شارژرهای USB که به همراه گوشی‌ها و تبلت‌ها عرضه می‌شوند، مشخصات متفاوتی دارند. برخی با توان الکتریکی بالاتر و برخی با توان الکتریکی پایینی وسایل را شارژ می‌کنند و این تصور به وجود می‌آید که هر وسیله شارژر مخصوص خود را لازم دارد. اما آیا اینگونه است؟ آیا نمی‌توان شارژر USB وسایل مختلف را تعویض کرد و لزوماً باید شارژر اصلی هر وسیله را به آن متصل کرد؟

آیا می‌توان شارژر USB یک گوشی اندرویدی را به آیفون وصل کرد یا آیفون می‌بایست به شارژر خاص خود متصل شود و در غیر این صورت آسیب می‌بیند؟

در ادامه به این سوال بحث‌برانگیز پاسخ می‌دهیم. با ما باشید.

شارژر‌های USB از نظر شدت جریان الکتریکی و حتی ولتاژ خروجی متفاوت هستند. به عنوان مثال برخی شارژرها ولتاژ ۵ ولت و برخی دیگر ۵.۵ ولت و برخی ۴.۸ ولت دارند! از طرفی جریان خروجی ممکن است کمتر از ۱ آمپر یا بیش از ۲ آمپر باشد. در مورد تکنولوژی Fast Charge یا شارژ سریع، انواع مختلفی از آن در گوشی‌ها پیاده‌سازی شده و برای هر نوع خاص، یک شارژر خاص طراحی شده است. برخی ولتاژ ۵ ولت دارند و برخی ۶.۶۶ و ۹ ولت و ... . تنوع شارژرها این روزها بیشتر شده است و این نگرانی جدی در کاربران ایجاد می‌شود که در صورت خرابی شارژر گوشی یا تبلت، چه باید کرد؟ آیا باید شارژری دقیقاً یکسان تهیه کرد؟

به سال ۲۰۰۷ برگردیم. زمانی که شارژرها بسیار متفاوت بودند و هر سازنده برای محصولات خویش، نه یک نوع بلکه چند مدل شارژر طراحی و تولید می‌کرد. در سال ۲۰۰۷ سازندگان گوشی و تبلت و دیگر وسایل جانبی، یک استاندارد واحد برای تکنولوژی شارژرهای USB طراحی کردند. بنابراین استاندارد، شارژر USB ولتاژ مشخصی دارد و کابل ارتباطی نیز یکسان است و از آن سال به بعد، وضعیت به مراتب بهتر شد چرا که شارژرها همه از نظر ولتاژ و سوکت، یکسان شدند. تعویض شارژر و کابل USB به میکرویو‌اس‌بی یک دستگاه اندرویدی با دیگری، مشکلی ایجاد نمی‌کرد به شرط آنکه مشخصه‌های استانداردی موسوم به Battery Charging Specification 1.1 در طراحی رعایت می‌شد.

گوشی‌ها و تبلت‌هایی که سریع‌تر شارژر می‌شوند، به شارژری با جریان الکتریکی بالاتر نیاز دارند و از این رو اگر شارژری ضعیف استفاده کنیم، مدت زمان شارژ کامل بیشتر می‌شود و معمولاً هیچ مشکلی به وجود نمی‌آید.

شارژرهای Quick Charge یا شارژ سریع

در استاندارد شارژ سریع، وسیله‌ای که به شارژر متصل است، با توجه به وضعیت شارژ باتری و همین‌طور مواردی مثل دمای باتری و مدارات شارژ، میزان جریان الکتریکی دریافتی را انتخاب می‌کند و به تناسب آن ولتاژ نیز انتخاب می‌شود. از این رو اتصال این نوع شارژرها به وسایلی که شارژ سریع را پشتیبانی نمی‌کنند، معمولاً هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند چرا که ولتاژ همواره روی ۵ ولت استاندارد تنظیم می‌شود و ثابت می‌ماند.

آیا استفاده از شارژر آیفون برای گوشی‌های اندرویدی و برعکس، مشکل‌ساز است؟

استاندارد شارژرهای USB در شارژر آیفون و آیپد نیز پیاده‌سازی شده است و این یعنی اگر شارژر مخصوص آیفون را به گوشی اندرویدی وصل کنیم و یا بالعکس، شارژر گوشی اندرویدی را به آیفون متصل کنیم، مشکلی به وجود نمی‌آید.

مشکلات شارژرهای ارزان

شارژرهایی با قیمت بسیار پایین، ممکن است با ولتاژی که کمی بالاتر از عدد ذکر شده روی بسته‌بندی محصول است، موجب آسیب دیدن مدار رگولاتور ولتاژ شوند و یا به باتری آسیب برسانند. ولتاژ استاندارد USB، همان ۵ ولت است و نه ارقامی بالاتر و پایین‌تر. معمولاً شارژرهای مرغوب، ولتاژی کم و بیش نزدیک به ۵ ولت ارایه می‌کنند اما انواع ارزان و بی‌کیفیت نیز موجود است و در درازمدت ممکن است اثر منفی در عمر مفید گوشی و قطعات آن بگذارد.

شارژرهای USB Type C، به کابل توجه دوچندان کنید!

در استاندارد USB نوع C، ظرفیت انتقال توان الکتریکی یا در حقیقت جریان الکتریکی بالاتر است و کنترل کردن میزان جریان الکتریکی متفاوت است. به همین علت است که حین خرید شارژرهای USB C می‌بایست به کابلی که برای شارژ کردن وسایل استفاده می‌شود، توجه زیادی کرد. کابل بی‌کیفیت یا غیراستاندارد، موجب می‌شود که جریان الکتریکی بیش از حد مجاز عبور کرده و در نتیجه شارژر یا پورتی از کامپیوتر که برای شارژ کردن استفاده می‌شود، آسیب ببیند.