اپلیکیشن Adobe Photoshop Express یکی از اپ‌های ویرایش و بهینه‌سازی عکس برای اندروید و iOS است که امکانات ساده‌ای مثل برش زدن یا Crop، چرخاندن یا Rotate و همین‌طور ابزار تغییر روشنایی یا Exposure، تضاد یا Contrast و چند ابزار دیگر برای تبدیل عکس رنگی به حالت سیاه و سفید، افزایش جزئیات هایلایت‌ها و سایه‌ها و تغییرات رنگ مثل Temprature یا گرمای رنگ، ته‌رنگ یا فام و غلظت رنگ یا Saturation را در خود جای داده است.

اگر با اصطلاحات و کاربرد هر یک از تنظیمات و ابزارهایی که در اپلیکیشن فتوشاپ اکسپرس برای اندروید و iOS پیش‌بینی شده آشنا نیستید، در ادامه‌ی مطلب با ما همراه شوید. توجه کنید که اغلب ابزارهای Photoshop Express در دیگر اپ‌های ویرایش تصویر با نام مشابه موجود است و به همین علت مطالعه کردن این مقاله به تمام کاربران نرم‌افزارها و اپ‌های بهینه‌سازی کیفیت عکس، توصیه می‌شود.

بهتر است ویرایش عکس و ابزارهای موجود را به چند دسته تقسیم کنیم که هر یک برای موضوعی خاص استفاده می‌شود: تغییر روشنایی و کنتراست، تغییرات و بهسازی رنگ‌ها، افکت‌های جالب و در نهایت کاهش نویز یا افزایش جزئیات. تمام این موارد را در اپلیکیشن‌های مختلف دیده‌اید ولیکن چیدمان منوها و گزینه‌ها و آیکون‌ها، در هر اپ متفاوت است.

ابزارهای تغییر روشنایی و کنتراست عکس

 • Exposure یا پرتوگیری یا به عبارت دیگر میزان جذب نور و روشنایی، مشخص‌کننده‌ی روشنایی عکس است. در عکاسی با دوربین‌های دیجیتال تنظیماتی برای Exposure وجود دارد ولیکن پس از عکاسی هم می‌توان میزان جذب نور را افزایش داد. تفاوت در این است که بخش کاملاً تاریک، با افزایش اکسپوژر پس از عکاسی، دارای جزئیات نمی‌شود و باید حین عکاسی برای بخش‌های تاریک فکری کرد.
 • Contrast یا تضاد به معنی تفاوت بین روشنایی نقاط تاریک و روشن است. افزایش کنتراست معمولاً تشخیص و تفکیک جزئیات و اجسام را ساده‌تر می‌کند.
 • Highlights و Shadows یا هایلایت‌ها و سایه‌ها که ممکن است در نرم‌افزارها و اپ‌های مختلف با عنوان HDR نیز به آن اشاره شود، بخش‌های تاریک و روشن عکس را بهینه می‌کند. به عبارت دیگر می‌توان جزئیات این بخش‌ها را با تغییر روشنایی، نجات داد. بخشی که بسیار روشن است، می‌بایست با کاهش روشنایی بهینه شود و بخشی که بسیار تیره است، می‌بایست روشن‌تر شود.
 • Whites و Blacks یا سفید و سیاه، کاربردی مثل هایلایت و سایه دارد اما گستره‌ی تغییرات بیشتر است. اگر از این دو مورد استفاده کنید، تغییری که توسط هایلایت‌ها و سایه‌ها صورت گرفته، حذف می‌شود.

