اگر هارد دیسک شما به دلیل خطای سیستم خراب شد یا هارد دیسک RAW شد، نترسید. این راهنما مراحل دقیقی را برای تعمیر یک هارد دیسک اکسترنال خراب بدون از دست دادن اطلاعات در اختیار شما قرار می دهد. برای این کار ابتدا باید بررسی کنید که آیا خطای منطقی مانع از دسترسی شما به هارد دیسک می شود یا خیر. اگر چنین است، می توانید بررسی و تعمیر هارد دیسک را انجام دهید. اگر مشکل هارد دیسک فیزیکی است، باید آن را به مرکز خدمات بازیابی یا تعمیر اطلاعات ارسال کنید.

دلایل احتمالی خطاهای هارد اکسترنال

قبل از اینکه اقدام به تعمیر هارد اکسترنال کنید، باید دلایل خرابی هارد دیسک را بدانید. در اینجا لیستی از مهمترین دلایل خرابی هارد دیسک برای شما آورده شده است:

 • احتمال ویروسی شدن
 • اتفاقات بد فیزیکی مثل ضربه خوردن
 • خاموش شدن یا از کار افتادن ناگهانی سیستم
 • خطاهای انسانی
 • مشکل منبع تغذیه و گرمای بیش از حد

اکنون که می دانید علت خرابی هارد دیسک چیست، می توانید برای حل مشکل خود هارد دیسک را تعمیر کنید یا ترجیحا به یک مرکز تخصصی تعمیر هارد اکسترنال مراجعه کنید.

چگونه از خراب شدن هارد و از دست دادن اطلاعات جلوگیری کنیم؟

چگونه در ویندوز 10/8/7 از خرابی هارد دیسک و مشکلات از دست دادن اطلاعات در رایانه شخصی خود جلوگیری کنیم؟ در ادامه نکاتی را برای شما خاطر نشان کردیم.

 • ویروس ها را با نرم افزار آنتی ویروس به موقع پاک کنید.
 • اغلب درایو را یکپارچه سازی کنید.
 • با استفاده از دکمه پاور، هنگام استفاده از هارد سیستم را مجبور به خاموش شدن نکنید.
 • به طور منظم از اطلاعات مهم روی هارد (HDD) خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. (جهت اطمینان از حفظ اطلاعات مهم در هارد دیسک شما)
 • از نرم افزارهای معتبر تعمیر هارد دیسک برای ریکاوری هارد دیسک در زمان از دست دادن اطلاعات استفاده کنید.

سوالات متداول تعمیر هارد اکسترنال

در رابطه با نرم افزار تعمیر هارد اکسترنال موارد بیشتر بخوانید.

 • آیا هارد دیسک قابل تعمیر است؟

دو نوع خطای هارد وجود دارد: خطاهای منطقی و خطاهای فیزیکی. در بیشتر موارد، ویندوز قادر به تعمیر یک خطای منطقی است، زیرا تقریباً همیشه به یک اشتباه نرم افزاری مربوط می شود. فرمت کردن درایو تقریباً همیشه این مشکل را برطرف می کند. اما، اگر یک خطای فیزیکی رخ داده باشد، تعمیر آن به راحی امکان پذیر نیست. اکثرا در این مواقع هارد دیسک آسیب دیده را با یک هارد جدید تعویض می کنند.

راهکارهای تعمیر هارد اکسترنال

 • چگونه یک هارد دیسک خراب را تعمیر کنیم؟

بسیاری از افراد برای انجام تعمیر هارد دیسک اکسترنال خود از ابزارهای رایگان تعمیر هارد دیسک استفاده می کنند. اما ما به شما پیشنهاد میکنیم سراغ بهترین راه حل موجود یعنی به مراکز تخصصی تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد مراجعه کنید تا متخصصان مرتبط با این حوزه شما را در این امر کمک کنند. یکی از این مراکز تخصصی جهت تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال، گارانتی متین است که با سابقه‌ای درخشان در این زمینه به خوبی پاسخگوی نیازهای مشتریان خود بوده است.

