در مرورگر فایرفاکس می‌توان با استفاده از یک افزونه‌ی ساده، سرعت پخش ویدیوها را کم و زیاد کرد و به علاوه می‌توان با کلیدهای میانبری که در نظر گرفته شده، روی پخش ویدیوهای تحت وب کنترل کامل و ساده‌ای داشت. به عنوان مثال می‌توان با شورت‌کات G سرعت پخش ویدیو را به حالت مطلوب تغییر داد و با کلید میانبر D و S سرعت ویدیو را بیشتر و کمتر کرد.

در ادامه با افزونه‌ی جالب و مفید Video Speed Controller موزیلا فایرفاکس که برای کنترل کردن پخش ویدیوها در دنیای اینترنت عالی است، بیشتر آشنا می‌شویم. با ما باشید.

برای کنترل کردن سرعت پخش ویدیو در وب‌سایت‌هایی مثل یوتیوب و آپارات و همین‌طور سایت‌هایی که ویدیوهای HTML5 در معرض دید بازدیدکننده قرار می‌دهند، معمولاً راهکار خوب و جامعی پیش‌بینی نشده و پلیرها عالی نیستند اما می‌توان با افزونه‌ای جالب به اسم Video Speed Controller امکانات موردنیاز را فراهم کرد. مهم‌ترین مزیت، پشتیبانی از شورت‌کات‌های مختلف برای جلو رفتن و برگشت و همین‌طور تغییر سرعت پخش ویدیو است.

برای دانلود این افزونه به وب‌سایت مخزن افزونه‌های موزیلا فایرفاکس مراجعه کنید:

البته در برخی وب‌سایت‌ها، شورت‌کات‌های کنترل پخش ویدیو نیز فعال است. به علاوه در یوتیوب می‌توان تغییر سرعت را از طریق گزینه‌ای که در منوی Preferences پیش‌بینی شده، انجام داد.

تنظیمات و آموزش استفاده از Video Speed Controller

افزونه‌ی Video Speed Controller فایرفاکس نیاز به دسترسی به داده‌های تمام وب‌سایت‌های دارای ویدیو دارد و در سایت‌هایی که ویدیوها مطابق با استاندارد HTML5 قرار داده شده و همین‌طور برخی وب‌سایت‌های معروف پخش ویدیو مثل YouTube کار می‌کند.

در تصویر زیر که تنظیمات افزونه را نشان می‌دهد، کلیدهای میانبر برای کنترل پخش ویدیو را مشاهده می‌کنید:

معرفی افزونه تغییر سرعت پخش ویدیو در سایت‌ها برای فایرفاکس

عملکرد کلیدهای میانبر مختلف به صورت زیر است:

  • S برای کاهش سرعت پخش ویدیو
  • D برای افزایش سرعت ویدیو
  • R برای بازنشانی و ریست کردن سرعت ویدیو
  • Z برای عقب زدن ویدیو
  • X برای جلو زدن ویدیو
  • G برای تنظیم سرعت پخش مطابق با مقدار دلخواه و مطلوب که در تنظیمات و در فیلد روبروی Preferred Speed (x) وارد شده است.
  • V برای نمایش یا مخفی کردن کنترلر پخش ویدیو

برای استفاده کردن از این Add-on می‌بایست زمانی که ویدیویی را در صفحه‌ی سایتی مشاهده کردید، یکی از کلیدهای میانبر فوق را فشار دهید.

معرفی افزونه تغییر سرعت پخش ویدیو در سایت‌ها برای فایرفاکس

افزونه‌ی Video Speed Controller وضعیت فعلی را روی ویدیو به صورت کوچک و کم‌رنگ نشان می‌دهد اما می‌توان در تنظیمات، این مورد را هم غیرفعال کرد. برای دسترسی به تنظیمات، کافی است روی آیکون افزونه در نوار ابزار Firefox کلیک کنید و گزینه‌ی Settings را انتخاب کنید تا صفحه‌ی شورت‌کات‌ها و دیگر تنظیمات، نمایان شود.

به علاوه می‌توانید کلیدهای میانبر را متناسب با سلیقه و نیاز تغییر دهید و حتی مقدار جلو یا عقب رفتن ویدیو با کلیدهای میانبر مربوطه را از مقدار پیش‌فرض که ۱۰ ثانیه است، به عدد دیگری تغییر دهید.

  • از فیلدهای Rewind Time (s) و Advance Time (s) برای تنظیم میزان پرش به عقب و جلو استفاده کنید.
  • فیلد Speed Change Step نیز پله‌های تغییر سرعت را مشخص می‌کند که حالت پیش‌فرض، پله‌های یک دهم واحدی تغییر سرعت است.
  • در صورت نیاز به حفظ سرعت فعلی و استفاده از همین سرعت در دیگر ویدیوها، تیک گزینه‌ی Remember Playback Speed را بزنید.