سرعت شارژ شدن باتری گوشی یا تبلت اندرویدی، به مواردی مثل کیفیت کابل شارژ، کیفیت شارژر و همین‌طور وضعیت سلامت باتری گوشی و دمای بدنه یا باتری بستگی دارد. زمانی که از کابل مرغوب و شارژری با جریان الکتریکی بالا استفاده می‌کنیم و گوشی داغ نشده، طبعاً شارژ با سرعت بالاتری انجام می‌شود. اما مسأله اساسی این است:

چگونه بفهمیم کیفیت کابل یا شارژر گوشی خوب است یا مشکلی وجود دارد؟

برای پاسخ به این سوال، می‌توان اپلیکیشن جالبی به اسم Ampere را نصب کرد و شدت جریان الکتریکی که گوشی شارژ می‌شود را بررسی کرد. اگر جریان کم باشد، معمولاً مشکل از شارژ یا کابل USB است. در ادامه با این اپلیکیشن جالب و روش بررسی سرعت شارژ گوشی بیشتر آشنا می‌شویم.

یکی از ویژگی‌های گوشی و تبلت خوب، عمر باتری آن است که باید آن را به همراه سرعت شارژ بررسی کرد. گوشی که باتری کوچکی دارد همواره مشکل‌ساز است اما برخی گوشی‌ها که باتری غول‌آسایی دارند هم در صورت شارژ شدن آهسته، جالب نیستند.

اغلب کاربران دوست ندارند زمانی که گوشی در حال شارژ شدن است، از آن استفاده کنند. در حقیقت استفاده از گوشی در حال شارژ، منجر به بیشتر داغ شدن آن می‌شود و علاوه بر این معمولاً کابل شارژ نیز کم و بیش کشیده می‌شود و ممکن است پورت میکرو یو‌اس‌بی یا USB Type C و یا هر پورت مشابه دیگری، آسیب ببیند که هزینه‌ی تعویض آن، چندان پایین نیست.

اما به مسأله‌ی اصلی برگردیم: فرض کنید که گوشی از نظر عمر باتری خوب است اما در مورد سرعت شارژ شک و شبهه وجود دارد. برای چک کردن سرعت شارژ می‌توان از اپلیکیشنی مثل Ampere استفاده کرد. برای دانلود این اپ رایگان، به گوگل پلی مراجعه فرمایید:

چگونه سرعت شارژ شدن باتری گوشی را بر حسب آمپر اندازه‌گیری کنیم؟

پس از دانلود و نصب اپلیکیشن Ampere (که در فارسی آمپر تلفظ می‌شود اما تلفظ صحیح آن اَمپیِر است)، آن را اجرا کنید و مراحل زیر را طی کنید:

اتصال گوشی با کابل و شارژر به پریز برق

اندکی صبر کردن برای تخمین جریان شارژ باتری

اتصال گوشی با شارژر مرغوب برای شارژ

اتصال گوشی با شارژر و کابل مرغوب به برق

مقایسه کردن شدت جریان شارژ در حالت‌های مختلف

و اما توضیحات بیشتر در مورد روش مقایسه کردن کیفیت کابل و شارژرهای مختلف:

گوشی را با کابل USB و شارژری که می‌خواهید تست کنید، به پریز برق متصل کنید و کمی صبر کنید. شدت جریان الکتریکی که برای شارژ کردن باتری استفاده می‌شود را مشاهده خواهید کرد. توجه کنید که مقدار متوسط ملاک است و نباید به حداقل یا حداکثر جریان توجه کرد.

روش اندازه‌گیری سرعت شارژ باتری و میزان مصرف باتری در اندروید

اگر عددی که ذکر شده، بیش از ۱ آمپر یا ۱۰۰۰ میلی‌آمپر است، می‌توان گفت که سرعت شارژ نسبتاً خوب است. در مورد گوشی‌های کوچک‌تر و قدیمی‌تر، حتی عددی مثل ۵۰۰ میلی‌آمپر نیز ممکن است طبیعی و خوب باشد و در مورد محصولات جدید که قابلیت Quick Charge یا شارژ سریع دارند، اعداد بزرگ‌تر از ۱۵۰۰ میلی‌آمپر مناسب و مطلوب هستند.

برای اطمینان از اینکه شارژ و کابل استفاده شده خوب است، یک شارژر USB و کابل شارژ مرغوب از دوستان و افراد نزدیک قرض بگیرید و همین مراحل را طی کنید. اگر جریان الکتریکی به مراتب بیشتر شده، روشن است که کیفیت کابل یا شارژری که استفاده می‌کنید، خوب نیست و برای افزایش سرعت شارژ می‌توان کابل یا شارژر بهتری تهیه کرد.

