قبلاً با تم تاریک و روشن فایرفاکس جدید آشنا شدیم. در نسخه‌ی جدید یا کوآنتوم، سرعت مرورگر بیشتر شده و طراحی آن متحول و مدرن و در عین حال ساده شده است. می‌توان برای مطالعه کردن محتوای سایت‌ها در ساعات شب، از تم Dark استفاده کرد تا چشم کمتر خسته شود و در عین حال برای ساعات روز، از تم شفاف و معمولی استفاده کرد. حتی می‌توان کاری کرد که تغییر تم فایرفاکس بسته به اینکه شب است یا روز، به صورت خودکار انجام شود.

در این مقاله با روش تغییر خودکار تم تاریک و روشن Mozilla Firefox آشنا می‌شویم که در دستاپ و همین‌طور نسخه‌ی موبایل آن، کاربرد دارد.

تغییر دادن تم به صورت دستی، کاری است که کاربران حرفه‌ای حوصله و وقت آن را ندارند و به دنبال راهی برای اتوماسیون همه‌چیز هستند. برای آشنایی با سه تم اصلی مرورگر فایرفاکس جدید، به مقاله‌ای که قبلاً تهیه کردیم، مراجعه کنید.

در نسخه‌ی اندرویدی مرورگر فایرفاکس جدید، تم‌های Dark و Light وجود ندارد و تنها تم پیش‌فرض نصب شده است. اگر بخواهید تغییر تم متناسب با ساعات روز انجام شود، ابتدا می‌بایست تم تاریک و روشن را نصب کنید و سپس افزونه‌ای که در ادامه معرفی می‌کنیم را روی مرورگر نصب کنید.

روش تغییر تم تاریک و روشن فایرفاکس به تناسب روز یا شب با افزونه‌ی Time-Based Theme Changer

افزونه‌ی Time-Based Theme Changer یکی از افزونه‌های جالب فایرفاکس است که برای سوییچ کردن تم به صورت خودکار طراحی شده است. ابتدا با مراجعه به صفحه‌ی افزونه‌ی Time-Based Theme Changer، آن را روی مرورگر خود نصب کنید.

کلید ترکیبی Ctrl + Shift + A را فشار دهید تا به بخش مدیریت افزونه‌های فایرفاکس دسترسی پیدا کنید. در این بخش روی دکمه‌ی Options که روبروی افزونه‌ی Time-Based Theme Changer به چشم می‌خورد، کلیک کنید.

چگونه تم تاریک فایرفاکس را برای مطالعه در شب به صورت خودکار فعال کنیم؟

تنظیمات پیش‌فرض افزونه‌ی Time-Based Theme Changer به این صورت است که از ساعت ۸ صبح الی ساعت ۸ بعد از ظهر، تم پیش‌فرض که مثل تم روشن، مناسب ساعات روز است را فعال می‌کند و از ساعت ۸ شب تا ۸ صبح روز بعد، تم تیره را فعال می‌کند. اگر این تنظیمات مناسب است، نیازی به تغییر اعداد ندارید اما در غیر این صورت می‌توان اعداد دلخواه خود را وارد کرد. مثلاً اگر کاربری از ساعت ۱۰ شب الی ۲ بامداد، اخبار و مقالات سایت‌های موردعلاقه را مرور می‌کند، بهتر است در این ساعت‌ها، از تم تاریک استفاده کند.

می‌توانید از منوی کرکره‌ای Daytime theme و Nighttime theme، تم ساعت‌ها روز و شب را به صورت دستی نیز انتخاب کنید. بهتر است حالت Light و Dark را برای این دو منو انتخاب کنید. متأسفانه تم‌های جانبی که می‌توان علاوه بر سه تم پیش‌فرض، روی مرورگر نصب کرد، در این افزونه پشتیبانی نمی‌شود ولیکن ممکن است در آینده با بروزرسانی‌های بعدی، تم‌های جانبی نیز به لیست اضافه شوند.

در فیلد Check the time every در صفحه‌ی تنظیمات، بازه‌های زمانی که افزونه‌ی Time-Based Theme Changer زمان را چک می‌کند و در صورت نیاز، تم را تغییر می‌دهد، ذکر شده است. حالت پیش‌فرض ۵ دقیقه است، می‌توانید بازه‌های طولانی‌تری را انتخاب کنید.

استفاده از افزونه‌ی Time-Based Theme Changer در Firefox اندروید

در نسخه‌ی اندرویدی فایرفاکس جدید، ابتدا تم‌های اضافی را نصب کنید و متأسفانه اغلب تم‌ها توسط افزونه‌ی Time-Based Theme Changer، شناسایی نمی‌شوند. یکی از تم‌های روشنی که به درستی شناسایی می‌شود، White Damask نام دارد اما در خصوص تم‌های تیره، به نظر می‌رسد که در حال حاضر گزینه‌ی خاصی وجود ندارد. احتمالاً با بروزرسانی‌های بعدی و اضافه شدن تم‌های تاریک جدید، این مشکل برطرف می‌شود. لذا کمی صبر کنید و در آینده برای آزمایش عملکرد این افزونه و بررسی تم‌های تاریک، اقدام کنید.