فایل‌هایی با پسوند mp4، ویدیوهایی با کدک MPEG-4 هستند و در حال حاضر این پسوند در میان فایل‌های ویدیویی، متداول‌ترین پسوند است. بسیاری از ویدیوهای تحت وب، فرمت MP4 دارد. اما توجه کنید که در کانتینر یا ظرفی به اسم MP4 ممکن است ویدیوهایی با اینکدرهای متنوع وجود داشته باشد و لذا برای باز کردن یا ویرایش فایل MP4، همواره نمی‌توان از یک نرم‌افزار ساده و کوچک استفاده کرد.

در ادامه به شناخت فرمت MP4 و روش‌های باز کردن فایل‌های MP4 می‌پردازیم. با ما باشید.

فرمت MP4 چیست؟

فرمت MP4 یکی از فرمت‌های محبوبی است که تحت استاندارد ISO/IEC 14496-12:2001 شکل گرفته و گروه MPEG نیز در استانداردسازی آن نقش اساسی داشته است. به همین علت است که MP4 یکی از فرمت‌های بسیار محبوب در سطح جهانی است و در سایت‌ها و نرم‌افزارهای مختلفی از این فرمت استفاده و پشتیبانی می‌شود.

فرمت MP4 چیست؟ چطور فایل‌های MP4 را باز کرده و پخش کنیم؟

MPEG-4 Part 12 که در سال ۲۰۰۱ مبتنی بر فرمت MOV که مخصوص مولتی‌مدیاپلیر QuickTime، معرفی شده، اولین مدل استاندارد است اما در حال حاضر از MPEG-4 Part 14 که در سال ۲۰۰۳ شکل گرفته، استفاده می‌شود.

همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم، MP4 فرمتی است که آن اطلاعات مختلفی به صورت فشرده شده قرار می‌گیرد. استاندارد مشخص می‌کند که شیوه‌ی ذخیره شدن اطلاعات در این نوع فایل چگونه باشد اما در مورد نحوه‌ی اینکد کردن استریم ویدیو یا صدا، در استاندارد MP4، جزئیات خاصی مطرح نمی‌شود. به همین علت است که ممکن است ویدیویی که در یک فایل MP4 موجود است، در تمام نرم‌افزارهای پخش ویدیو باز شود اما ویدیوی دیگری، فقط در نرم‌افزارهای خاص باز شود.

معمولاً در فایل MP4 از ویدیوهای بسیار فشرده استفاده می‌شود و حجم فایل‌ها نسبتاً پایین است. به همین دلیل گزینه‌ی خوبی برای استفاده در وب‌سایت‌ها و سرویس‌های استریم ویدیو مثل یوتیوب و آپارات است.

توجه کنید که فایل‌های MP4 می‌توانند به عنوان فرمت صوتی هم استفاده شوند اما فایل‌هایی با پسوند M4A یا MP3 صرفاً مخصوص موسیقی و صدا هستند.

چگونه فایل MP4 را باز کنیم؟

با توجه به اینکه فرمت MP4 یک فرمت استاندارد محسوب می‌شود، اغلب نرم‌افزارهای پخش ویدیو می‌توانند فایل MP4 را باز کنند. بنابراین در سیستم عامل ویندوز روی فایل MP4 دبل‌کلیک کنید و آن را به کمک مولتی‌مدیاپلیر اصلی ویندوز یعنی Windows Media Player باز کنید.

فرمت MP4 چیست؟ چطور فایل‌های MP4 را باز کرده و پخش کنیم؟

در اندروید و آیفون هم می‌توانید با نرم‌افزار اصلی پخش ویدیو، به راحتی فایل MP4 را باز کنید. در مک‌او‌اس می‌توانید از پلیر پیش‌فرض که QuickTime است برای این کار استفاده کنید.

فرمت MP4 چیست؟ چطور فایل‌های MP4 را باز کرده و پخش کنیم؟

اما به هر حد تنوع اینکدرهای ویدیویی که در حقیقت استریم ویدیو را فشرده می‌کنند، زیاد است و ممکن است در فایل MP4 از ویدیوی خاصی استفاده شده باشد که توسط اینکدر عجیبی فشرده شده است. در این صورت ممکن است در باز کردن ویدیوی MP4 با مشکل مواجه شوید. در این شرایط می‌توانید از نرم‌افزارهای قدرتمندی که تقریباً از تمام فرمت‌های رایج امروزی پشتیبانی می‌کنند استفاده کنید. نمونه‌ی معروف و محبوب آن، پلیر VLC است. همین‌طور می‌توانید از PotPlayer که نسخه‌ی امروزی KMPlayer است، استفاده کنید. این پلیرها از کدک‌های ویدیویی و صوتی متنوعی پشتیبانی می‌کنند.

علاوه بر استفاده از پلیرهای همه‌فن‌حریف، می‌توانید بسته‌ی کدک یا Codec Pack نصب کنید تا پخش کردن ویدیو در نرم‌افزارهای بیشتری امکان‌پذیر شود.