با قابلیت HDMI-CEC می‌توان کاری کرد که تلویزیون متصل به پلی‌استیشن ۴ یا پلی‌استیشن ۴ پرو، بدون استفاده از ریموت یا دکمه‌های آن و صرفاً با سیگنال خاصی که کنسول بازی می‌فرستد، روشن شود. به بیان دیگر می‌توان تلویزیون را از طریق PS4 یا PS4 Pro روشن کرد. HDMI-CEC راهکاری برای ارتباط وسایل صوتی و تصویری و کنسول‌های بازی است که با ارسال سیگنال‌های کنترلی، کم و زیاد کردن صدا، تغییر ورودی و حتی روشن کردن وسیله از طریق دیگری را امکان‌پذیر می‌کند.

در ادامه به روش روشن کردن تلویزیون متصل به کنسول بازی پلی‌استیشن ۴ یا پلی‌استیشن ۴ پرو از طریق کابل HDMI می‌پردازیم. با ما باشید.

کابل HDMI یا High Definition Multimedia Interface در لغت به معنی واسط مالتی‌مدیای کیفیت‌بالا است و برای انتقال سیگنال ویدیوهای رزولوشن بالا به همراه صدایی با کیفیت عالی، طراحی شده است. اما در استاندارد HDMI، یک مورد دیگر نیز پیش‌بینی شده و آن HDMI-CEC است که کنترل کردن وسایل از طریق وسیله‌ی دیگر را ممکن می‌کند.

به کانال‌های یک کابل HDMI و یا پین‌های آن توجه کنید:

پین CEC که مخفف Consumer Electronics Control است، برای کنترل کردن وسایل در نظر گرفته شده و منظور از کنترل کردن، امور بسیار متنوعی است. به عبارت دیگر اگر در نرم‌افزار و فرم‌ویر، پیش‌بینی لازم شده باشد، CEC می‌تواند جای ریموت کنترل را بگیرد! کم و زیاد کردن روشنایی، کنتراست، گاما و غلظت رنگ و بلندی صدای تلویزیون یا اسپیکر و همین‌طور کنترل کردن پخش مالتی‌مدیا توسط پلیرها و مواردی از این دست، همگی به کمک HDMI-CEC امکان‌پذیر است.

اما به مسأله‌ی اصلی برگردیم، چگونه می‌توان با کنسول بازی پلی‌استیشن ۴ یا نسخه‌ی پروی آن و قابلیت HDMI-CEC، تلویزیون را روشن کرد و در صورتی که چند وسیله به تلویزیون متصل شده، ورودی را به موردی که کنسول بازی به آن وصل است، تغییر داد؟

به این منظور ابتدا باید قابلیت HDMI-CEC تلویزیون را فعال کنیم:

و در ادامه می‌توانیم به کمک HDMI-CEC تلویزیون متصل به پلی‌استیشن ۴ را روشن کنیم. در منوی پلی‌استیشن ۴ گزینه‌ی Settings یا تنظیمات را انتخاب کنید که در نوار اکشن با آیکونی شبیه به چمدان قرار گرفته است.

در تنظیمات اسکرول کنید و گزینه‌ی System را انتخاب کنید.

گزینه‌ای به اسم Enable HDMI Device Link در صفحه‌ی بعدی وجود دارد. آن را فعال کنید و به عبارت دیگر تیک آن را اضافه کنید. این گزینه در حقیقت برای فعال کردن HDMI-CEC‌ در کنسول بازی سونی به کار می‌رود، هر چند در عنوانی که سونی در نظر گرفته، عبارت اختصاری CEC دیده نمی‌شود.

اکنون اگر دستگاه خود را خاموش کنید و بار دیگر آن را روشن کنید، تلویزیون به صورت خودکار متوجه می‌شود که یک دستگاه جدید به یکی از پورت‌ها متصل شده است و باید ورودی را به صورت خودکار تغییر دهد. اگر تلویزیون شما خاموش باشد هم با فعال بودن این ویژگی در تنظیمات کنسول بازی PlayStation 4 و همین‌طور فعال بودن قابلیت HDMI-CEC تلویزیون، به صورت خودکار روشن شده و پورت فعال را نیز به سرعت تغییر می‌دهد. به عبارت دیگر نیازی به روشن کردن و تغییر ورودی تلویزیون نیست.