با قابلیت HDMI-CEC می‌توان کاری کرد که تلویزیون متصل به وسایل مختلف صوتی و تصویری و کنسول‌های بازی، روی این وسایل کنترل داشته باشد و به علاوه از طریق این وسایل نیز بتوان تلویزیون را کنترل کرد و به عنوان مثال صدا یا روشنایی را کم و زیاد کرد و حتی تلویزیون را روشن کرد! HDMI-CEC راهکاری برای ارتباط وسایل صوتی و تصویری و کنسول‌های بازی است که با ارسال سیگنال‌های کنترلی، استفاده از وسایل با یک ریموت کنترل را ساده می‌کند.

در ادامه به معرفی HDMI-CEC و روش فعالسازی آن در تلویزیون‌های مختلف و وسایل مالتی‌مدیا اشاره خواهیم کرد.

HDMI-CEC چیست و چه کاربردی دارد؟

کابل HDMI یا High Definition Multimedia Interface در لغت به معنی واسط مالتی‌مدیای کیفیت‌بالا است و برای انتقال سیگنال ویدیوهای رزولوشن بالا به همراه صدایی با کیفیت عالی، طراحی شده است. اما در استاندارد HDMI، یک مورد دیگر نیز پیش‌بینی شده و آن HDMI-CEC است که کنترل کردن وسایل از طریق وسیله‌ی دیگر را ممکن می‌کند. به عنوان مثال تلویزیون می‌تواند صدای اسپیکر را کم کند و اسپیکر می‌تواند روشنایی تلویزیون را کم و زیاد کند!

به کانال‌های یک کابل HDMI و یا پین‌های آن توجه کنید:

آموزش کنترل کردن تلویزیون و اسپیکر و پلیرها و دستگاه‌های بازی از طریق دیگری به کمک HDMI-CEC

پین CEC که مخفف Consumer Electronics Control است، برای کنترل کردن وسایل در نظر گرفته شده و منظور از کنترل کردن، امور بسیار متنوعی است. به عبارت دیگر اگر در نرم‌افزار و فرم‌ویر، پیش‌بینی لازم شده باشد، CEC می‌تواند جای ریموت کنترل را بگیرد! کم و زیاد کردن روشنایی، کنتراست، گاما و غلظت رنگ و بلندی صدای تلویزیون یا اسپیکر و همین‌طور کنترل کردن پخش مالتی‌مدیا توسط پلیرها و مواردی از این دست، همگی به کمک HDMI-CEC امکان‌پذیر است.

با HDMI-CEC می‌توان کاری کرد که کروم‌کست یا کنسول بازی متصل به تلویزیون، ورودی فعال را تغییر دهد و به جای نمایش ورودی HDMI1، ورودی HDMI دیگری که این وسایل استفاده می‌کنند، فعال شود. روشن است که با این قابلیت ساده، چقدر تغییر ورودی ساده‌تر و سریع‌تر می‌شود.

آموزش کنترل کردن تلویزیون و اسپیکر و پلیرها و دستگاه‌های بازی از طریق دیگری به کمک HDMI-CEC

حتی نام ورودی‌ها نیز به کمک HDMI-CEC‌ تنظیم می‌شود و به عنوان مثال ورودی که پلی‌استیشن یا Wii U‌ به آن متصل شده، نام مرتبطی خواهد داشت:

آموزش کنترل کردن تلویزیون و اسپیکر و پلیرها و دستگاه‌های بازی از طریق دیگری به کمک HDMI-CEC

برای اینکه وسایل الکترونیکی که با کابل HDMI به هم متصل شده‌اند، توانایی کنترل کردن یکدیگر را داشته باشند، می‌بایست در ابتدا قابلیت HDMI-CEC‌ را در تنظیماتشان فعال کرد که به تناسب وسیله و سازنده، روش متفاوتی دارد. در ادامه به روش فعال کردن HDMI-CEC در تلویزیون‌های مختلف می‌پردازیم و زمینه را برای کنترل کردن تنظیمات تلویزیون از طریق ریموت‌ کنترل دیگر وسایل و یا کنترل کردن تنظیمات دیگر وسایل توسط تلویزیون، آماده می‌کنیم.

آموزش کنترل کردن تلویزیون و اسپیکر و پلیرها و دستگاه‌های بازی از طریق دیگری به کمک HDMI-CEC

چگونه HDMI-CEC تلویزیون را فعال کنیم تا کنترل کردن آن از طریق دیگر ریموت دیگر وسایل ممکن شود؟

نکته‌ی جالب توجه این است که سازندگان وسایل مالتی‌مدیا مثل تلویزیون و پلیرها، نام‌های عجیب و متفاوتی برای HDMI-CEC در نظر گرفته‌اند که متأسفانه یکسان نیست و حتی معنی آن نیز گویای کنترل کردن وسایل از طریق کابل HDMI نیست! به موارد زیر توجه کنید:

 • AOC: E-link
 • Hitachi: HDMI-CEC
 • LG: SimpLink
 • Mitsubishi: NetCommand for HDMI
 • Onkyo: RIHD (Remote Interactive over HDMI)
 • Panasonic: HDAVI Control, EZ-Sync, VIERA Link
 • Philips: EasyLink
 • Pioneer: Kuro Link
 • Runco International: RuncoLink
 • Samsung: Anynet+
 • Sharp: Aquos Link
 • Sony: BRAVIA Sync
 • Toshiba: CE-Link or Regza Link
 • Vizio: CEC

همان‌طور که در لیست فوق مشاهده می‌کنید، تنها هیتاچی و ویزیو از نامی استفاده کرده‌اند که عبارت CEC در آن وجود دارد. سایرین از کلمه‌ی Link که به معنی پیوند دادن وسایل الکترونیکی است، بیشتر استقبال کرده‌اند تا نام اختصاری HDMI-CEC.

بنابراین سراغ تنظیمات تلویزیون که با نام Options یا Settings در منوها موجود است بروید و در منوها به دنبال یکی از عبارات فوق بگردید. اگر به اینترنت دسترسی دارید، مدل تلویزیون و عبارت Enable HDMI-CEC را جست‌وجو کنید و یا به جای HDMI-CEC، از عنوانی که سازنده در محصولات خود استفاده کرده، استفاده کنید. به این ترتیب روش فعال کردن HDMI-CEC تلویزیون خود را به سرعت پیدا خواهید کرد. قدم بعدی اضافه کردن تیک چک‌باکس یا انتخاب حالت Enable و یا On در تنظیمات است.

آموزش کنترل کردن تلویزیون و اسپیکر و پلیرها و دستگاه‌های بازی از طریق دیگری به کمک HDMI-CEC

توجه کنید که برای کنترل کردن وسایل مختلف از طریق HDMI-CEC، می‌بایست HDMI-CEC را در تنظیمات تلویزیون و وسایل متصل به آن فعال کنید تا کنترل‌پذیری دوطرفه باشد.