در ویندوز دو نوع حساب معمولی و ادمین وجود دارد. در حساب ادمین یا حسابی که دسترسی Administrator در آن وجود دارد، می‌توان تغییرات کاملی در ویندوز و نرم‌افزارها ایجاد کرد اما در حساب استاندارد و معمولی، تغییرات به حساب کاربری محدود می‌شود. به عنوان مثال می‌توان رزولوشن دستاپ را تغییر داد و برنامه‌های پرتابل ساده نصب کرد اما در حساب ادمین با وجود Admin Rights، می‌توان درایوها و نرم‌افزارهای مختلف و تنظیمات دسترسی فولدرها را به طور کامل تغییر داد.

در این مقاله به نحوه دریافت دسترسی ادمین یا به عبارت دیگر Admin Rights در ویندوز می‌پردازیم و روش‌های مختلفی که می‌توان برای دریافت دسترسی ادمین دنبال کرد را مرور می‌کنیم.

اگر حین اجرای یا نصب نرم‌افزار یا ایجاد تغییرات در ویندوز و فولدرها، با مشکل و ارور نداشتن administrator rights یا Admin Rights روبرو شده‌اید، می‌بایست دسترسی ادمین یا مدیر را به یکی از روش‌هایی که در ادامه بررسی می‌کنیم، دریافت کنید. بدون دسترسی ادمین هم می‌توان امور زیادی را به کمک کامپیوتر ویندوزی انجام داد اما معمولاً تغییراتی در سطح سیستم که در تمام حساب‌های کاربری اعمال می‌شود، مستلزم داشتن دسترسی ادمین است. در حقیقت Admin کسی است که در نقش مدیر از کامپیوتر ویندوزی استفاده می‌کند و طبعاً دسترسی‌های وی با حساب‌های استاندارد، کاملاً متفاوت است.

علامت کوچک سپر روی برخی دکمه‌های ویندوز، به این معنی است که دسترسی ادمین لازم است.

آموزش فعال کردن اکانت ادمین و تبدیل حساب کاربری معمولی به Administrator در ویندوز

از مالک کامپیوتر دسترسی ادمین و حساب ادمین درخواست کنید

نکاتی که در ادامه پیرامون دسترسی ادمین ذکر می‌کنیم، در جهت سهولت کار است و نه برای نقض کردن حقوق مالک کامپیوتر ویندوزی. اگر از کامپیوتر و لپ‌تاپ شخصی دیگری استفاده می‌کنید و حسابی که به شما اختصاص داده شده، دسترسی Standard دارد، بهتر است از وی درخواست کنید که حساب شما را به Administrator ارتقا دهد و یا حساب ادمین جدیدی برای شما ایجاد کند.

اگر بخواهید برای هر تغییر اساسی در ویندوز و نرم‌افزارها، به مالک کامپیوتر مراجعه کرده و کسب دسترسی ادمین کنید، کار بسیار کند پیش می‌رود و این برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و حتی کاربران حرفه‌ای مطلوب نیست.

تنظیمات User Account Control در ویندوز و نمایش هشدارها

در کنترل پنل ویندوز، بخشی به اسم UAC یا User Account Control وجود دارد که به کمک آن می‌توان نمایش نوتیفیکیشن‌ها را تنظیم کرد. در حقیقت هر زمان که به دسترسی ادمین نیاز داشته باشید، بسته به نوع دسترسی، یک نوتیفیکیشن به صورت پنجره‌ی پاپ‌آپ نمایان می‌شود و سروصدایی ایجاد می‌کند. اگر ادمین باشید، کافی است روی دکمه‌ی Yes کلیک کنید و در غیر این صورت می‌بایست رمز عبور حساب ادمین را وارد کنید تا مجوز تغییرات، صادر شود و کار ادامه پیدا کند. بدون دانستن رمز عبور یا دسترسی ادمین، فرآیند موردبحث، کنسل می‌شود.

تنظیمات مربوط به UAC را با جست‌وجو کردن در منوی استارت ویندوز پیدا خواهید کرد. کافی است عبارت UAC را جست‌وجو کنید. اگر در کنترل پنل ویندوز ۱۰ و ویندوزهای قدیمی، روی User Accounts کلیک کنید هم لینک Change User Account Control Settings را در این بخش خواهید دید.

آموزش فعال کردن اکانت ادمین و تبدیل حساب کاربری معمولی به Administrator در ویندوز

اگر کاربر حرفه‌ای یا برنامه‌نویس هستید، با توجه به اینکه نمایش مداوم این پیام، مطلوب نیست، بهتر است به UAC مراجعه کنید و اسلایدر عمودی را به درجات پایین‌تر جابجا کنید ولیکن نه پایین‌ترین درجه‌ی ممکن!

