رزولوشن و کیفیت رنگ و روشنایی و کنتراست در مانیتورها و تلویزیون‌های امروزی به مراتب بهتر از مانیتورهای قدیمی است و حتی مانیتورهایی با رزولوشن 4K تدریجاً متداول می‌شود اما در عین حال گاهی به دلیل تنظیمات اشتباه و غیربهینه، متن و تصاویر کمی ناخوانا و تار می‌شود.

مایکروسافت در نسخه‌ی جدید ویندوز ۱۰ یا همان شماره ۱۸۰۳ بخش جدیدی در اپلیکیشن Settings و تنظیمات رزولوشن اضافه کرده که به کمک آن می‌توان مشکل مات یا تار بودن متن در برخی اپلیکیشن‌ها را حل کرد. در ادامه به تنظیمات اضافه شده و شیوه‌ی حل کردن مشکل می‌پردازیم.

چرا متن و تصویر در مانیتور و تلویزیون کمی تار به نظر می‌رسد؟

مانیتورهای فول اچ‌دی و UltraHD هر دو عالی هستند اما اگر تنظیمات گرافیکی بازی یا نرم‌افزار و یا سیستم عاملی مثل ویندوز و لینوکس را به درستی بررسی نکرده باشید، ممکن است کیفیت تصویر آن چیزی که باید و شاید، نباشد. به خصوص مقوله‌ی خوانایی متن که برای اغلب کاربران اهمیت بالایی دارد. متنی که مات باشد، چشم کاربر را خسته می‌کند و پیامدهای بعدی آن هم جدی است.

اما منظور از تنظیمات غیربهینه مانیتور و تلویزیون در ویندوز چیست؟

کارت گرافیک یا پردازنده‌ی گرافیکی تصویر را با رزولوشنی که کاربر تنظیم کرده، رندر می‌کند و نتیجه را به مانیتور تحویل می‌دهد. اگر تصویر کوچک یا بزرگ باشد، نیاز به Scale کردن یا به عبارت دیگر مقیاس کردن و بزرگ و کوچک کردن دارد تا مانیتور را پر کند و این کار توسط مانیتور یا تلویزیون انجام می‌شود.

وقتی تصویر بزرگ می‌شود، هر پیکسل در بیش از یک پیکسل از مانیتور قرار می‌گیرد و البته نسبت ممکن است اعشاری باشد. مثلاً ۱ پیکسل با ۱.۵ برابر شدن عرض تصویر، در ۱.۵ پیکسل قرار می‌گیرد. نحوه‌ی عملکرد مانیتور در نمایش پیکسل‌ها پس از بزرگ‌نمایی، اثر زیادی روی کیفیت تصویر و خوانایی متن دارد و این همان کاری است که باید در ویندوز انجام داد تا نتیجه‌ی نهایی بهینه شود.

در تنظیمات جدید Windows 10 برای اپلیکیشن‌هایی که از مقیاس کردن تصویر پشتیبانی می‌کنند، تنظیمات متفاوتی برای بزرگنمایی در نظر گرفته شده که مشکل تار شدن نوشته‌ها را برطرف می‌کند.

نحوه حل کردن مشکل تار بودن متن در برخی اپلیکیشن‌های ویندوز ۱۰

ابتدا با کلید ترکیبی Windows + I اپلیکیشن Settings ویندوز ۱۰ را اجرا کنید.

روی گزینه‌ی System کلیک کنید و سپس گزینه‌ی Display را از ستون کنار انتخاب کنید.

در سمت راست اسکرول کنید تا به بخش Scale and layout برسید. در این بخش روی Advanced scaling settings کلیک کنید.

نحوه حل مشکل تار بودن متن و تصویر در اپلیکیشن‌های ویندوز ۱۰

در صفحه‌ی بعدی و در بخش Fix scaling for apps، سوییچ گزینه‌ی Let Windows try to fix apps so they’re not blurry را فعال کنید تا ویندوز به صورت خودکار برای حل کردن مشکل تار بودن یا Blurry بودن اپ‌های مشکل‌دار تلاش کند.

نحوه حل مشکل تار بودن متن و تصویر در اپلیکیشن‌های ویندوز ۱۰

اپ‌هایی که چنین مشکلی داشته‌اند را اجرا کنید و بررسی کنید که مشکل حل شده است یا خیر. در صورتی که مشکل پابرجاست، می‌توان از مقیاس کردن سفارشی و دستی استفاده کرد که کمی پایین‌تر و در همان صفحه از اپ تنظیمات قرار دارد.  بنابراین مراحل زیر را طی کنید:

در بخش Custom scaling و در کادر موجود، نسبت بزرگ‌نمایی را بر حسب درصد وارد کنید. ۱۰۰ درصد معادل تصویر بدون بزرگ‌نمایی است و ۵۰۰ درصد معادل تصویری است که ۵ برابر بزرگ‌تر است.

نحوه حل مشکل تار بودن متن و تصویر در اپلیکیشن‌های ویندوز ۱۰

روی دکمه‌ی Apply کلیک کنید.

بررسی کنید که مشکل اپلیکیشن موردنظر حل شده است یا خیر و بهتر است آن را بسته و از نو اجرا کنید. در صورت حل نشدن مشکل، می‌توان از اعداد دیگر استفاده کرد و شانس خود را امتحان کرد.