ابزارهای تغییرات رنگ

 • Temperature یا گرمای رنگ به این معنی است که رنگ‌ها تا چه حد به سمت رنگ‌های گرم مثل قرمز یا رنگ‌های سرد مثل آبی گرایش دارند. ممکن است در ساخت رنگ سفید، غلظت رنگ آبی اندکی بیشتر از قرمز باشد و رنگ سفید به دست آمده، سفید سرد محسوب شود و برعکس آن هم ممکن است. با افزایش گرمای رنگ که معمولاً با حرکت اسلایدر به سمت راست در اپ‌های مختلف صورت می‌گیرد، گرمای رنگ بیشتر شده و رنگ‌ها به سمت قرمز و زرد متمایل می‌شود.
 • Tint یا ته‌رنگ مثل این است که لایه‌ای شفاف از رنگی خاص روی عکس اضافه کنیم. مثل یک تلق پلاستیکی و رنگی که شفاف است. معمولاً با حرکت اسلایدر تنظیم ته‌رنگ به سمت راست، عکس کمی سبز می‌شود و با حرکت آن به سمت چپ، عکس ارغوانی می‌شود.
 • Vibrance and Saturation یا طراوت و غلظت رنگ برای غلیظ و تندتر کردن رنگ‌ها استفاده می‌شوند. البته می‌توان با حرکت اسلایدر به سمت چپ یا کاهش اعداد مربوطه، غلظت رنگ‌ها را کم کرد و عکس را به حالت سیاه و سفید یا کم‌رنگ نزدیک کرد. غلظت رنگ بسیار زیاد به رنگ‌های غیرطبیعی و بسیار تند منتهی می‌شود و غلظت رنگ بسیار کم نیز عکس را سیاه و سفید می‌کند.

افکت‌ها عکس در فتوشاپ اکسپرس

در فتوشاپ اکسپرس تعداد افکت‌ها یا جلوه‌های بصری که می‌توان استفاده کرد، انگشت‌شمار است! برای استفاده از افکت‌های مختلف و هنری، می‌توان از بهترین اپلیکیشن‌های ویرایش عکس برای اندروید و همین‌طور iOS استفاده کرد:

و اما افکت‌های فتوشاپ اکسپرس:

 • Clarity یا وضوح که به کمک آن می‌توان کنتراست نواحی مختلف را به صورت ناحیه‌ای و مستقل از بخش‌های دیگر تنظیم و بهینه کرد تا در مجموع تمام عکس واضح‌تر و جالب‌تر به نظر برسد.
 • Dehaze و Defog یا کاهش بخارگرفتگی و مه به معنی کاهش مبهم و نامشخص بودن سوژه‌ها در عکس است. البته با جابجا کردن اسلایدر به سمت چپ، حالت مه‌گرفتگی غلیظ‌تر و عکس مبهم‌تر می‌شود.

ابزارهای بهبود جزئیات و نویز عکس

 • Sharpen یا افزایش وضوح به معنی واضح و مشخص‌تر کردن لبه‌های اجسام است. ممکن است اپلیکیشن دوربین و پردازش تصویر دوربین گوشی شما به گونه‌ای باشد که لبه‌ی اجسام را در حد مطلوب واضح نکند و کیفیت عکس کم به نظر برسد. می‌توان به راحتی با افزایش وضوح، عکس را جذاب‌تر و باکیفیت‌تر کرد. توجه کنید که افزایش بیش از حد وضوح، به پدیده‌ی حلقه‌زنی یا Ringing منجر می‌شود و در مرز اجسام هاله‌ی سیاه و سفید کنار هم، اضافه می‌شود!
 • Reduce luminance noise یا کاهش نویز روشنایی به معنی حذف کردن پیکسل‌های رنگی است که به دلیل انحراف رنگ‌ها ایجاد شده‌اند. در حقیقت برخی پیکسل‌های اطراف اجسام به جای اینکه سفید و روشن باشند، رنگ متفاوتی مثل قرمز و سبز دارند. با حرکت اسلایدر مربوطه به سمت راست می‌توان این نوع خاص نویز را کاهش داد و از بین برد.
 • Reduce color noise یا کاهش نویز رنگی کارکردی مشابه کاهش نویز روشنایی‌ها دارد. نویز رنگی در پیکسل‌های دارای چند رنگ، مثل پیکسل‌های سفید که ترکیب تمام رنگ‌هاست، ظاهر می‌شود و تصویر را فلت و بی‌کیفیت می‌کند.

علاوه بر این ممکن است کاهش نویز معمولی که نقاط ریز مثل ریزگردها را از تصاویر حذف می‌کند و همین‌طور افزایش وضوح لبه‌ها یا Edge Sharpen و ابزارهایی برای بهبود کیفیت عکس‌های سلفی و پوست صورت در اپ‌های دیگر موجود باشد.