فعال کردن حالت مزاحم نشوید یا Do Not Disturb در سیستم عامل اندروید به این معنی است که صداهایی مثل زنگ تلفن، آلارم یا زنگ ساعت و همین‌طور مواردی مثل صدای نوتیفیکیشن اپ‌های پیام‌رسان و بازی‌ها و ... همگی بی‌صدا می‌شوند تا کاربر خواب یا استراحت آرام و بدون مزاحمتی داشته باشد. البته می‌توان از حالت Do Not Disturb برای تمرکز روی کار در ساعات اداری نیز استفاده کرد.

در این مقاله این ویژگی مفید اندروید و تنظیمات مربوطه می‌پردازیم و همین‌طور اپلیکیشن‌هایی برای تنظیمات کامل‌تر و بهتر معرفی می‌کنیم تا برنامه‌ریزی کردن برای فعال‌سازی خودکار یا Schedule حالت DND و تماس‌های تلفنی مجاز ممکن شود.

فواید استفاده از مزاحم نشوید یا Do Not Disturb

شنیدن صدای زنگ تلفن در ساعات شب و زمانی که خواب هستیم، بسیار بد است، حتی اگر صدای زنگ تلفن کم باشد. به همین ترتیب صدای نوتیفیکیشن اپلیکیشن‌های پیامک و پیام‌رسان و یا اپ‌های وضعیت جوی، ترافیک راه‌ها و بازی‌ها، همه و همه مزاحم یک خواب آرام است. در ساعات کاری نیز یکی از عوامل حواس‌پرتی و افت بازدهی، شنیدن صداهای مختلف از گوشی است.

حالت Do Not Disturb یا به اختصار DND در اندروید و ویندوز و iOS و ... برای این طراحی شده که کاربر با تپ کردن روی آیکون مربوطه، تا اطلاع ثانوی هیچ مزاحمت صوتی و حتی لرزش از گوشی و تبلت خویش دریافت نکند.

DND‌ به صورت پیش‌فرض در اغلب سیستم عامل‌ها موجود است اما با توجه به اهمیت این ویژگی و نیاز به تنظیمات سفارشی بیشتر و کامل‌تر، اپ‌هایی نیز منتشر شده است. به عنوان مثال اگر بخواهید صدای زنگ تلفن یک شخص خاص یا صدای نوتیفیکیشن یک اپ خاص را دریافت کنید اما تمام صداها و لرزش‌های دیگر غیرفعال شود، در صورت نیاز می‌توانید از اپلیکیشن‌های کمکی استفاده کنید.

نحوه فعال کردن و تنظیمات Do Not Disturb اندروید

در محصولات اندرویدی که اندروید ۶ و نسخه‌های بعدی رویشان نصب شده، حالت مزاحم نشوید با تنظیمات مفید و کاربردی وجود دارد. مراحل فعال‌سازی و استفاده به صورت زیر است:

با پایین کشیدن نوار وضعیت بالای صفحه و بررسی آیکون‌های تنظیمات سریع یا Quick Settings، آیکون مربوط به فعال کردن Do Not Disturb یا DND را پیدا کرده و روی آن تپ کنید.

آشنایی با Do Not Disturb یا حالت مزاحم نشوید در اندروید و تنظیمات آن

معمولاً سه گزینه در اختیار کاربر قرار می‌گیرد که به تناسب نیاز می‌توان انتخاب کرد و همین‌طور مدت زمان فعال بودن قابل انتخاب است.

  • Total silence به معنی سکوت کامل
  • Alarms only به معنی مجاز بودن صدای زنگ
  • Priority only به معنی مجاز بودن صدای اولویت‌ها
 

آشنایی با Do Not Disturb یا حالت مزاحم نشوید در اندروید و تنظیمات آن

در غیر این صورت می‌توان روی آیکون موردبحث تپ و مکث کرد تا صفحه‌ای از تنظیمات که مربوط به Do Not Disturb است باز شود.

برای زمان‌بندی کردن و فعال کردن خودکار حالت مزاحم نشوید در ساعت‌های شب یا ساعات کار، سوییچ مربوط به Turn on scheduled یا گزینه‌ای مشابه را فعال کنید.

با تپ کردن روی گزینه‌ی Days، روزهای فعالسازی خودکار را به صورت دلخواه انتخاب کنید.

با تپ کردن روی Start time و End Time ساعت‌های شروع و پایان حالت DND را مشخص کنید.

آشنایی با Do Not Disturb یا حالت مزاحم نشوید در اندروید و تنظیمات آن

در برخی گوشی‌ها و تبلت‌ها، می‌توان در صفحه‌ی تنظیمات Do Not Disturb چند پلن یا برنامه اضافه کرد. به عنوان مثال پلن Weeknights برای ساعت‌های شب در روزهای معمول و غیرتعطیل هفته، پلن Weekdays برای روزهای عادی و ساعت‌های اداری و پلن‌های خاص دیگر که هر کاربر به تناسب نیاز در نظر می‌گیرد. در هر پلن ساعت شروع و پایان و روزهای فعالسازی خودکار، به صورت دلخواه تنظیم می‌شود.

