اپ‌های اندروید را با استفاده از گزینه‌ی Move to SD card می‌توان به کارت حافظه منتقل کرد تا مشکل کمبود فضای ذخیره‌سازی داخلی حل شود. هنوز هم گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی با حافظه‌ی داخلی ۸ یا ۱۶ گیگابایت بسیارند و اگر کمی فیلم و عکس و فایل‌های دانلودی روی حافظه‌ی داخلی‌شان ذخیره کنیم، با مشکل کمبود حافظه‌ی داخلی روبرو می‌شویم.

در این شرایط از Move to SD card در تنظیمات و بخش اپ‌ها استفاده می‌کنیم. اما این راه حل برای هر اپی قابل استفاده نیست و در مورد برخی اپلیکیشن‌ها، این گزینه خاکستری و غیرفعال است. اما علت چیست و چه می‌توان کرد؟

اگر به مسیر Settings > Applications اندروید مراجعه کنید و یکی از اپ‌های نصب شده را انتخاب نمایید، احتمالاً گزینه‌ای به اسم Move to SD card را خواهید دید. در رام‌های خاصی که سازندگان گوشی طراحی می‌کنند، ممکن است این گزینه موجود نباشد و یا در مسیر دیگری وجود داشته باشد. اما موضوع اصلی این است که چرا گاهی این گزینه فعال نیست و نمی‌توان اپ را به حافظه‌ی خارجی یا در حقیقت کارت میکرو‌اس‌دی فرستاد؟

چرا گزینه‌ی Move to SD card در اندروید غیرفعال است؟ چطور مصرف حافظه‌ی داخلی را کاهش دهیم؟

تنظیمات سازنده‌ی اپلیکیشن و عدم پشتیبانی از جابجایی به کارت حافظه

سازندگان اپلیکیشن به دلایل مختلف ممکن است جابجا کردن اپ به کارت حافظه را غیرممکن کرده باشند. در حقیقت با استفاده از ویژگی android:installLocation در المانی به اسم manifest اپ، می‌توان محل نصب آن را ثابت کرد. اگر این ویژگی در برنامه‌نویسی اپ اضافه نشده باشد، تغییر محل نصب اپ ممکن نخواهد بود.

چرا گزینه‌ی Move to SD card در اندروید غیرفعال است؟ چطور مصرف حافظه‌ی داخلی را کاهش دهیم؟

وقتی اپلیکیشن مهمی نصب می‌کنید یا اپ موردبحث همواره در پس‌زمینه اجرا می‌شود، احتمالاً گزینه‌ی Move to SD card غیرفعال خواهد بود چرا که با بیرون آوردن کارت حافظه، اجرای اپلیکیشن مهم و حیاتی متوقف می‌شود. بنابراین توسعه‌دهندگان در اپ‌هایی مثل اپ ساعت که شاید آن را برای زنگ زدن در زمان خاص کوک کنید، قابلیت انتقال به کارت حافظه را لحاظ نمی‌کنند تا مشکلی ایجاد نشود.

اپ‌های دارای ویجت

برخی اپلیکیشن‌ها ویجت‌های جالب و مفیدی دارند. با انتقال دادن اپ به کارت حافظه، ممکن است ویجت از کار بیافتد و حتی پس از قرار دادن مجدد کارت حافظه نیز فعال نشود. گاهی به ری‌استارت کردن گوشی نیاز است تا ویجت قابل‌استفاده شود. بنابراین بهتر است قابلیت انتقال به کارت حافظه به کلی وجود نداشته باشد یا در حقیقت Move to SD card غیرفعال شود.

همگام‌سازی، سرویس‌های اندروید و رابط کاربری

اگر اپلیکیشنی به همگام‌سازی حین اجرا در پس‌زمینه نیاز داشته باشد، سرویسی خاص را مدیریت و اجرا کند و یا از حساب کاربری خاصی استفاده کند، احتمالاً گزینه‌ی انتقال به کارت حافظه در مورد آن غیرفعال است. در حقیقت این نوع اپ‌ها همواره اجرا می‌شوند و امور حیاتی را مدیریت می‌کنند، به گونه‌ای که اگر به کارت حافظه منتقل شوند، مشکلاتی به وجود می‌آید. بنابراین سازنده‌ی اپلیکیشن تصمیم می‌گیرد که انتقال به کارت حافظه ممکن باشد یا خیر.

اما در نهایت چه می‌توان کرد تا حافظه‌ی داخلی محل پیش‌فرض برای دانلود اپ‌ها و فایل‌ها و امور دیگر نباشد و دیرتر پر شود؟

چگونه از پر شدن سریع حافظه‌ی داخلی اندروید جلوگیری کنیم؟

در نسخه‌های جدید اندروید نمی‌توان محل پیش‌فرض ذخیره‌سازی فایل‌های مختلف را به کارت حافظه تغییر داد مگر آنکه گوشی خود را روت کرده باشید. با وجود دسترسی روت، می‌توان محل دانلود و نصب برخی اپ‌ها را تغییر داد. در نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید، این کار بدون دسترسی روت ممکن بوده است.

اگر می‌توانید اپ‌ها را به کارت حافظه انتقال دهید، در مورد اپ‌هایی مثل بازی‌ها که دیتای حجیمی دارند، حتماً این کار را انجام دهید تا بخش زیادی از حافظه‌ی داخلی آزاد شود.

معمولاً در اپلیکیشن دوربین می‌توان محل ذخیره شدن عکس‌ها و ویدیوها را تغییر داد. کارت حافظه را برای این امر انتخاب کنید. در اپلیکیشن‌های دانلود فایل نیز بهتر است محل ذخیره‌سازی فایل‌ها را به کارت حافظه تغییر دهید، هر چند این موضوع بدون دسترسی روت همواره ممکن نیست.