بروزرسانی پاییزی ویندوز ۱۰ نیز به زودی منتشر می‌شود. در این بروزرسانی قابلیت‌ها و امکانات جدیدی به ویندوز ۱۰ اضافه می‌شود و طبق معمول، باگ‌ها و مشکلات امنیتی و غیرامنیتی برطرف می‌شود. در ادامه به مهم‌ترین تغییرات و بهینه‌سازی‌هایی که در نسخه‌ی جدید ویندوز ۱۰ که بروزرسانی Windows 10 Fall Creators Update است، می‌پردازیم. با ما باشید.

بروزرسانی جدید و مهم ویندوز ۱۰، در روز ۱۷ اکتوبر منتشر می‌شود. یکی از تغییرات و امکانات مهم این است که به کمک قابلیت‌های جدید ویندوز ۱۰ می‌توان داستانی را به روایت عکس‌ها، ویدیوها و جلوه‌های ویژه‌ی سه‌بعدی روایت کرد. در حقیقت مایکروسافت از حالا به فکر آن است که زمینه‌های لازم برای لذت بردن از واقعیت ترکیبی یا Mixed Reality را فراهم کند. چیزی که بدون محتوای سه‌بعدی و جذاب، اثری در شیوه‌ی استفاده‌ی عموم از ویندوز نمی‌گذارد.

صرف‌نظر از مقوله‌ی واقعیت ترکیبی و هدست‌های سه‌بعدی خاصی که در سال‌های آتی تدریجاً متداول می‌شوند، بروزرسانی پاییزی ویندوز ۱۰ حاوی تغییرات و بهینه‌سازی‌ها و قابلیت‌های زیر است:

طراحی روان یا Fluent Design: رابط کاربری استارت منو و اکشن سنتر و همین‌طور مرورگر مایکروسافت اج با توجه به اصول طراحی روان بازطراحی شده و از طرح مواد اکریلیت و شفاف استفاده شده است.

پین کردن مخاطبین به تسک‌بار: در نسخه‌ی جدید ویندوز ۱۰ می‌توان مخاطبین مهم را به تسک‌بار سنجاق کرد و به سرعت از طریق اپلیکیشن Mail یا Skype‌ ارتباط برقرار کرد.

پین کردن وب‌سایت‌های پرکاربرد به تسک‌بار: می‌توان وب‌سایت‌های موردعلاقه را نیز به تسک‌بار سنجاق کرد تا دسترسی سریع شود.

دریافت نتیجه‌ی جست‌وجو در اینترنت از طریق Cortana: در نسخه‌ی جدید ویندوز ۱۰ می‌توان بدون باز کردن مرورگر و مستقیماً با جست‌وجو به کمک کورتانا، نتایج را دریافت کرد. کورتانا نتایج را به صورت خودکار و هوشمندانه، گسترده می‌کند.

به اشتراک‌گذاری فایل با درگ و دراپ: در بروزرسانی جدید ویندوز ۱۰ می‌توان فایل‌های موردنظر را با درگ کردن و رها کردن روی نام مخاطبینی که به تسک‌بار پین شده‌اند، سریعاً به اشتراک گذاشت. با این عمل اپ ایمیل باز شده و فایل ضمیمه‌ی ایمیل و آماده‌ی ارسال می‌شود. می‌توان از طریق share picker نیز فایل را به اشتراک گذاشت.

شناسایی نوشتار جدید: در نسخه‌ی جدید حین شناسایی دست‌خط کاربر می‌توان از ژست‌های حرکتی بیشتر و قابلیت ویرایش ساده‌تر بهره‌مند شد و استفاده از ایموجی‌ها نیز ساده‌تر است. به علاوه نوشتار نیز با دقت بالاتری تشخیص داده می‌شود.

