در اندروید معمولاً می‌توان بخش‌های متنی از صفحات وب، فایل‌های آفیس و اپلیکیشن‌های مختلف را کپی کرد اما در برخی اپ‌ها و از جمله اپ گوگل پلی، نمی‌توان روی متن تپ و مکث کرد و از گزینه‌ی Copy استفاده کرد.

برای رفع این محدودیت در برخی اپ‌های اندروید، می‌توان از اپلیکیشنی ساده به اسم Universal Copy استفاده کرد. در ادامه به معرفی این اپ و نحوه استفاده از آن می‌پردازیم.

احتمالاً شما هم در اپ‌های مختلف با گزینه‌ها و نوشته‌هایی روبرو شده‌اید که قابل کپی کردن نیستند. معمولاً می‌توان نام فایل‌ها و متن پیام‌ها و فایل‌های آفیس و همین‌طور متن صفحات وب را با تپ و مکث و انتخاب گزینه‌ی Copy، در کلیپ‌بورد کپی کرد اما این روش در مورد برخی اپ‌ها کار نمی‌کند. به عنوان مثل در اپلیکیشن Google Play نمی‌توان متن کپی کرد و همین‌طور در اپ Locale فیس‌بوک یا Airbnb و بسیاری اپ‌های دیگر، کپی کردن متن امکان‌پذیر نیست.

در این مواقع می‌توان از روش اسکرین‌شات گرفتن استفاده کرد و آنچه لازم است نگهداری شود را از اسکرین‌شاتی که گرفته شده، به کمک اپ‌های مختلف برش زد.

اما روش دوم این است که از اپلیکیشن Universal Copy استفاده کنید. یک اپ رایگان که درست مثل نامش، برای کپی کردن متن از تمام اپ‌ها طراحی شده است. این اپ با نسخه‌ی ۴.۱ به بعد اندروید سازگار است و به خوبی در اندروید ۸ یا Oreo نیز کار می‌کند اما ممکن است در برخی محصولات خاص، به خوبی عمل نکند.

چگونه با Universal Copy متن را از اپ‌های مختلف کپی کنیم؟

ابتدا به گوگل پلی مراجعه کنید و این اپ را دانلود و نصب کنید:

برای کارکرد صحیح، می‌بایست مجوز دسترسی لازم را از بخش Accessibility service اندروید به اپ Universal Copy بدهید و البته نیازی به جست‌وجو نیست چرا که پس از اولین مرتبه‌ی اجرای اپ، می‌توان روی گزینه‌ی Universal Copy تپ کرد تا بخش مربوطه در تنظیمات اندروید باز شود.

قدم بعدی اجرا کردن اپی است که قبلاً با کپی کردن محتوا از آن مشکل داشته‌اید.

نوار وضعیت بالای صفحه را پایین بکشید و در نوتیفیکیشن مربوط به Universal Copy روی Activate Universal Copy Mode تپ کنید.

اکنون Universal Copy فعال شده و دور اپلیکیشن موردبحث ظاهر می‌شود.

روی متنی که می‌خواهید کپی کنید تپ کنید تا پایین صفحه ظاهر شود.

متنی که پایین صفحه ظاهر شده را کپی کنید و یا با تپ کردن روی آیکون Share، آن را مستقیماً به اپلیکیشن دیگری مثل پیام‌رسان‌ها یا ایمیل یا ... منتقل کنید.

توجه کنید که اگر نمایش همیشگی نوتیفیکیشن این اپ برایتان جالب نیست، می‌توانید به جای نوتیفکیشن از روش تپ و مکث یا فشار دادن یکی از دکمه‌های سخت‌افزاری و نگه داشتن آن استفاده کنید. کافی است در تنظیمات اپلیکیشن Universal Copy دکمه‌ای که برای فعال شدن حالت کپی توسط Universal Copy انتخاب می‌شود را به تناسب سلیقه و نیاز، تنظیم کنید.