مرورگر Google Chrome به لحاظ امنیت و حفظ حریم خصوصی، بهترین مرورگر نیست اما جزو بهترین‌هاست. در صورت نیاز می‌توان روی گوگل کروم افزونه‌هایی برای جلوگیری از اقدامات سودجویانه و خرابکارانه‌ی برخی سایت‌ها نصب کرد و به عنوان مثال از رهگیری کاربر، سرقت اطلاعات وب‌گردی کاربر، ماین کردن بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال و همین‌طور نفوذ بدافزارها جلوگیری کرد.

یکی از افزونه‌های گوگل کروم که برای کاربران ویندوز عالی به نظر می‌رسد، افزونه‌ی Windows Defender Browser Protection است که در ادامه به عملکرد و قابلیت‌های آن می‌پردازیم. با ما باشید.

اسمارت‌اسکرین مایکروسافت در اختیار کاربران گوگل کروم

مایکروسافت اخیراً اکستنشنی برای مرورگر گوگل کروم منتشر کرده که نام آن Windows Defender Browser Protection است و دقیقاً همین کار را انجام می‌دهد. به عبارت دیگر حفاظت از مرورگر توسط ویندوز دیفندر، وظیفه‌ی این افزونه است. مایکروسافت برای بالا بردن امنیت مرورگر اصلی ویندوز ۱۰ یعنی Microsoft Edge از قابلیت SmartScreen استفاده می‌کند که در حقیقت بدافزارها و موارد مشکوک را شناسایی کرده و فیلتر می‌کند. با نصب کردن افزونه‌ی Windows Defender Browser Protection روی مرورگر کروم، می‌توان از اسمارت‌اسکرین در این مرورگر سریع و پرطرفدار، بهره‌مند شد.

اکستنشن Windows Defender Browser Protection برای گوگل کروم، ساده و کاربردی طراحی شده است و زمانی که کاربر صفحه‌ی سایتی را باز می‌کند، افزونه مشغول بررسی و رهگیری اتفاقات می‌شود. شاید کاربران ویندوز نسبت به افزونه‌ای که مایکروسافت طراحی کرده، دیدگاه خوبی نداشته باشند و تصور کنند که ممکن است اطلاعات وب‌گردی‌شان به صورت مخفیانه در اختیار مایکروسافت قرار می‌گیرد ولیکن همین مسأله در مورد گوگل و دیگر کمپانی‌های معروف حوزه‌ی نرم‌افزار و اینترنت، مطرح است. به علاوه توجه کنید که مایکروسافت اعلام کرده که اطلاعات مربوط به وب‌گردی کاربران را به صورت ناشناس جمع‌آوری می‌کند و هویت کاربر به همراه داده‌ها، در اختیار این کمپانی قرار نمی‌گیرد.

آموزش استفاده از افزونه‌ی Windows Defender Browser Protection برای گوگل کروم

و اما به مقوله‌ی روش استفاده بپردازیم. صفحه‌ی افزونه در کروم استور گوگل:

ابتدا به فروشگاه Chrome Store مراجعه کنید و افزونه‌ی Windows Defender Browser Protection را دانلود و نصب کنید.

پس از نصب کردن افزونه، آیکون ویندوز دیفندر در کنار جعبه‌ی آدرس اضافه می‌شود.

با Windows Defender Browser Protection مایکروسافت، گوگل کروم را امن کنید

با مراجعه به وب‌سایت‌هایی که در لیست وب‌سایت‌های آلوده قرار دارند یا ناامن به نظر می‌رسند، افزونه یک صفحه‌ی قرمزرنگ برای هشدار نمایش می‌دهد. اگر وب‌سایت امن است و افزونه به اشتباه آن را ناامن شناسایی کرده، می‌توان روی لینک نادیده گرفتن کلیک کرد و آن را باز کرد.

برای تغییر دادن تنظیمات افزونه، روی آیکون افزونه کلیک کنید. تنها سوییچ موجود برای فعال و غیرفعال کردن حفاظت کاربرد دارد و تنظیمات دیگری در حال حاضر وجود ندارد.

با Windows Defender Browser Protection مایکروسافت، گوگل کروم را امن کنید

مایکروسافت برای تست کردن عملکرد SmartScreen در مرورگرهای اینترنت اکسپلورر و اج و همین‌طور اکستنشن ارایه شده برای گوگل کروم، صفحه‌ای آزمایشی طراحی کرده که آلوده نیست ولیکن اسکریپت‌های مشکوک در آن موجود است که باید مسدود شود. می‌توانید به این آدرس مراجعه کرده و رفتار مرورگر و افزونه را تست کنید.