یکی از ارورها و خرابی‌های بازی‌ها در کنسول پلی‌استیشن ۴، دیتای معیوب یا Corrupted Data است. با توجه به محدودیت‌هایی که کمپانی سونی در طراحی این کنسول بازی در نظر گرفته، دستکاری داده‌ها دشوار است و برای حل کردن مشکلات مربوط به خرابی دیتا، روش‌های زیادی وجود ندارد اما به هر حال چند راهکار ساده را می‌توانید آزمایش کنید.

در ادامه به روش‌های حل مشکل ارورهای مرتبط با خرابی داده یا Corrupted data در کنسول بازی Sony می‌پردازیم با ما باشید.

مفهوم و علت نمایش ارور Corrupted Data در PS4

پیغام خطای corrupted data که اغلب با عنوانی مثل CE-34875-7 یا NP-32062-3 همراه است، به خرابی داده‌های مربوط به یک بازی اشاره می‌کند و مشکل نرم‌افزار بزرگ و عجیبی نیست. احتمالاً بازی‌های دیگر سالم هستند و به درستی اجرا می‌شوند و تنها داده‌ی مربوط به یک یا چند بازی خاص به دلیلی معیوب شده است.

این پیغام خطا ممکن است در مراحل نصب یک بازی نمایش داده شود. به عبارت دیگر ممکن است نصب بازی پس از کمی پیشرفت متوقف شده و پیام خرابی داده نمایان شود. در این صورت بازی قابل اجرا نیست و باید چاره‌ای اندیشید.

روش‌های حل مشکل خرابی دیتا یا Corrupted Data در پلی‌استیشن ۴

گاهی اوقات نیز پیغام خطا پس از اجرا کردن یک بازی نمایان می‌شود. در این مواقع ممکن است صدا قطع و وصل شود و خش‌خش کند و سرعت اجرای بازی نیز کاهش پیدا کند که نتیجه‌ی آن تیک زدن تصویر است و در نهایت بازی کرش کرده و پیام خطا نمایان شود. در این موارد، خرابی داده حین نصب ناقص بازی اتفاق افتاده که علت آن می‌تواند خرابی دیسک نصب بازی یا خرابی هارددیسک باشد.

روش‌های حل مشکل خرابی دیتا در پلی‌استیشن ۴

همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم، Sony دسترسی به نرم‌افزار کنسول بازی پلی‌استیشن ۴ را محدود کرده و هر نوع تعمیراتی امکان‌پذیر نیست. اما خوشبختانه چند راهکار ساده برای حل کردن مشکل خرابی داده وجود دارد. ساده‌ترین روش این است که اگر بازی در مرحله‌ی نصب به دلیل خرابی داده متوقف شده و ارور داده، ابتدا فایل‌های خراب و ناقص را پاکسازی کنید و دیسک نصب را تمیز کرده و هر نوع لکه و چربی را تا جایی که دیسک آسیب نمی‌بیند از بین ببرید و مجدداً بازی را نصب کنید.

برای پاکسازی داده‌های یک بازی، در صفحه‌ی خانه سراغ بخش Notifications بروید و دکمه‌ی Options را فشار دهید و گزینه‌ی Downloads را از پنل کنار صفحه انتخاب کنید.

روش‌های حل مشکل خرابی دیتا یا Corrupted Data در پلی‌استیشن ۴

گام بعدی انتخاب کردن دیتای معیوب است که با تصویر خاکستری و خط دندانه‌دار روی آن مشخص می‌شود. سپس دکمه‌ی Options را فشار دهید و گزینه‌ی Delete کردن دیتا را انتخاب نمایید.

روش‌های حل مشکل خرابی دیتا یا Corrupted Data در پلی‌استیشن ۴

اگر با نصب مجدد بازی از دیسک تمیز شده، مشکل برطرف نشده است و یا PS4 امکان دیلیت کردن فایل‌های خراب را در اختیار شما نمی‌گذارد، می‌بایست راهکار دیگری را آزمایش کنید.

در صورتی که دیسک نصب کثیف و خراب است، می‌بایست آن را جایگزین کنید چرا که ممکن است روش بازسازی دیتابیس که در ادامه بررسی می‌کنیم نیز حلال مشکلات نباشد.

بازسازی دیتابیس PS4

بازسازی دیتابیس پلی‌استیشن ۴ به این معنی است که کنسول سونی مشغول اسکن کردن حافظه می‌شود و هر نوع فایلی که به نظر معیوب و خراب است و به درستی کار نمی‌کند را شناسایی می‌کند. البته بازسازی دیتابیس شامل دیلیت کردن داده‌هایی که قابلیت تعمیر کردن دارند، نمی‌شود.

برای بازسازی دیتابیس، ابتدا کنسول بازی را خاموش کنید و سپس دکمه‌ی Power را فشار داده و نگه دارید تا زمانی که صدای بوق دوم را بشنوید. در واقع حین فشار دادن دکمه‌ی پاور، دستگاه صدای بوق اول را پخش می‌کند و اگر دکمه را نگه دارید، پس از لحظاتی صدای بوق دیگری شنیده می‌شود. در این حالت کنسول بازی در حالت Safe Mode بوت می‌شود.

روش‌های حل مشکل خرابی دیتا یا Corrupted Data در پلی‌استیشن ۴

حال دسته بازی را از طریق کابل USB به کنسول PS4 متصل کنید چرا که در حالت سیف مود، اتصال از طریق بلوتوث برقرار نمی‌شود و سپس با استفاده از دسته‌ی بازی، گزینه‌ی Rebuild Database را انتخاب نمایید. پس از دقایقی اسکن و بررسی، دیتابیس بازی‌ها نوسازی می‌شود و ممکن است دیتای معیوب به سادگی حذف شده باشد.

گزینه‌ی دیگری که در حالت سیف مود موجود است و مشکلات جدی نرم‌افزاری را به سادگی برطرف می‌کند، گزینه‌ی Initialise PS4 است. اگر این گزینه را انتخاب کنید و دکمه‌ی x را فشار دهید، پلی‌استیشن ۴ به حالت پیش‌فرض و اولیه برمی‌گردد و به عبارت دیگر تمام دیتای موجود حذف می‌شود. بنابراین این راهکار، آخرین راهکار نرم‌افزاری محسوب می‌شود.

روش‌های حل مشکل خرابی دیتا یا Corrupted Data در پلی‌استیشن ۴