توان الکتریکی که پورت‌های USB به وسایل جانبی منتقل می‌کنند، روی سرعت شارژ باتری و حتی روی کارکرد صحیح اثرگذار است. پورت USB که جریان الکتریکی کافی نداشته باشد، نمی‌توان هارد اکسترنال را به خوبی تغذیه کند و هارد اکسترنال مرتباً روشن و خاموش می‌شود! اگر همچنان از این نوع پورت‌ها استفاده شود، ممکن است به کلی از کار بیافتند.

در ویندوز برای چک کردن این موضوع که خروجی الکتریکی یک پورت USB چقدر است، می‌توان از یک نرم‌افزار مفید و ساده استفاده کرد. در ادامه با روش چک کردن جریان الکتریکی پورت‌های USB در سیستم عامل ویندوز آشنا می‌شویم.

پورت‌های USB 2.0‌ و USB 3.0 در اشکال مختلف که نوع A حالت مستطیل‌شکل و استاندارد آن است، در لپ‌تاپ‌ها و مادربوردها به کار می‌روند. برخی نیز به شکل نوع B هستند که ظاهر مربعی با پخ در دو گوشه دارد. نوع جدید و امروزی، نوع C است که از نظر ابعاد شبیه به میکرویو‌اس‌بی است و خوشبختانه متقارن است. کابل را در هر جهتی به آن متصل کنید، اتصال به درستی برقرار می‌شود.

تمام انواع پورت‌های USB ممکن است در گذر زمان با استهلاک قطعات داخلی و همین‌طور کثیف شدن پورت و شل شدن اتصالات، از نظر الکتریکی ضعیف شوند و حتی ممکن است بسوزند و کار نکنند.

برای بررسی کردن میزان خروجی الکتریکی یک پورت USB در کامپیوترهای ویندوزی می‌توان از نرم‌افزار جالبی به اسم USBDeview استفاده کرد. این اپلیکیشن به صورت پرتابل طراحی شده و بدون نصب کردن هم می‌توان آن را مستقیماً اجرا کرد.

در اولین مرتبه‌ی اجرا، لیستی از تمام وسایل USB شناسایی‌شده تاکنون و همین‌طور پورت‌های USB کامپیوتر یا لپ‌تاپ نمایان می‌شود. پورت‌هایی که در حال حاضر فعال هستند و به عبارت دیگر وسیله‌ای را تغذیه می‌کنند، با رنگ سبز مشخص می‌شوند.

برای مشاهده کردن جزئیات در مورد یکی از پورت‌های USB موجود، روی نام آن دبل‌کلیک کنید. اطلاعات کامل و مفصلی در مورد پورت نمایش داده می‌شود، به عنوان مثال آخرین مرتبه‌ی استفاده از پورت و همین‌طور اینکه می‌توان وسیله‌ی متصل‌شده‌ی فعلی را جدا کرد یا در حال حاضر این کار توصیه نمی‌شود و امن نیست. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، گزینه‌ی Power برای بررسی توان الکتریکی کاربرد دارد و البته توان را نشان نمی‌دهد بلکه میزان جریان الکتریکی را بر حسب میلی‌آمپر نشان می‌دهد.

بررسی جریان الکتریکی پورت‌های USB با نرم‌افزار USBDeview برای ویندوز

همان‌طور که می‌دانید USB 2.0‌ و USB 3.0 حداکثر ۵۰۰ و ۹۰۰ میلی‌آمپر جریان الکتریکی در اختیار وسایل متصل شده می‌گذارند. اگر وسیله‌ای دارای باتری بزرگ با تکنولوژی شارژ سریع باشد، طبعاً حداکثر جریان الکتریکی را از پورت USB دریافت می‌کند و اگر وسیله‌ای کم‌مصرف باشد، جریان کمتری استفاده می‌کند. پورت USB 2.0 که خراب باشد، نمی‌توان جریانی نزدیک به ۵۰۰ میلی‌آمپر را در اختیار وسایل پرمصرف بگذارد و این نشانه‌ی ضعیف و خراب بودن پورت است.

در مورد USB 3.0 هم مقدار حداکثر جریان، نزدیک به ۰.۹ آمپر است ولیکن اگر وسیله‌ای مثل یک کیبورد یا موس ساده، کم‌مصرف باشد، ممکن است فقط ۰.۱ آمپر جریان بکشد و نه بیشتر. در این صورت پورت سالم است و نباید به سلامت آن مشکوک شد.

توجه کنید که هر آمپر معادل ۱۰۰۰ میلی‌آمپر است. mili‌ معادل یک هزارم است.