امکاناتی برای گیمرها: در بروزرسانی جدید ویندوز ۱۰ می‌توان بازی‌ها را به کمک Mixer استریم کرد و به علاوه با فعال کردن حالت Game Mode، سرعت اجرای بازی بیش از قبل خواهد بود

Story Remix: با این ابزار می‌توان به ویدیوها و تصاویر، افکت‌های سه‌بعدی جالب اضافه کرد و همین‌طور رویشان صداگذاری کرد. انتخاب تم‌ها و افکت‌های جالب بین کلیپ‌ها و تصاویر نیز ممکن است.

تبدیل قیمت ارز به کمک اپ ماشین حساب: در اپلیکیشن کاربردی Calculator تبدیل واحدهای رایج ارز امکان‌پذیر می‌شود.

محتوای سه‌بعدی در ورد و اکسل و ... اضافه کنید: مایکروسافت در بروزرسانی پاییزی ویندوز ۱۰، این امکان را فراهم کرده که در مجموعه‌ی آفیس از مدل‌ها و عناصر سه‌بعدی استفاده کنیم.

ایموجی ۵: در ویندوز ۱۰ جدید از Emoji 5.0 استفاده شده که طراحی جالب‌تری دارد.

مدیریت بهتر حافظه‌ی ذخیره‌سازی: در بروزرسانی پاییزی ویندوز ۱۰، فایل‌هایی که در بخش دانلود هستند و بلااستفاده مانده‌اند، پس از ۳۰ روز به صورت خودکار حذف می‌شوند.

پر کردن فرم‌های PDF و ویرایش PDF در مرورگر Edge: مرورگر مایکروسافت اج با قابلیت یادداشت اضافه کردن به PDFها، کاربردی‌تر از همیشه می‌شود. می‌توان فرم‌هایی که به صورت PDF تهیه شده‌اند را مستقیماً از طریق مرورگر مایکروسافت اج پر کرد و ذخیره نمود.

دسترسی به فضای ابری در اکسپلورر ویندوز: در فایل اکسپلورر ویندوز ۱۰ پاییزی امسال می‌توان مستقیماً به فضای ابری OneDrive مایکروسافت دسترسی داشت و فایل‌ها را مرور کرد. البته توجه داشته باشید که می‌بایست به اینترنت دسترسی داشته باشید.

کیبورد لمسی برای کامپیوترهای ویندوزی: مایکروسافت در بروزرسانی جدید ویندوز ۱۰، استفاده از کیبوردهای لمسی را ساده‌تر می‌کند. به کمک این نوع کیبوردها می‌توان با یک دست طرح کشید، متنی نوشت و از قابلیت پیش‌بینی کلمات ویندوز بهره‌مند شد.

بهبود عمر باتری: بروزرسانی پاییزی ویندوز ۱۰، عمر باتری را بیشتر می‌کند چرا که اپ‌های اجرا شده در پس‌زمینه، حدود ۱۱ درصد کمتر از پردازنده‌ی اصلی یا CPU سیستم استفاده می‌کنند.

قابلیت مشاهده‌ی محتوای واقعیت ترکیبی: در نگارش جدید ویندوز ۱۰ این امکان فراهم شده که دوربین سیستم ویندوزی، جسمی سه‌بعدی را به فضای اطراف اضافه کند و نتیجه را نمایش دهد. این مهم برای طراحان و معماران و هنرمندان بسیار مفید است، به خصوص در سال‌های آتی.

بهبود عملکرد استایلوس Pen: مایکروسافت در بروزرسانی پاییزی ویندوز ۱۰، عملکرد Pen حین اسکرول کردن و انتخاب محتوای را بهبود بخشیده و در صورت گم شدن Pen، می‌توان راحت‌تر آن را پیدا کرد.

بهبود امنیت: در ویندوز ۱۰ جدید، Windows Defender Antivirus نیز بهتر از سیستم محافظت می‌کند و ویروس‌ها را پیدا می‌کند.

ارتباط بهتر با اندروید‌ی‌ها و آیفون‌ها: در بروزرسانی پاییزی ویندوز ۱۰ می‌توان سایتی که روی گوشی اندرویدی یا آیفون باز شده را با یک کلیک مشاهده کرد.