یکی از امکانات مفید اپ Google Camera یا دوربین گوگل این است که می‌توان AF/AE که معادل فوکوس خودکار و پرتوگیری یا اکسپوژر خودکار است را قفل کرد. با قفل کردن فوکوس و پرتوگیری، میزان جذب نور و در حقیقت روشنایی عکس و همین‌طور فوکوس ثابت می‌ماند و می‌توان با خیال راحت از سوژه‌ای که روشنایی مطلوب دارد و کاملاً در فوکوس قرار گرفته، عکاسی کرد.

اما چطور در اپ دوربین، فوکوس و روشنایی را قفل و ثابت کنیم؟ در ادامه خواهیم دید.

نه تنها اپلیکیشن معروف Google Camera بلکه بیشتر اپ‌های دوربین که امکانات قابل‌قبول و نسبتاً حرفه‌ای دارند، به کاربر اجازه می‌دهند که فوکوس را قفل کند تا مبادا حین عکاسی، با کمی لرزش و جابجایی دوربین یا سوژه، همه‌چیز متحول شود و عکس خراب شود.

در حقیقت کاربرانی که به عکاسی با دوربین‌های DSLR عادت دارند، نمی‌توانند با سیستم فوکوس خودکار و اتواکسپوژر دوربین‌های هوشمند، همواره عکس‌های عالی بگیرند و لذا AE و AF‌ را غیرفعال و قفل می‌کنند.

اما چگونه این دو قابلیت مفید که گاهی غیرمفید می‌شوند را تنظیم کنیم؟

قفل کردن فوکوس و اکسپوژر در Google Camera

اپلیکیشن گوگل کمرا را اجرا کنید و دوربین را به سمت سوژه‌ی دلخواه بگیرید. صبر کنید تا فوکوس خودکار انجام شود و سوژه در فوکوس قرار گیرد و به عبارت دیگر مات نباشد. کمی به جلو یا عقب جابجا شوید. اگر مشکلی در فوکوس خودکار روی این سوژه‌ی خاص وجود ندارد، می‌توانید با فعال بودن فوکوس خودکار به عکاسی بپردازید و نگران چیزی نباشید. اما اگر این اتفاق نیافتد، می‌بایست به حالت فوکوس دستی سوییچ کرد.

روی صفحه تپ و مکث کنید. با این حرکت، فوکوس به صورت دستی انجام می‌شود و سوژه مرتباً واضح و مات می‌شود. در رفت و برگشتی که حسگر دوربین انجام می‌دهد، یک نقطه بهترین نقطه است و سوژه کاملاً واضح می‌شود. زمانی که به این حالت رسیدید، انگشت خود را بردارید و به این ترتیب فوکوس قفل می‌شود و تغییر نمی‌کند. در حقیقت نگه داشتن انگشت روی صفحه، مثل فشار دادن نیمه‌کاره‌ی دکمه‌ی شاتر دوربین‌های دیجیتال معمولی با این تفاوت که مرتباً سوژه در فوکوس قرار می‌گیرد و از فوکوس خارج می‌شود. باید زمان درست را پس از چند بار سعی و خطا، به دقت انتخاب کنید تا واضح‌ترین عکس را بگیرید.

چگونه در اپ دوربین از فوکوس دستی و پرتوگیری ثابت استفاده کنیم؟

قفل کردن فوکوس خودکار و اکسپوژر خودکار در سایر اپ‌های دوربین

در سیستم عامل iOS، اپل روش دیگری برای قفل کردن این دو ویژگی در نظر گرفته که شاید ساده‌تر باشد اما محدودیت بیشتری دارد. در اپ دوربین آی‌او‌اس می‌توان روی بخشی از تصویر تپ و مکث کرد تا پرتوگیری به تناسب روشنایی آن بخش تنظیم شود و همین‌طور فوکوس روی آن سوژه تنظیم و سپس قفل شود. اگر فوکوس مطلوب نباشد، می‌توان روی نقطه‌ای دورتر یا نزدیک‌تر تپ کرد.

در اپلیکیشن‌های حرفه‌ای‌تر دوربین مثل Open Camera، تنظیم فوکوس شباهت بیشتری به دوربین‌های DSLR دارد. می‌توان با اسلایدری که در پایین صفحه دیده می‌شود، فوکوس را روی سوژه‌های نزدیک یا روی بی‌نهایت تنظیم کرد. به علاوه مثل دوربین‌های DSLR دکمه‌ای برای بزرگ‌تر نشان دادن بخش میانی تصویر پیش‌بینی شده است و می‌توان به سرعت وضعیت روشنایی و فوکوس را بررسی کرد.

چگونه در اپ دوربین از فوکوس دستی و پرتوگیری ثابت استفاده کنیم؟

بنابراین قبل از نصب کردن اپلیکیشن جدید، امکانات و روش استفاده از اپ دوربینی که در اختیارتان است را بررسی کنید و اگر مطلوب نبود، اپلیکیشن دیگری را آزمایش کنید.