آموزش فعال کردن اکانت ادمین و تبدیل حساب کاربری معمولی به Administrator در ویندوز

توجه کنید که برای تغییر در نمایش نوتیفیکیشن‌ها نیز می‌بایست ادمین باشید و اگر حالت Never notify‌ را انتخاب کنید، هر نوع اقدامی که به دسترسی ادمین نیاز داشته باشد، بدون نمایش نوتیفیکیشن، متوقف می‌شود و به این ترتیب کاربر متوجه نمی‌شود که چرا نصب نرم‌افزار یا کپی کردن فایل یا تغییر تنظیمات، انجام نشده است!

چگونه اکانت Standard را به حساب Administrator‌ تبدیل کنیم؟

در ویندوز ۱۰ مراحل کمی متفاوت است و می‌توان از طریق اپلیکیشن جدیدی به اسم Settings این کار را انجام داد. در نسخه‌های قبلی ویندوز، استفاده از کنترل پنل برای این مقصود، توصیه می‌شود.

تبدیل حساب کاربری معمولی به ادمین در ویندوز ۱۰

برای ارتقا دادن یک اکانت استاندارد به ادمین، ابتدا با حساب کاربری Admin وارد ویندوز شوید. در منوی استارت روی آیکون چرخدنده‌ای Settings کلیک کنید. در اپلیکیشن تنظیمات، مسیر زیر را دنبال کنید:

Settings > Accounts > Family & other people

در تب Family & other people، ابتدا حساب کاربری خود را انتخاب کنید و سپس روی دکمه‌ی Change account type کلیک کنید. سطح دسترسی حساب کاربری موردبحث را از Standard User به Administrator ارتقا دهید تا به این ترتیب دسترسی ادمین در حساب موردبحث نیز وجود داشته باشد.

آموزش فعال کردن اکانت ادمین و تبدیل حساب کاربری معمولی به Administrator در ویندوز

تبدیل حساب کاربری معمولی به ادمین در ویندوزهای قدیمی‌تر

ابتدا Control Panel ویندوز را از طریق منوی استارت، اجرا کنید و سپس مسیر زیر را در کنترل پنل طی کنید:

Control Panel > User Accounts > User Accounts

در این بخش روی لینک Manage another account کلیک کنید تا لیست سایر حساب‌های کاربری، نمایان شود. سپس روی حساب کاربری موردنظر کلیک کنید.

آموزش فعال کردن اکانت ادمین و تبدیل حساب کاربری معمولی به Administrator در ویندوز

در ادامه روی لینک Change accunt type کلیک کنید.

آموزش فعال کردن اکانت ادمین و تبدیل حساب کاربری معمولی به Administrator در ویندوز

حال در  پنجره‌ای که نمایان شده، حالت Administrator را انتخاب کنید و روی دکمه‌ی Change Account Type کلیک کنید.

آموزش فعال کردن اکانت ادمین و تبدیل حساب کاربری معمولی به Administrator در ویندوز

فعال کردن اکانت Administrator پیش‌فرض در ویندوز

مایکروسافت ویندوز ویستا و ۷ و نسخه‌های بعدی را با غیرفعال کردن حساب کاربری پیش‌فرضی به اسم Administrator منتشر کرده است اما می‌توان این حساب ادمین خاص را فعال کرد و از آن استفاده کرد. قبل از هر چیز توجه کنید که برای فعالسازی این حساب کاربری، می‌بایست در نقش ادمین وارد حساب کاربری خود شوید. بدون دسترسی ادمین نمی‌توان این حساب کاربری را فعال کرد.

پس از لاگین کردن، در منوی استارت عبارت cmd یا command prompt را جست‌وجو کنید و روی اپلیکیشن یا اولین نتیجه‌ی جست‌وجو، راست‌کلیک کرده و گزینه‌ی Run as administrator‌ را انتخاب کنید تا واسط خط دستور با دسترسی کامل و تحت ادمین اجرا شود. ممکن است بسته به تنظیمات UAC، نوتیفیکیشنی نیز نمایان شود، روی Yes کلیک کنید.

آموزش فعال کردن اکانت ادمین و تبدیل حساب کاربری معمولی به Administrator در ویندوز

اکنون در واسط خط دستور، عبارت زیر را وارد کنید و سپس کلید اینتر را فشار دهید:

net user administrator /active:yes

اکنون پس از خروج از حساب کاربری خود یا پس از ری‌استارت کردن ویندوز، حساب کاربری جدیدی به اسم Administrator فعال است و در حالت پیش‌فرض، رمز عبوری نیز ندارد و می‌توانید وارد آن شوید و به مدیریت کردن سیستم ویندوزی بپردازید.