یکی از قابلیت‌های نرم‌افزار مایکروسافت Word که شاید اغلب کاربران از آن استفاده نمی‌کنند، ایجاد کلمات کوتاهی است که شورت‌کات عبارت‌های طولانی‌ محسوب می‌شوند و به عبارت دیگر با تایپ کردن چند حرف، می‌توان یک جمله‌ی تکراری که مرتباً استفاده می‌شود را تایپ کرد.

در نرم‌افزار ورد می‌توان به کمک تنظیماتی که برای ابزار تصحیح خودکار یا AutoCorrect در نظر گرفته شده، کلمات اختصاری و عبارت کامل معادل آن را وارد کرد و سپس حین تایپ کردن، برای افزایش سرعت تایپ عبارت‌های تکراری، از آن استفاده کرد.

در ادامه به روش استفاده از قابلیت تصحیح خودکار ورد برای تایپ کردن عبارت‌های طولانی می‌پردازیم. با سیاره‌ی آی‌تی همراه شوید تا سریع‌تر و بهینه‌تر از Word مایکروسافت استفاده کنیم.

قبلاً با قابلیت تصحیح خودکار املا و نگارش کلمات در نرم‌افزار ورد آشنا شدیم و شیوه‌ی نصب بسته‌ی زبان فارسی برای ویرایش را بررسی کردیم:

اما یکی از کاربردهای دیگر بخش ویرایش خودکار و تصحیح املای کلمات، این است که عبارت‌های طولانی را به جای کلمات اختصاری دلخواه قرار دهیم. تنظیمات بسیار ساده است، مراحل زیر را طی کنید تا کلمه‌ی اختصاری و عبارت معادل آن را به صورت دلخواه اضافه کنید:

نرم‌افزار Word را اجرا کنید و عبارتی که می‌خواهید با تایپ کردن کلمه‌ی اختصاری تایپ شود را وارد کنید.

عبارت موردنظر را به کمک موس انتخاب کنید.

روی منوی File ورد کلیک کنید.

در ستون کنار صفحه روی Options‌ کلیک کنید.

در پنجره‌ی Word Options از ستون کناری، Proofing را انتخاب کنید.

در سمت راست صفحه روی دکمه‌ی AutoCorrect Options کلیک کنید.

در بخش پایین پنجره، عبارتی که انتخاب کرده بودید را مشاهده خواهید کرد و در فیلد کوچک Replace می‌توانید عبارت اختصاری معادل آن را به صورت دلخواه تایپ کنید. عبارت دلخواه را وارد کنید.

در نهایت روی Add کلیک کنید تا به لیست عبارت‌ها و کلمات قابلیت تصحیح خودکار اضافه شود.

اکنون اگر در نرم‌افزار ورد و حین تایپ کردن، عبارت اختصاری را وارد کرده و کلید Space کیبورد را فشار دهید، عبارت معادل آن جایگزین کلمه‌ی اختصاری می‌شود!

افزایش سرعت تایپ در Word با تایپ کلمات اختصاری به جای عبارت‌های بلند

توجه کنید که بدون خروج از این پنجره و در حقیقت قبل از کلیک کردن روی دکمه‌ی OK، می‌توانید کلمات و عبارت‌های معادل بعدی را تایپ کرده و با کلیک روی Add، موارد جدید را یک‌به‌یک اضافه کنید و در نهایت روی OK کلیک کنید.

به عنوان مثال می‌توان کلمه‌ی اختصاری سات را به معادل وب‌سایت سیاره‌ی آی‌تی در نظر گرفت:

افزایش سرعت تایپ در Word با تایپ کلمات اختصاری به جای عبارت‌های بلند