این روزها مرورگرهای مختلفی برای وب‌گردی در پلتفرم‌های ویندوز و مکینتاش و همین‌طور لینوکس موجود است. یکی از مرورگرهای مطرح که مثل گوگل کروم مقدار رم مصرفی زیادی ندارد و از نظر قابلیت‌ها نیز به خوبی گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس و حتی بهتر است، مرورگر Vivaldi است. Vivaldi برای سیستم عامل لینوکس نیز منتشر شده است و به راحتی روی توزیعات مختلف لینوکس نصب می‌شود.

در این مقاله به روش نصب کردن مرورگر محبوب ویوالدی در لینوکس Ubuntu و Debian و همین‌طور توزیع‌های محبوبی مثل Arch و OpenSUSE و دیگر توزیعات لینوکس می‌پردازیم. با سیاره‌ی آی‌تی همراه شوید.

مرورگر Vivaldi از نظر هسته مثل گوگل کروم و اپرا است و در حقیقت شالوده‌ی آن مرورگر محبوب و قدرتمند Opera است. به همین دلیل قابلیت‌هایی مثل بخش Speed Dial برای باز کردن سایت‌های پرکاربرد، دکمه‌های Rewind و Fast Forward برای بارگذاری سریع صفحات و برخی ویژگی‌های دیگر اپرا را در خود جای داده و در کنار این موارد، از نظر ظاهری جذاب و رنگارنگ است. حتی رنگ‌بندی متناسب با محتوای صفحه تغییر می‌کند.

خوشبختانه سازندگان ویوالدی نسخه‌ی لینوکسی آن را نیز مورد توجه قرار داده‌اند و می‌توان از این مرورگر در لینوکس نیز به خوبی بهره گرفت.

آموزش نصب مرورگر Vivaldi روی لینوکس اوبونتو و دبیان

طبق معمول یک پنجره‌ی ترمینال باز کنید تا با ابزار آپدیت و نصب پکیج‌ها کار کنید. توجه کنید که قبل از نصب ویوالدی، نرم‌افزارهای باز شده را ببندید تا همه چیز به خوبی بروزرسانی شود. مراحلی که در ادامه ذکر می‌کنیم در لینوکس اوبونتو و دبیان یکسان است و تنها تفاوت در این است که به جای apt از apt-get استفاده می‌شود.

در ترمینال لینوکس Ubuntu دو دستور زیر را تایپ کرده و اینتر را فشار دهید:

sudo apt update

sudo apt upgrade -y

پس از اجرا کردن ابزار آپگرید، نوبت به دانلود و نصب بسته‌ی مرورگر Vivaldi می‌رسد. به صفحه‌ی رسمی دانلود ویوالدی مراجعه کنید و نسخه‌ی ۳۲ یا ۶۴ بیتی آن را به تناسب لینوکسی که نصب کرده‌اید، دانلود کنید.

توجه کنید که اگر از Ubuntu روی محصولاتی با پردازنده‌ی مبتنی بر معماری ARM استفاده می‌کنید، می‌بایست نسخه‌ی Vivaldi ARM DEB را دانلود کنید. بنابراین در اغلب گوشی‌ها و تبلت‌ها و همین‌طور بردهای توسعه‌ای مثل Raspberry Pi می‌بایست این نسخه را دانلود کرد.

زمانی که دانلود مرورگر به پایان رسید، به صورت پیش‌فرض در مسیر ~/Downloads ذخیره می‌شود. با دستور CD می‌توان ترمینال را به این فولدر جابجا کرد و دستورات بعدی را در این فولدر اجرا کرد. بنابراین دو دستور زیر را تایپ و اجرا کنید. دستور دوم برای لیست کردن فایل‌های موجود در فولدرها به کار می‌رود.

cd ~/Downloads

ls

در میان فایل‌های موجود به دنبال فایلی از نوع DEB یا در حقیقت با پسوند deb که کمی پیش‌تر دانلود شده، بگردید. دستور زیر را در ترمینال لینوکس خود وارد کنید و به جای vivaldi.deb از نام کامل فایل دانلود شده استفاده کنید:

sudo dpkg -i vivaldi.deb

با اجرا کردن DPKG، مرورگر ویوالدی دانلود شده روی لینوکس Ubuntu نصب می‌شود اما ممکن است با توجه به شیوه‌ی ساخت این پکیج، لازمه‌های آن موجود نباشد و در نصب با مشکل مواجه شوید. در این صورت دستور زیر را اجرا کنید:

sudo apt install -f

زمانی که اجرای apt install -f به پایان برسد، مرورگر Vivaldi به درستی اجرا خواهد شد.

آموزش نصب کردن Vivaldi در Arch Linux

یکی از توزیعات خوب لینوکس که با بروزرسانی مرتب و تدریجی منتشر می‌شود، لینوکس آرک است. متأسفانه پکیج رسمی مرورگر ویوالدی برای این توزیع لینوکس در وب‌سایت رسمی ٰVivaldi موجود نیست ولیکن می‌توان به کمک AUR آن را پورت کرد.

بنابراین ابتدا یکی از آخرین نسخه‌های مرورگر ویوالدی را دانلود کنید.

راه دیگر دریافت آن، استفاده از گیت است:

git clone https://aur.archlinux.org/vivaldi.git

قدم بعدی ایجاد پکیج و نصب کردن آن است. بنابراین از دستور زیر استفاده کنید:

makepkg

با اجرا کردن دستور فوق، فرآیند ایجاد پکیج شروع می‌شود و کمی طول می‌کشد. زمانی که ساخت پکیج به پایان رسید، می‌توان آن را به کمک دستور زیر نصب کرد:

sudo pacman -U *.pkg.tar.xz

آموزش نصب Vivaldi در لینوکس Fedora

نصب کردن ویوالدی روی لینوکس فدورا بسیار ساده است. ابتدا به وب‌سایت رسمی ویوالدی مراجعه کنید و روی نسخه‌ی متناسب با فدورای ۳۲ یا ۶۴ بیتی خود راست‌کلیک کرده و copy link address را انتخاب کنید. سپس در ترمینال لینوکس با استفاده از ابزار مدیریت پکیج‌ DNF آن را نصب کنید.

آموزش نصب Vivaldi در لینوکس اوبونتو و دبیان و سایر توزیعات لینوکس

به عنوان مثال برای نصب کردن نسخه‌ی ۱.۱۴ مرورگر ویوالدی می‌بایست دستور زیر را تایپ و اجرا کرد:

sudo dnf install https://downloads.vivaldi.com/stable/vivaldi-stable-1.14.1077.45-1.x86_64.rpm -y

با اجرا کردن دستور فوق که لینک دانلود مرورگر در آن دیده می‌شود، ویوالدی نصب و آماده‌ی استفاده خواهد بود.

آموزش نصب ویوالدی در لینوکس OpenSUSE

در این توزیع لینوکس نیز می‌توان ویوالدی با پسوند RPM را به راحتی نصب کرد. بنابراین به وب‌سایت رسمی ویوالدی مراجعه کرده و نسخه‌ی موردنظر خود را دانلود کنید. زمانی که دانلود به پایان رسید، با دو دستور زیر به فولدر Downloads بروید و لیست فایل‌ها را مشاهده کنید:

cd ~/Downloads

ls

در تمام نسخه‌های SUSE مثل Leap یا Tumbleweed می‌توان با استفاده از ابزار مدیریت پکیج Zypper این مرورگر را نصب کرد. بنابراین از دستور زیر استفاده کنید و به جای vivaldi.rpm از نام کامل فایلی که دانلود شده، استفاده کنید:

sudo zypper install vivaldi.rpm

با اجرا کردن دستور فوق، ویوالدی نصب شده و آماده‌ی استفاده خواهد بود.

آموزش نصب ویوالدی در سایر لینوکس‌ها

متأسفانه مرورگر ویوالدی به صورت آرشیو فشرده با پسوند tar.gz منتشر نشده است و نصب کردن آن در دیگر توزیعات لینوکس، مشکل و پیچیده است. البته اگر در توزیع خاصی، ابزار ساخت پکیجی مثل AUR لینوکس آرک وجود داشته باشد، طبعاً کار ساده می‌شود.

اگر واقعاً به این مرورگر محبوب علاقه‌مند هستید و نیاز مبرم دارید، می‌توانید از اسکریپت deb2targz استفاده کنید که هر پکیج مخصوص لینوکس دبیان را به یک فایل آرشیو با پسوند tar.gz تبدیل می‌کند و می‌توان پس از تبدیل فرمت، مرورگر را به صورت دستی روی لینوکس دلخواه خود نصب کرد.

 

آموزش نصب Vivaldi در لینوکس اوبونتو و دبیان و سایر توزیعات لینوکس