در اندروید اغلب اپلیکیشن‌هایی که به صورت رایگان منتشر می‌شوند، تبلیغاتی را به شکل‌های مختلف نمایش می‌دهند که  با مقصود تأمین هزینه‌های سازنده‌ی اپ اضافه شده اما گاهی آزاردهنده است. قبلاً به بررسی راه‌های مختلف برای جلوگیری از نمایش تبلیغات در اندروید پرداختیم اما امروز یک روش دیگر را معرفی می‌کنیم که به کمک یک اپلیکیشن و البته بدون نیاز به روت کردن انجام می‌شود.

با سیاره‌ی آی‌تی همراه شوید تا با اپلیکیشن اندرویدی Blokada و شیوه‌ی استفاده از آن آشنا شویم.

با وجود اینکه اغلب بنرهای تبلیغاتی موجبات آلوده شدن اندروید به ویروس و بدافزار را فراهم نمی‌کنند و صرفاً برای تأمین هزینه‌ی برنامه‌نویسان اپ در نظر گرفته شده‌اند، برخی تبلیغات درون‌اپلیکیشنی گوشی را با نمایش هشدار ویروسی شدن و معرفی اپ‌های خاص و ... ویروسی می‌کند و برخی دیگر نیز برای رهگیری کاربر تلاش کرده و حریم خصوصی را نادیده می‌گیرند.

یکی از معایب تبلیغات نیز مصرف ترافیک اینترنت برای دانلود محتوای تبلیغاتی است، به خصوص محتوای ویدیویی که حجیم‌تر است.

قبلاً به روش‌هایی برای مقابله با تبلیغات در اندروید پرداختیم:

امروز با اپلیکیشن ‌Blokada آشنا می‌شویم که مثل برخی اپلیکیشن‌های مشابه و البته قدیمی‌تر، نیازی به دسترسی Root ندارد. در نتیجه می‌توان آن را به راحتی دانلود و روی گوشی‌ها و تبلت‌های مختلف نصب کرد.

استفاده از اپ Blokada برای مسدود کردن تبلیغات در اندروید

اپلیکیشن Blokada از سیستم VPN اندروید برای مسدود کردن تبلیغات استفاده می‌کند. درست مثل برخی گزینه‌های مشابه یعنی AdGuard. اما تفاوت در این است که به جای فیلتر کردن ترافیک اینترنت مربوط به دانلود محتوای تبلیغاتی، فقط ترافیک DNS فیلتر و قطع می‌شود. به این ترتیب تبلیغات مسدود می‌شود و عمر باتری گوشی نیز کاهش پیدا نمی‌کند.

برای استفاده از Blokada نیازی به تنظیمات متعدد و پیچیده نیس. کافی است اپلیکیشن را نصب کرده و اجرا کنید و سپس روی دکمه‌ی Power وسط صفحه تپ کنید که در حقیقت فیلتر کردن تبلیغات با روش گفته شده را فعال می‌کند.

مسدود کردن تبلیغات اپ‌ها در اندروید با Blokada

در ادامه پیام هشداری در مورد دسترسی به بخش VPN اندروید نمایش داده می‌شود. با تپ کردن روی OK، دسترسی لازم را بدهید.

اپلیکیشن Blokada زمانی که فعال و روشن است، آیکون پاور را نارنجی‌رنگ نمایش می‌دهد. در این حالت کانکشن VPN‌ ساخته شده فعال است و تبلیغات فیلتر می‌شود.

مسدود کردن تبلیغات اپ‌ها در اندروید با Blokada

این اپلیکیشن زمانی که تبلیغی را بلوکه می‌کند، نوتیفیکیشنی نمایش می‌دهد. اگر نمی‌خواهید با مسدودسازی هر تبلیغ، یک نوتیفیکیشن دریافت کنید، سوییچ Notifications که در صفحه‌ی اصلی اپ مشاهده می‌کنید را به حالت غیرفعال و خاموش جابجا کنید.

برای جلوگیری از غیرفعال شدن Blokada می‌توانید سوییچ گزینه‌ی Keep alive را نیز در حالت فعال قرار دهید تا همواره تبلیغات را مسدود کند.

در صورت نیاز می‌توانید روی Default DNS تپ کنید تا لیست سرورهای DNS که توسط Blokada مسدود می‌شود، نمایش داده شود.

مسدود کردن تبلیغات اپ‌ها در اندروید با Blokada

در لیست DNSها می‌توان مورد جدیدی اضافه کرد تا مسدود شود و همین‌طور می‌توان روی سوییچ مواردی که بهتر است مجاز باشند، تپ کرد تا فیلتر نشوند.

مسدود کردن تبلیغات اپ‌ها در اندروید با Blokada