برای متصل کردن بیش از یک مانیتور به سیستم، می‌توان از پورت‌های مختلفی مثل VGA و HDMI و یا DVI و دیسپلی‌پورت استفاده کرد که برخی از نظر ابعاد و ظاهر، گونه‌های متنوعی دارند. به عنوان مثال ممکن است mini-HDMI یا مینی-دیسپلی‌پورت در محصولات کوچک‌تر استفاده شود.

در این مقاله با روش متصل کردن چند مانیتور و تلویزیون به یک کیس یا یک لپ‌تاپ و پورت‌های مختلفی که می‌توان انتخاب کرد، می‌پردازیم. تنظیمات نرم‌افزاری مثل رزولوشن، ترتیب مانیتورها، تنظیمات پنجره‌ها و تسک‌بار و مواردی از این قبیل را در آینده بررسی می‌کنیم.

چند مانیتور با تصویر متفاوت و چند مانیتور با تصویر یکسان

پورت‌های قدیمی معمولاً برای تغذیه کردن یک مانیتور یا تلویزیون طراحی شده‌اند و تنها تبدیلی که موجود است، تبدیل یک پورت به دو پورت مشابه هست. به عبارت دیگر می‌توان دو مانیتور با تصویر یکسان را به سیستم متصل کرد.

در پورت‌های جدیدی مثل دیسپلی‌پورت، این قابلیت وجود دارد که با استفاده از تبدیل‌های مختلف، یک پورت را به چند پورت تبدیل کنیم و مانیتورهای متصل شده، هر یک تصویری متفاوت نمایش دهند. به عبارت دیگر برای گسترش فضای کاری دستاپ و نرم‌افزارها، باید از یک پورت مدرن امروزی و یا چند پورت قدیمی استفاده کرد.

معمولاً در فروشگاه‌ها و کافی‌نت‌ها و ... برای نمایش یک تصویر در چند مانیتور و تلویزیون، از هر پورتی که تبدیل چندتایی کردن آن وجود داشته باشد و ارزان‌تر باشد، استفاده می‌شود اما در ادارات و مراکز کاری، هدف اصلی این است که فضای بیشتری برای کار با نرم‌افزارها وجود داشته باشد و لذا تصویر متفاوت در مانیتورهای مختلف، مطلوب است. به عنوان مثال در مانیتور سمت راست، یک گزارش یا نرم‌افزار اجرا می‌شود و در مانیتور سمت چپ، یک فایل آفیس مثل Word باز است و می‌توان با نیم‌نگاهی به مانیتور سمت راست و مرور نتایج، گزارش را در مانیتور سمت چپ تایپ کرد.

یکی دیگر از کاربری‌های مانیتورهایی با تصویر متفاوت، اجرای بازی‌هاست، به خصوص بازی‌هایی مثل اتوموبیل‌رانی که تصویر بسیار عریض در سه مانیتور کنار هم، تجربه‌ی متفاوتی را رقم می‌زند.

چگونه دو یا سه مانیتور را به یک سیستم متصل کنیم؟

متصل کردن چند مانیتور به سیستم با استفاده از چند پورت

در اغلب کارت گرافیک‌ها، مادربوردها و لپ‌تاپ‌ها و به طور کلی، کامپیوترهای ویندوزی، دو یا سه نوع پورت ویدیویی وجود دارد و بسته به قدرت کارت گرافیک و اهداف طراحی آن، ممکن است از یک نوع پورت، چند عدد وجود داشته باشد. ابتدا به پورت‌های ویدیویی که این روزها متداول است توجه کنید:

چگونه دو یا سه مانیتور را به یک سیستم متصل کنیم؟

پورت VGA

چگونه دو یا سه مانیتور را به یک سیستم متصل کنیم؟

پورت HDMI

چگونه دو یا سه مانیتور را به یک سیستم متصل کنیم؟

پورت DVI

چگونه دو یا سه مانیتور را به یک سیستم متصل کنیم؟

پورت DisplayPort

برای متصل کردن هر مانیتور، می‌توان یکی از پورت‌ها را استفاده کرد و معمولاً محدودیت خاصی در ترکیب وجود ندارد. به عنوان مثال می‌توان یک مانیتور رزولوشن پایین را به VGA متصل کرد و مانیتور 4K بزرگ‌تری را در کنار آن گذاشت و به پورت DisplayPort متصل کرد. قطعاً هر چه رزولوشن بالاتر باشد، پورت‌های پیشرفته‌تر که پهنای باند بالاتری دارند، در اولویت هستند، مگر آنکه کابل مربوطه را در اختیار نداشته باشید.

 

متصل کردن چند مانیتور به یک سیستم با استفاده از یک پورت

حالت اول این است که تصویر همه‌ی مانیتورها و تلویزیون‌ها یکی باشد. برای این حالت می‌توان از تبدیل‌های نسبتاً ارزان برای اقسام پورت‌ها استفاده کرد و معمولاً مشکل خاصی وجود ندارد.

چگونه دو یا سه مانیتور را به یک سیستم متصل کنیم؟

حالت دوم این است که از یک پورت، چند خروجی تصویری متفاوت بگیریم. در این صورت به آداپتور (تبدیل) خاصی نیاز است که یک پورت را به چند لینک ارتباطی تبدیل کند. برای دیسپلی‌پورت مبدل‌های خاصی موجود است اما برای پورت‌هایی مثل HDMI، تبدیلی وجود ندارد.

چگونه دو یا سه مانیتور را به یک سیستم متصل کنیم؟

یکی از پورت‌های جالب دیگر که گاهی با DVI اشتباه گرفته می‌شود، DMS-59 است. اگر از کابل مخصوصی به اسم DMS-59 VGA Splitter Adaptor Cable به همراه این پورت استفاده کنید، می‌توان دو مانیتور را به یک پورت متصل کرد و تصویر متفاوتی در هر مانیتور مشاهده کرد. این پورت خاص در برخی محصولات HP و Dell و Lenovo‌ به کار می‌رود.

چگونه دو یا سه مانیتور را به یک سیستم متصل کنیم؟