اپلیکیشن معروف Wine برای اجرا کردن نرم‌افزارهای ویندوز در لینوکس طراحی شده است. این نرم‌افزار در حقیقت لایه‌ای نرم‌افزاری برای سازگار کردن نرم‌افزارهای ویندوز ایجاد می‌کند و کتابخانه‌های لازم را در اختیار نرم‌افزارهای ویندوز می‌گذارد تا به خوبی اجرا شوند. اخیراً Wine 4 معرفی شده که نسخه‌ای جدید و بسیار مهم است.

در این مقاله به روش نصب واین ۴ در توزیعات مختلف لینوکس مثل اوبونتو و دبیان و فدورا می‌پردازیم. با ما باشید.

نسخه‌ی چهارم اپلیکیشن محبوب Wine با تغییرات مهمی نسبت به نسخه‌ی قبلی منتشر شده است. در این نسخه از واسط برنامه‌نویسی Vulkan و DirectX 12 که برای اجرای بهینه‌ی بازی‌های امروزی مفید هستند، پشتیبانی شده و همین‌طور قابلیت استفاده از گیم‌پد فراهم شده است. لذا در این نسخه، اجرای بازی‌ها و اپلیکیشن‌های گرافیکی ویندوز، روان‌تر و بهینه‌تر خواهد بود.

نصب کردن Wide 4 در برخی توزیعات Linux پیچیده و دشوار است و برای برخی توزیعات بروزرسانی جدید هنوز منتشر نشده است! در این مقاله به روش ارتقا به واین ۴ در توزیعات محبوب لینوکس مثل Ubuntu یا Fedora می‌پردازیم.

نصب کردن Wine 4 در Ubuntu

لینوکس اوبونتو به همراه نسخه‌های نسبتاً جدید اپلیکیشن واین منتشر می‌شود اما آخرین نسخه‌ی Wine 4.0 است، در حال حاضر به اوبونتو اضافه نشده است و باید ارتقا را به صورت دستی انجام بدهید. برای این مهم می‌بایست مخزن نرم‌افزاری واین را فعال کنید تا دانلود واین ۴ امکان‌پذیر شود. برای اضافه کردن مخزن نرم‌افزاری موردبحث، می‌بایست ابتدا کلید GPG عمومی آن را دانلود کنید و سپس فعالسازی را انجام بدهید.

و اما روش کار:

ابتدا با استفاده از فرمان wget و اجرا کردن دستور زیر در اپلیکیشن Terminal، کلید عمومی را دانلود کنید:

و پس از دانلود کلید، برای فعالسازی معماری ۳۲ بیتی به منظور نصب کتابخانه‌های ۳۲ بیتی Wine، فرمان زیر را اجرا کنید:

گام بعدی نصب کردن فایل کلید است تا قابلیت ارتباط با مخزن نرم‌افزار Wine فراهم شود. برای این کار دستور زیر را اجرا کنید:

اکنون می‌توانید با دستور apt-add-repository، مخزن نرم‌افزار موردنیاز را اضافه کنید. دستور مورد نیاز بسته به نسخه‌ی اوبونتو اندکی متفاوت است:

Ubuntu 18.10

Ubuntu 18.04 LTS

Ubuntu 16.04 LTS

سپس دستور apt update را با دسترسی روت اجرا کنید:

و حال نوبت به نصب کردن آخرین نسخه‌ی Wine می‌رسد که با دستور زیر انجام می‌شود:

در حال حاضر آخرین نسخه 4 است و این نسخه نصب خواهد شد. اگر بخواهید نسخه‌های آزمایشی و در حال توسعه یا Development را نصب کنید، می‌توانید دستور بعدی را اجرا کنید. در این صورت از آخرین تغییرات و بهینه‌سازی‌ها بهره‌مند می‌شود اما احتمالاً باگ‌های نرم‌افزاری یا به عبارت دیگر اشکالات کوچک و بزرگی که در این نسخه‌ها وجود دارد هم مشکلاتی ایجاد خواهد کرد. تصمیم‌ با شماست!

یا دستور زیر که نسخه‌های staging‌ را نصب می‌کند:

روش نصب Wine 4 در Debian

توسعه‌دهندگان لینوکس Debian هم برای حفظ پایداری، آخرین نسخه‌ی اپلیکیشن‌هایی مثل Wine را ارایه نمی‌کنند. اما در این توزیع لینوکس هم می‌توانید مخزن نرم‌افزاری اختصاصی واین را اضافه کرده و آخرین نسخه‌های واین را دانلود و نصب کنید!

برای فعالسازی مخزن نرم‌افزاری موردبحث می‌بایست مثل لینوکس اوبونتو عمل کنید. ابتدا فایل کلید عمومی را دانلود کنید:

گام بعدی فعال کردن معماری ۳۲ بیتی است:

و سپس دستور زیر را اجرا کنید:

در نهایت بسته به نسخه‌ی دبیان، یکی از دستورات زیر را اجرا کنید تا مخزن نرم‌افزاری واین اضافه شود:

Debian 10 Buster

Debian 9 Stretch

Debian 8 Jessie

گام آخر دانلود و نصب آخرین نسخه‌ی پایدار واین است که با دستور زیر انجام می‌شود:

برای نصب کردن نسخه‌های آزمایشی نیز می‌توانید یکی از دستورات زیر را در Terminal لینوکس اجرا کنید:

یا:

راهنمای نصب واین ۴ در Arch Linux

لینوکس محبوب Arch Linux معمولاً به سرعت آپدیت‌های جدید نرم‌افزارها را دریافت می‌کند و در مورد Wine 4 نیز همین اتفاق افتاده است. به عبارت دیگر مدتی است که نسخه‌ی جدید واین ۴ برای این توزیع لینوکس و توزیعات مبتنی بر آن، منتشر شده است. لذا برای نصب کردن، نیازی به افزودن مخزن نرم‌افزاری واین نیست بلکه می‌توانید از ابزار مدیریت پکیج‌های نرم‌افزاری Pacman استفاده کنید و واین ۴ را به راحتی نصب کنید.

و اما روش نصب کردن Wine جدید:

در Arch Linux‌ اپلیکیشن ترمینال را اجرا کنید و دستور زیر را وارد کرده و Enter را فشار دهید:

آموزش نصب Wine جدید در Fedora

در مورد لینوکس فدورا هم روش کار ساده‌تر از دبیان یا اوبونتو است. ابتدا مخزن نرم‌افزاری موردبحث را اضافه کنید و سپس دستور دانلود و نصب را اجرا کنید. برای فعال کردن مخزن نرم‌افزاری موردنیاز بسته به نسخه‌ی فدورا، یکی از دستورات زیر را اجرا کنید:

Fedora 29

Fedora 30

البته نسخه‌ی ۳۰ فدورا هنوز منتشر نشده است اما به محض انتشار این نسخه، می‌توانید دستور زیر را برای افزودن مخزن موردبحث اجرا کنید:

و پس از فعال کردن مخزن نرم‌افزاری، دستور زیر را برای نصب کردن آخرین نسخه‌ی واین اجرا کنید:

برای استفاده از نسخه‌های آزمایشی نیز می‌توانید یکی از دستورات زیر را اجرا کنید:

یا: