در سیستم عامل ویندوز می‌توان به کمک واسط خط دستور یا همان cmd (کامند پرامپت) به اجرای مستقیم دستورات پرداخت. اگر مجموعه‌ای از دستورات داشته باشیم، می‌توان یک فایل BAT (مخفف batch) که حاوی مجموعه‌ای از دستورات است، ایجاد کرد و با دبل‌کلیک، آن را در محیط کامند پرامپت اجرا نمود. خبر خوش این است که می‌توان فایل‌های اجرای از نوع bat را به فایل‌های اجرایی معمولی با پسوند exe تبدیل کرد.

در این مقاله به معرفی یک روش ساده برای تبدیل فایل‌های bat به exe می‌پردازیم. علاقه‌مندان به cmd و قابلیت‌های جالب آن، با ما باشید.

فایل‌های bat برای این طراحی شده‌اند که کاربران ساده و مبتدی نیز بتوانند از قابلیت‌های جالب کامند پرامپت استفاده کنند. در این فایل که شبیه یک فایل متنی ساده است، دستوراتی که در cmd قابلیت اجرا دارد، به ترتیب ذکر می‌شود و می‌توان با دبل‌کلیک کردن، همه‌ی دستورات را اجرا و نتیجه را مشاهده کرد. به این ترتیب می‌توانید به کاربران ساده کمک کنید که با استفاده از cmd ویندوز، مشکلات خود را حل کنند. کافی است فایل bat را به آنها بدهید.

برای تبدیل bat به فایل‌های اجرایی معمولی که پسوندشان exe است، ابزاری به اسم convert BAT files to EXE files طراحی شده که رایگان و ساده است. تبدیل فایل bat به فایل exe مزایایی مثل پنهان کردن دستورات نوشته شده و ساده‌تر کردن روش کار، دارد. حتی یک نسخه‌ی آنلاین از این نرم‌افزار نیز موجود است.

چگونه فایل bat را به فایل اجرایی معمولی exe تبدیل کنیم؟

نرم‌افزار رایگان convert BAT files to EXE files را دانلود کنید. توجه کنید که نسخه‌ی ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی آن ارایه شده، به تناسب سیستم عامل خود انتخاب کنید. این نرم‌افزار به صورت نصبی و همین‌طور پرتابل نیز ارایه شده است.

برای شروع کار، فایل منبع را با استفاده از گزینه‌ی Batch file و فایل اجرایی مقصد را با گزینه‌ی Save as مشخص کنید. با کلیک کردن روی دکمه‌ی Compile در پایین صفحه، فایل شما تبدیل می‌شود.

آموزش تبدیل اسکریپت bat به فایل اجرایی معمولی با پسوند exe

اما گزینه‌های انتخابی متعددی که در این نرم‌افزار پیش‌بینی شده است را به ترتیب بررسی کنیم:

۱- می‌توانید قابل‌مشاهده بودن کدها را با انتخاب hidden mode تغییر دهید و کدها را مخفی کنید.

۲- می‌توانید مسیر یا فولدری که دستورات در ارتباط با آن اجرا می‌شوند را انتخاب کنید: انتخاب یک پوشه‌ی موقتی یا اجرای دستور در پوشه‌ی فعلی که فایل اجرایی در آن قرار گرفته، امکان‌پذیر است.

۳- اگر اسکریپتی که نوشته شده، حین فرآیند اجرا، فایل‌های موقتی ایجاد می‌کند، می‌توان این فایل‌ها را در انتهای فرآیند حذف کرد که حالت پیش‌فرض، حفظ فایل‌هاست.

۴- می‌توانید فایل اجرایی را با یک رمز عبور، رمزگذاری کنید. به این ترتیب دسترسی آزادانه به فایلی که تهیه کرده‌اید، غیرممکن می‌شود و رمز عبور لازم است.

۵- سه گزینه‌ی دسترسی ادمین، نوشتن فایل‌های جدید روی فایل‌های موجود و در نهایت فشرده‌سازی فایل به کمک UPX که برای فایل‌های حجیم مفید است، در این قسمت موجود است.

۶- معماری مجموعه دستورات را ۳۲ یا ۶۴ بیتی انتخاب کنید.

در تب دوم این نرم‌افزار که include نامیده شده، می‌توان چند فایل خارجی را برای استفاده مشخص و مسیردهی کرد.

در تب سوم یا Version Information می‌توان اطلاعاتی در مورد نرم‌افزار و نسخه‌ی آن و همین‌طور سازنده، اضافه کرد.

در تب Editor نیز می‌توان اسکریپت نوشته شده را ویرایش کرد. ادیتور با هایلایت کردن برخی سینتکس‌ها، مشاهده و ویرایش کدها را ساده کرده است.

در نهایت به تب Program Settings یا تنظیمات نرم‌افزار می‌رسیم که به کمک آن می‌توان زبان نرم‌افزار را مشخص کرد و البته زبان فارسی نیز در لیست انتخاب است.

فایل‌های bat را به صورت آنلاین به exe تبدیل کنید

در نسخه‌ی تحت وب امکانات کمتر و ساده‌تر است. می‌توان ۳۲ یا ۶۴ بیتی بودن، آشکار یا پنهان بودن، نیاز به دسترسی administrator و همین طور رمز عبور برای رمزگذاری فایل را در ابزار آنلاین استفاده کرده و گزینه‌ی دیگری موجود نیست. برای تبدیل فایل، ابتدا اسکریپت bat را با دکمه‌ی Browse‌ انتخاب و آپلود کنید و سپس روی convert کلیک کنید. نتیجه به صورت فایل زیپ شده، تحویل داده می‌شود و البته رمز عبوری که روی فایل زیپ قرار داده شده، در کادر پایین صفحه ذکر می‌شود.

آموزش تبدیل اسکریپت bat به فایل اجرایی معمولی با پسوند exe

پس از ۱۰ دقیقه، فایلی که کامپایل شده، حذف می‌شود!