کلیدهای فانکشن یا به عبارت دیگر کلیدهای F1 الی F12 در ویندوز و اغلب نرم‌افزارها مثل گوگل کروم، بسیار کاربردی هستند هر چند ممکن است کاربران مبتدی با عملکرد هر کلید آشنایی نداشته باشند و در واقع از این کلیدها زیاد استفاده نکنند. برخی کلیدها مثل F5 که برای نوسازی یا ریفرش کردن به کار می‌رود، توسط اغلب کاربران استفاده می‌شود اما برخی دیگر کاربرد کمتری دارند.

در این مقاله به عملکرد کلیدهای F1 الی F12 در مرورگر Chrome‌ می‌پردازیم.

F1

کلید F1 در اغلب نرم‌افزارها برای باز کردن صفحه‌ی راهنما یا Help کاربرد دارد و در مرورگر کروم هم Help Center را نمایش می‌دهد.

F2

کلید F2 در حالت عادی کار خاصی انجام نمی‌دهد اما اگر ابتدا با کلید F12 یا از طریق منو و گزینه‌ی Tools و Developer Tools، پنجره‌ی ابزارهای طراحی وب را باز کرده باشید، کلید F2 قابلیت ویرایش به صورت HTML یا به زبان دیگر edit as HTML را فعال می‌کند.

F3

کلید F3 برای باز کردن نوار جستجو یا Find bar کاربرد دارد که کاربرد آن جستجو در صفحه‌ی فعلی است. در واقع F3 معادل Ctrl + F است که در اغلب نرم‌افزارها برای جستجو کردن در نظر گرفته شده است.

F4

کلید ترکیبی Ctrl + F4 برای بستن تب فعلی کاربرد دارد.

کلید میانبر Alt + F4 برای بستن نرم‌افزارها در ویندوز طراحی شده است. در واقع اگر Alt را بگیرید و F4 را فشار داده و نگه دارید، تمام پنجره‌های باز، بسته می‌شود. لذا این کلید میانبر پنجره‌ی مرورگر گوگل کروم را می‌بندد و در واقع تمام تب‌های باز در پنجره‌ی فعلی، بسته می‌شود.

F5

کلید F5 در اغلب نرم‌افزارها برای نوسازی یا Refresh کردن استفاده می‌شود. در گوگل کروم نیز برای بارگذاری مجدد صفحه از این کلید استفاده می‌شود. البته برای بارگذاری همه‌چیز بدون استفاده از کش، این کلید مناسب نیست.

با کلید ترکیبی Ctrl + F5 و Shift + F5 هم می‌توانید صفحه را نوسازی کنید اما در این صورت از فایل‌های کش شده استفاده نمی‌شود. 

F6

این کلید برای تغییر فوکوس روی صفحه‌ی وب، نوار بوک‌مارک و نوار آدرس کاربرد دارد. به عبارت دیگر بدون استفاده از موس می‌توانید از این بخش‌ها استفاده کنید.

F8

زمانی که پنل ابزارهای طراحی وب باز است، با فشار دادن F8 اجرای اسکریپت یا به عبارت دیگر جاوااسکریپت متوقف می‌شود.

F10

اگر پنجره‌ی طراحی وب و پنل Source را فعال کرده باشید، فانکشن یا تابع بعدی که فراخوانی شده را مشخص می‌کند و در واقع برای حل کردن مشکلات اسکریپت در طراحی وب کاربرد دارد.

کلید ترکیبی Shift + F10 منوی راست‌کلیک را باز می‌کند. در واقع مثل این است که روی صفحه راست‌کلیک کنید.

F11

برای فعال کردن حالت تمام‌صفحه در اغلب نرم‌افزارها از کلید F11 استفاده می‌شود و در مرورگر گوگل کروم نیز همین‌گونه است.

F12

برای باز کردن پنل ابزارهای طراحی وب یا به زبان دیگر Developer Tools می‌توانید از این کلید استفاده کنید. راست‌کلیک و انتخاب Inspect هم همین کار را انجام می‌دهد با این تفاوت که المانی که روی آن راست‌کلیک شده، در فوکوس قرار می‌گیرد.