همان‌طور که در تصویر قبلی مشاهده می‌کنید، گزینه‌ی Allow exceptions به معنی مجاز بودن استثنائات نیز در تنظیمات برخی محصولات اندرویدی پیش‌بینی شده است. با تپ کردن روی این گزینه، به صفحه‌ی تنظیم مخاطبین خاص هدایت می‌شوید، به این ترتیب می‌توانید افراد خاصی را بیافزایید تا صدای تماس تلفنی ایشان را حتی در حالت مزاحم نشوید هم بشنوید. البته تنظیمات بسته به رام اندرویدی گوشی یا تبلت شما متفاوت است.

تنظیم دیگر Repeat Callers است. اگر این گزینه را فعال کنید، صدای زنگ تلفن پس از اینکه یک مخاطب یا شماره‌ی ناشناس بیش از چند مرتبه تماس بگیرد و در واقع کار بسیار مهم و فوری داشته باشد، پخش می‌شود.

معرفی اپ تنظیمات کامل DND برای اندروید: Nights Keeper

یکی از اپلیکیشن‌های مفید برای کسانی که در رام اندروید گوشی یا تبلت خویش، تنظیمات خوب و کاملی برای حالت مزاحم نشوید در اختیار ندارند، اپلیکیشن رایگانی به اسم Nights Keeper است.

در این اپ همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، می‌توان چند پلن خودکار برای فعال شدن حالت مزاحم نشوید اضافه کرد. سه پلن اولیه که در اپ موجود است را می‌توان از نظر ساعت شروع و پایان و روزها، تغییر داد. با تپ کردن روی دکمه‌ی بالای صفحه می‌توان حالت مزاحم نشوید یا Don't Disturb را به صورت دستی و موقت نیز فعال کرد.

آشنایی با Do Not Disturb یا حالت مزاحم نشوید در اندروید و تنظیمات آن

با تپ کردن روی چک‌باکس هر پلن، فعال می‌شود. به علاوه در هر پلن می‌توان لیست سفید یا همان لیست افرادی که صدای زنگ تلفنی‌شان شنیده می‌شود را به صورت مجزا تعریف کرد.

یکی دیگر از ویژگی‌های مفید اپلیکیشن Nights Keeper، قابلیت تنظیم کردن تعداد دفعاتی است که تماسی از یک شماره تلفن دریافت می‌کنید و در نهایت اگر تماس تکرار شد، صدای تماس پخش می‌شود.

آشنایی با Do Not Disturb یا حالت مزاحم نشوید در اندروید و تنظیمات آن

اگر نسخه‌ی پولی این اپ را خریداری کنید، در صورتی که افراد در ساعت‌های DND تماس بگیرند، ارسال پیامکی با متن دلخواه به ایشان نیز ممکن است.

معرفی اپ تنظیمات کامل DND برای اندروید: Nights Keeper

اپلیکیشن رایگان دیگری که تنظیمات متعدد و کاملی دارد، اپ Do Not Disturb Silent Mode است. این اپ در نسخه‌ی رایگان، چند ویژگی اضافی نسبت به اپ Nights Keeper دارد:

می‌توان از گزینه‌ی Calendar برای همگام‌سازی اطلاعات این اپلیکیشن با تقویم برنامه‌های خویش استفاده کرد و هر زمان در تقویم برنامه‌ها، Busy به معنی مشغول درج شده بود، حالت بی‌صدا به صورت خودکار فعال شود. بنابراین استفاده از این اپلیکیشن به کسانی که مرتباً در جلسات و همایش‌ها شرکت می‌کنند، توصیه می‌شود.

آشنایی با Do Not Disturb یا حالت مزاحم نشوید در اندروید و تنظیمات آن

ویژگی مفید بعدی، ویجت است. این اپ ویجت ساده‌ای دارد که اگر آن را روی صفحه‌ی خانه قرار دهید، با تپ کردن روی آن می‌توان حالت Do Not Disturb را برای مدت زمان دلخواه فعال کرد.

آشنایی با Do Not Disturb یا حالت مزاحم نشوید در اندروید و تنظیمات آن

آخرین ویژگی مفید و جالب نیز گزینه‌ی Places یا مکان‌ها است. اگر این گزینه را فعال کنید و تنظیمات لازم را انجام دهید، اپلیکیشن با توجه به مختصات مکانی که توسط GPS و ... فراهم می‌شود، زمانی که در مکان‌های خاصی حضور دارید حالت Do Not Disturb را فعال می‌کند. به عنوان مثال می‌توانید تنظیمات را به گونه‌ای انجام دهید که به محض رسیدن به محل کار، حالت DND فعال شود.

در نسخه‌ی رایگان اپلیکیشن Do Not Disturb Silent Mode فقط می‌توان یک موقعیت مکانی را برای فعالسازی خودکار DND با توجه به موقعیت مکانی انتخاب کرد.