اسکرین‌شات گرفتن در اندروید معمولاً با فشار دادن کلید ولوم پایین و پاور صورت می‌گیرد اما برای ویرایش عکسی که از صفحه‌ی گوشی گرفته شده و اضافه کردن متن و توضیحات، فلش و کادر و ... در اندروید خام امکاناتی پیش‌بینی نشده است. گوگل از ماه آوریل سال پیش مشغول آزمایش ابزار ویرایش اسکرین‌شات بوده و اکنون این قابلیت در اختیار عموم قرار گرفته است و می‌توان در اپلیکیشن Google برای جست‌وجو، از آن استفاده کرد.

در ادامه با روش فعال کردن ابزار ویرایش کردن اسکرین‌شات در اندروید و قابلیت‌های آن آشنا می‌شویم. سیاره‌ی آی‌تی را همراهی کنید.

در نسخه‌ی ۷.۲۱ اپلیکیشن گوگل، قابلیت ویرایش اسکرین‌شات یا به زبان دیگر، عکسی که از صفحه‌ی گوشی گرفته شده، اضافه شده است. برای فعال کردن این ویژگی، ابتدا اپ گوگل را بروزرسانی کنید و سپس به تنظیمات گوشی یا تبلت اندرویدی خود مراجعه کنید. روی گزینه‌ی Account & privacy که ممکن است در برخی رام‌ها، نام متفاوتی داشته باشد، تپ کنید.

سوییچ جدیدی به اسم Edit and share screenshots در این بخش مشاهده خواهید کرد. این سوییچ را در حالت فعال قرار دهید تا ویرایش و به اشتراک‌گذاری اسکرین‌شات‌ها به کمک اپلیکیشن رسمی گوگل ممکن شود.

چگونه با اپ گوگل اسکرین‌شات بگیریم و ویرایش و علامت‌گذاری انجام دهیم؟

و اما روش استفاده: در اپلیکیشن رسمی گوگل برای سرچ، مثل همیشه اسکرین‌شات بگیرید. یک پنل کوچک از پایین صفحه بالا می‌آید. در این پنل پیش‌نمایش اسکرین‌شات و گزینه‌هایی برای Edit و Share (ویرایش و به اشتراک‌گذاری) موجود است. در این حالت عکسی که از صفحه گرفته‌اید، در پس‌زمینه باز شده و آماده‌ی ویرایش است. می‌توان با حرکت جاروبی، اسکرین‌شات را بست و می‌توان روی گزینه‌ای مثل Edit تپ کرد و مشغول ویرایش عکس شد.

چگونه با اپ گوگل اسکرین‌شات بگیریم و ویرایش و علامت‌گذاری انجام دهیم؟

روی گزینه‌ی Edit تپ کنید. امکاناتی که گوگل پیش‌بینی کرده، شامل ابزار Crop برای برش زدن اسکرین‌شات و ابزار Doodle برای انتخاب یکی از ۷ رنگ و کشیدن طرح دلخواه، هایلایت کردن و یا مشخص کردن بخشی از عکس، می‌شود. به بیان دیگر گوگل امکانات پایه‌ای برای ویرایش و علامت‌گذاری روی اسکرین‌شات‌ها را فراهم کرده است.

چگونه با اپ گوگل اسکرین‌شات بگیریم و ویرایش و علامت‌گذاری انجام دهیم؟

در نهایت روی تیک پایین صفحه تپ کنید تا عکس در فولدر Screenshots ذخیره شود و منوی به اشتراک‌گذاری باز شود.

چگونه با اپ گوگل اسکرین‌شات بگیریم و ویرایش و علامت‌گذاری انجام دهیم؟