چک کردن شارژ باقیمانده‌ی باتری وسایل بلوتوثی که به گوشی‌های اندرویدی متصل شده‌اند، با یک برنامه‌ی ساده از طریق گوشی یا تبلت اندرویدی انجام می‌شود. لازم نیست به نمایشگر کوچکی که روی برخی وسایل موجود است توجه کنید. به علاوه برخی وسایل بلوتوثی نمایشگری برای نشان دادن شارژ باتری ندارند!

گوگل در اندروید ۸.۱ قابلیت دیدن سطح شارژ باتری را به صورت پیش‌فرض اضافه کرده اما در اندروید‌های قدیمی‌تر هم می‌توان با استفاده از یک اپ ساده، این کار را انجام داد.

در ادامه به روش‌های دیدن میزان شارژ باتری وسایل بلوتوثی در اندروید ۴.۳ و نسخه‌های بعدی می‌پردازیم. با ما باشید.

وسایل بلوتوثی معمولاً با توجه به اینکه بی‌سیم هستند، باتری داخلی دارند که از نوع شارژی است. برخی باتری لیتیوم-یونی یا لیتیوم-پلیمری داخلی دارند و برخی به باتری شارژی قلمی یا نیم‌قلمی نیاز دارند. البته می‌توان به جای باتری شارژی از باتری معمولی یا باتری‌های آلکالاین استفاده کرد. 

در اندروید ۸.۱ یک قابلیت جالب و مفید مربوط به وسایل Bluetooth اضافه شده که استفاده از این وسایل را ساده‌تر می‌کند چرا که کاربر می‌تواند همواره میزان شارژ باتری وسایل متصل به گوشی را مشاهده کند و در صورت نیاز به شارژ کردن، این کار را انجام دهد. در واقع اگر وضعیت شارژ باقیمانده مشخص نباشد، نمی‌توان روی زمان استفاده مدیریت و برنامه‌ریزی کرد چرا که ممکن است هر لحظه باتری خالی شود و وسیله‌ی بلوتوثی بی‌استفاده شود.

اما رویت کردن میزان شارژ باتری فقط در اندروید ۸.۱ امکان‌پذیر نیست بلکه در تمام محصولاتی که سیستم عامل اندروید ۴.۳ و جدیدتر داشته باشند، می‌توان این کار را با نصب کردن یک اپلیکیشن جانبی انجام داد. در ادامه به هر دو روش اشاره خواهیم کرد.

مشاهده کردن شارژ باتری در اندروید ۸.۱

در اندروید ۸.۱ قابلیت مشاهده کردن سطح شارژ باتری به صورت پیش‌فرض وجود دارد و نیازی به اپلیکیشن مجزا نیست. کافی است وسیله‌ی بلوتوثی خود را از روش معمول با گوشی Pair یا جفت کنید و سپس سراغ اپلیکیشن Settings بروید.

در اپلیکیشن تنظیمات یا Settings اندروید ۸.۱، روی گزینه‌ی مربوط به وسایل متصل‌شده یا Connect Devices تپ کنید و سپس روی Bluetooth تپ کنید. دقت کنید که روی سوییچ روبروی بلوتوث تپ نکنید چرا که صفحه‌ی تنظیمات بلوتوث را باز نمی‌کند و فقط آن را فعال یا غیرفعال می‌کند. در صفحه‌ی بلوتوث، لیست وسایل جفت‌شده را مشاهده خواهید کرد و مقدار شارژ باقیمانده‌ی باتری برخی وسایل بلوتوثی نیز نمایش داده می‌شود.

روش مشاهده کردن شارژ باتری هندزفری و اسپیکر بلوتوث و دیگر وسایل در اندروید

همان‌طور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید، اسپیکر بلوتوثی متصل به گوشی Nexus 6P با سیستم عامل اندروید ۸.۱ در لیست وسایل جفت‌شده وجود دارد اما درصد شارژ باقیمانده ذکر نشده است. در حقیقت این اسپیکر بلوتوثی با قابلیت نمایش سطح شارژ باتری که در اندروید ۸.۱ پیاده‌سازی شده، سازگار نیست. در مورد چنین وسایلی می‌توان از راهکار بعدی یعنی نصب کردن یک اپلیکیشن جانبی استفاده کرد.

معرفی اپ نمایش شارژ باتری وسایل بلوتوث در اندروید

برای مشاهده کردن شارژ باتری وسایل بلوتوث در اندروید ۸ و نسخه‌های قدیمی‌تر و البته جدیدتر از اندروید ۴.۳، می‌توان از اپلیکیشن مفیدی به اسم BatOn استفاده کرد.

پس از دانلود و نصب این اپلیکیشن ساده و سبک، وسیله‌ی بلوتوثی خود را طبق روال همیشگی با گوشی یا تبلت اندرویدی Pair کنید. پس از برقراری اتصال، اپ BatOn را اجرا کنید. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، در این اپ بسیار ساده، لیست وسایل متصل موجود است و روبروی هر مورد، سطح شارژ باتری به صورت درصد و به صورت گرافیکی نمایش داده می‌شود.

روش مشاهده کردن شارژ باتری هندزفری و اسپیکر بلوتوث و دیگر وسایل در اندروید

و روش دیگر برای مشاهده کردن سطح شارژ باتری: می‌توانید پنل نوتیفیکیشن را به پایین بکشید تا سطح شارژ باتری را از این طریق بررسی کنید. درست مثل تصویر فوق و سمت راست.

توجه کنید که اپلیکیشن BatOn یا برخی وسایل بلوتوثی، باگی نرم‌افزاری دارند به طوری که پس از نصب کردن این اپلیکیشن، زمانی که اتصال با وسیله‌ی جانبی مثل اسپیکر بلوتوث یا هدست بلوتوث برقرار می‌شود، در لحظات اول ممکن است قطع و وصل شدن‌هایی اتفاق بیافتد و پس از مدتی، اتصال حالت پایدار پیدا کند.

نکته‌ی دیگر این است که برخی وسایل بلوتوثی بی‌کیفیت یا بسیار ارزان و ساده، قابلیتی برای بررسی سطح شارژ باتری ندارند و حتی در اپ BatOn هم نمی‌توان میزان شارژ باقیمانده را مشاهده کرد.