برای تشخیص دقیق‌تر، می‌توان شارژر خوب را با کابل‌های مختلف به گوشی وصل کرد و کابلی که بیشتری جریان الکتریکی را به باتری گوشی می‌رساند، شناسایی کرد و حتی می‌توان کابل‌ها را از نظر سرعت شارژ، رتبه‌بندی کرد و برای محصولات مختلف و شرایط مختلف، از کابل‌های متفاوت استفاده کرد. زمانی که عجله ندارید،

سعی کنید گوشی را با سرعت کمتر شارژ کنید یا به عبارت دیگر، از کابلی که کیفیت عالی ندارد، استفاده کنید.

توجه کنید که معمولاً هر چه سرعت شارژ پایین‌تر باشد و باتری آرام‌تر شارژ شود، عمر آن بیشتر خواهد شد و بدنه‌ی گوشی نیز کمتر داغ می‌کند. داغ شدن بدنه از عوامل اصلی خرابی زودرس گوشی است.

اندازه‌گیری مصرف باتری گوشی با اپلیکیشن Ampere

دانستن میزان مصرف باتری گوشی فواید زیادی دارد. به عنوان مثال اگر گوشی ویروسی باشد و مرتباً بخشی مثل پردازنده یا تراشه‌ی وای-فای و ... در حال کار باشد، طبعاً مصرف باتری آن بیش از حد معمول می‌شود. ممکن است کارکرد CPU یا GPU (پردازنده‌ی گرافیکی) گوشی به دلیل ویروسی شدن آن، به قدری شدید باشد که بدنه داغ شود اما همیشه هم اینگونه نیست.

علاوه بر پردازنده‌ی اصلی و گرافیکی، مصرف باتری به دلیل روشنایی زیاد نمایشگر، بالا می‌رود. به همین ترتیب اگر وضعیت آنتن‌دهی وای-فای یا سیم‌کارت ضعیف باشد و گوشی مرتباً در حال اسکن کردن و بررسی امواج باشد، مصرف باتری زیاد می‌شود.

برای بررسی کردن میزان مصرف باتری گوشی در شرایط مختلف و داشتن تخمینی از وضعیت در شرایط مختلف، می‌توان از Ampere استفاده کرد. مراحل زیر را طی کنید:

نرم‌افزار Ampere را اجرا کنید و کابل شارژ را جدا کنید.

با تپ کردن روی آیکون چرخدنده در گوشه‌ی بالای صفحه، به تنظیمات Ampere رجوع کنید.

روی گزینه‌ی Basic Settings تپ کنید.

در این بخش حالت Enhanced measurement را فعال کنید تا اندازه‌گیری دقیق فعال شود.

به صفحه‌ی اصلی اپلیکیشن برگردید و شدت جریان شارژ را بررسی کنید که عددی منفی است و به معنی مصرف باتری است.

روشنایی صفحه را کم و زیاد کنید، وای-فای را خاموش و روشن کنید، دیتای سیم‌کارت را فعال و غیرفعال کنید و همین‌طور سیم‌کارت را به کلی از گوشی خارج کنید. شدت مصرف باتری در تمام حالت‌ها را به خاطر بسپارید تا تخمینی از مصرف باتری در تمام حالت‌ها داشته باشید.

روش اندازه‌گیری سرعت شارژ باتری و میزان مصرف باتری در اندروید

کابل و شارژر خوب را به درستی انتخاب کنید

کابل شارژی خوب کابلی است که از نظر طول نسبتاً کوتاه باشد، از نظر ضخامت نسبتاً ضخیم باشد و از نظر نرمی نیز با توجه به اینکه مس خالص نرم است، نسبتاً نرم باشد. ممکن است کابلی که رشته‌های سیم آن از جنس آلومینیوم است هم با توجه به ضخامت زیاد، کابل خوبی باشد و در عین حال ممکن است کابلی که مس به کار رفته در آن خلوص بالایی دارد و گران‌قیمت است، ضخامت کمی داشته باشد. بنابراین نمی‌توان همیشه به کابل ضخیم یا کابل نرم اعتماد کرد.

در مورد شارژرها نیز وضعیت مشابه است، ممکن است شارژری از نظر جریان الکتریکی، طبق چیزی که روی بسته‌بندی محصول یا بدنه درج شده، ۲ آمپر یا بیشتر خروجی داشته باشد اما در عمل، خروجی آن کمتر باشد. به علاوه ممکن است نوسان ولتاژ خروجی شارژر، نسبتاً زیاد باشد که برای سلامت مدار شارژ گوشی خوب نیست. بنابراین در خرید شارژر خوب، توجه کنید که جریان الکتریکی حداقل ۲ آمپر و بالاتر باشد و برند شارژر نیز معتبر و مرغوب باشد.