یکی از ویژگی‌های اندروید ۸ یا اندروید O این است که روی آیکون اپ‌هایی که نوتیفیکیشن یا موضوع مهمی برای بررسی دارند، نشانه‌ای به شکل نقطه‌ی رنگی نمایش داده می‌شود. این ویژگی مفید مثل اغلب امکانات و ویژگی‌های اندروید ۸، در تمام محصولات فعال نخواهد شد و می‌بایست علاوه بر سیستم عامل اندروید، پوسته‌ی سفارشی سازندگان گوشی و تبلت نیز از آن پشتیبانی کند. در حقیقت اگر شرکتی بروزرسانی جدید برای گوشی‌هایش منتشر نکند و یا در بروزرسانی خود، علامت دایره‌ای‌شکل نوتیفیکیشن را کنار آیکون اپ‌ها نمایش ندهد، نمی‌توان از این ویژگی مفید بهره جست.

در ادامه به روش فعال کردن نمایش علامت نوتیفیکیشن روی آیکون اپ‌ها با استفاده از لانچر جالب پیکسل گوگل می‌پردازیم.

Notification Dots یا نقطه‌های نوتیفیکیشن، قابلیت مفیدی است. به عنوان مثال اگر ایمیلی جدید دریافت کرده باشید، روی اپ ایمیل علامت دایره‌ای‌شکل کوچکی نمایان می‌شود و به سرعت متوجه می‌شوید که در این اپ، یک رویداد جدید موجود است که باید بررسی شود.

توجه کنید که با رویت یک نوتیفیکیشن و کنار زدن آن با حرکت جاروبی یا با استفاده از دکمه‌ی پاکسازی نوتیفیکیشن‌ها، نقطه‌ی نوتیفیکیشن کنار آیکون اپ نیز پنهان می‌شود. شاید این محدودیت در نسخه‌ی بعدی اندروید برطرف شود و بتوان پس از پاکسازی بخش نوتیفیکیشن، همچنان نقطه‌های نوتیفیکیشن را کنار آیکون اپلیکیشن‌ها مشاهده کرد.

نحوه‌ی فعال کردن Notification Dots در گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی

برای فعال کردن نمایش نقطه‌های نوتیفیکیشن در تمام محصولات، یک روش کلی وجود دارد و آن استفاده از لانچر معروف Pixel است که گوگل برای گوشی‌ها و تبلت‌های پیکسل طراحی کرده و بروز می‌کند. بنابراین قبل از هر کاری، لانچر پیکسل را از گوگل پلی دریافت و نصب کنید. اگر گوشی شما از خانواده‌ی پیکسل‌های گوگل نیست، می‌توانید از وب‌سایت‌های دانلود اپلیکیشن‌های اندروید این لانچر جالب را دریافت کنید. پس از نصب با تپ کردن روی دکمه‌ی خانه، از شما در مورد لانچر دلخواه سوال می‌شود، لانچر پیکسل را انتخاب کنید.

چگونه نمایش نقطه‌های نوتیفیکیشن روی آیکون اپ‌ها در اندروید ۸ را فعال کنیم؟

و مراحلی که پس از نصب می‌بایست طی شود: در اپ Settings اندروید به مسیر زیر مراجعه کنید:

Apps & Notifications > Advanced > Special App Access > Notification Access

در این بخش می‌توانید دسترسی به نوتیفیکیشن‌ها را مجاز یا غیرمجاز کنید. به لانچر Pixel امکان دسترسی به نوتیفیکیشن‌ها را بدهید.

اکنون به مسیر زیر در تنظیمات مراجعه کنید:

Apps & Notifications > Notifications

و Allow notification dots را فعال نمایید.

چگونه نمایش نقطه‌های نوتیفیکیشن روی آیکون اپ‌ها در اندروید ۸ را فعال کنیم؟

چگونه نمایش نقطه‌های نوتیفیکیشن برخی اپ‌ها را غیرفعال کنیم؟

ممکن است به نمایش نقطه‌های نوتیفیکیشن برخی اپلیکیشن‌ها نیاز نداشته باشید یا بخواهید مواردی مهم و شخصی از نظر پنهان باشد. در این صورت مسیر زیر را در Settings اندروید طی کنید:

Apps & Notifications > Notifications

روی اپلیکیشنی که مدنظرتان است تپ کنید و سوییچ Allow notification dot را در حالت خاموش یا غیرفعال قرار دهید.

چگونه نمایش نقطه‌های نوتیفیکیشن روی آیکون اپ‌ها در اندروید ۸ را فعال کنیم؟