. پشتیبانی از فرمت دادن به متن نیز محدود و ساده بود.

تیم توسعه‌ی Firefox Notes این افزونه را به مرور زمان کامل‌تر کرده تا جایی که در نسخه‌های اخیر قابلیت ایجاد یادداشت‌ها مختلف نیز اضافه شده است. برای استفاده از این افزونه می‌توان روی آیکون مربوطه در نوار ابزار کلیک کرد و یا از کلید میانبر Alt + Shift + W استفاده کرد. به این ترتیب نوار کناری مربوط به یادداشت‌ها نمایان می‌شود. برای اضافه کردن یادداشت جدید، گزینه‌ی New Note را از منو انتخاب کنید.

کلید میانبر استفاده از فایرفاکس نوتس در مک‌او‌اس اپل، Opt + Shift + W است.

معرفی افزونه یادداشت‌نویسی و نوت‌برداری برای فایرفاکس و کروم

در ستون یادداشت‌ها می‌توان نوت‌های موجود را ویرایش کرد، به متن فرمت داد و به عنوان مثال بخش‌های مهم را ضخیم یا Bold کرد و همین‌طور از لیست و هدینگ‌ها استفاده کرد.

معرفی افزونه یادداشت‌نویسی و نوت‌برداری برای فایرفاکس و کروم

یکی دیگر از ویژگی‌ها نسبتاً جدید افزونه‌ی Firefox Notes این است که می‌توان یادداشت‌های ایجاد شده را به راحتی به صورت یک فایل HTML ذخیره کرد. برای این کار کافی است روی منو کلیک کرده و گزینه‌ی Export as HTML را انتخاب کنید. در ادامه آدرس و نام فایل را مشخص کرده و به این ترتیب تمام نوت‌ها را اکسپورت کنید.