 • چگونه یک هارد اکسترنال را سالم نگه داریم؟

خرابی هارد اکسترنال هر از گاهی ممکن است اتفاق بیفتد. شما نمی توانید به طور کامل از اتفاقات پیرامون خود در برابر خرابی هارد دیسک محافظت کنید. با این حال، چندین روش وجود دارد که می توانید برای محافظت از هارد اکسترنال خود و دوام بیشتر آن انجام دهید. این نکات را دنبال کنید تا یک هارد دیسک اکسترنال سالم داشته باشید و مانع از دست دادن اطلاعات مهم خود شوید:

 • هنگام استفاده از هارد اکسترنال خود، با احتیاط عمل کنید: حتما مراقب باشید که آن را نیندازید، زیرا ممکن است باعث آسیب فیزیکی شود و نیاز به بازیابی هارد دیسک انداخته شده داشته باشید. بنابراین هنگام جابجایی از انداختن آن جدا خودداری کنید.
 • موقع عدم استفاده آن را به سیستم متصل نکنید: هارد اکسترنال خود را زمانی که از آن استفاده نمی کنید، از سیستم جدا کنید. از آنجایی که هنگام عدم اتصال به سیستم الکتریسیته دائماً از آن عبور نمی کند، کالای شما بیشتر دوام خواهد آورد.
 • آن را به درستی نگهداری کنید: هارد اکسترنال شما در صورت تماس با رطوبت ممکن است آسیب ببیند. آن را در مکانی خنک و با هوای خوب نگهداری کنید.
 • آن را بدون گرد و غبار نگه دارید: اگر گرد و غبار وارد مکانیسم درونی هارد دیسک شود، می تواند به آن آسیب برساند و باعث خرابی شود. اطمینان حاصل کنید که هارد دیسک اکسترنال شما تا حد امکان عاری از هرگونه گرد و غبار و آلودگی باشد.
 • از گرم شدن بیش از حد هارد جلوگیری کنید: دیسک در حال چرخش و استفاده، موجب گرم شدن هارد خواهد شد. گرمای بیش از حد می تواند به اجزای آن نیز آسیب برساند. اگر شروع به گرم شدن کرد، آن را جدا کنید و بگذارید خنک شود.
 • آن را محتاطانه با خود حمل کنید: از حمل هارد دیسک اکسترنال در کوله پشتی بصورت آزادانه و رها خودداری کنید. اگر به اطراف بچرخد، به راحتی می تواند آسیب ببیند.

راهکارهای تعمیر هارد اکسترنال

گارانتی هارد اکسترنال

یکی از موارد مهمی که هنگام خرید هارد اکسترنال باید توجه داشته باشید بحث گارانتی محصول است که در ادامه اقدامات مرتبط با ریکاوری و بازیابی اطلاعات هارد را نیز شامل خواهد شد. شرکت داده پرداز رایانه متین به عنوان نماینده انحصاری فروش و خدمات پس از فروش برندهای معتبر سیلیکون پاور، اپیسر، کینگ استار، هایلو، QCY، مک دودو، سیبراتون، لونارک و کداک تمرکز خود را بر روی کیفیت کالاهای خود و ارائه خدمات به بهترین شکل ممکن گذاشته است.

این شرکت بعنوان وارد کننده گروه‌ کالایی‌های متنوع از جمله انواع اسپیکر، هارد اکسترنال، پاوربانک، شارژر و کابل شارژ و انواع گجت دیجیتال و هوشمند خود را میان ارائه دهندگان معتبر خدمات پس از فروش یکپارچه در سراسر کشور قرار داده است. همچنین با فروش انواع هارد با کیفیت و اورجینال به همراه خدمات پس از فروش و بازیابی اطلاعات رایگان تا 3 سال پس از خرید محصول، این اطمینان را در شما به وجود خواهد آورد تا با آسودگی خاطر هارد اکسترنال مورد نیاز خود را با گارانتی متین تهیه کنید و از استفاده آن بهره ببرید.