معمولاً زمانی که به دنبال مکانی در گوگل مپس جست‌وجو می‌کنیم، صرفاً می‌توان نام آن را سرچ کرد و به سرعت آن را پیدا کرد. اما اگر مکان‌هایی با نام مشابه وجود داشته باشد، وضعیت پیچیده‌ می‌شود. مثلاً اگر دو خیابان یا دو مکان عمومی با نام یکسان در یک یا چند شهر وجود داشته باشد، می‌بایست همه‌ی موارد را یک به یک بررسی کرد. در Google Maps می‌توان حین استفاده از قابلیت Search، مناطقی که سرچ می‌شوند را محدود کرد تا تعداد زیادی نتیجه با نام مشابه، لیست نشود.

در ادامه با روش جست‌وجو کردن در یک منطقه‌ی دلخواه از طریق Google Maps که یکی از کامل‌ترین و بهترین سرویس‌های مکان‌یابی است، آشنا می‌شویم.

چگونه در گوگل مپس اندروید و iOS، یک ناحیه‌‌ی خاص را برای یافتن مکان‌ها جست‌وجو کنیم؟

برای جست‌وجو کردن در یک منطقه‌ی خاص و محدود، ابتدا اپلیکیشن گوگل مپس را اجرا کنید. همان‌طور که می‌دانید این اپ برای اندروید و همین‌طور iOS ارایه شده است و به علاوه در نسخه‌ی تحت وب گوگل مپس که در ویندوز و هر سیستم عاملی، قابل‌استفاده است هم امکانات مشابه اپ آن در نظر گرفته شده است. متأسفانه در Google Maps تحت وب که از طریق مرورگرها قابل‌استفاده است، قابلیت جست‌وجو در یک ناحیه‌ی خاص، وجود ندارد.

نام مکان موردنظر خود را در نوار سرچ بالا یا کنار صفحه، تایپ کنید. گوگل مپس نتایجی را پیدا کرده و روی یکی از موارد که احتمالاً به مقصود کاربر نزدیک‌تر است، زوم می‌کند. دکمه‌ای به اسم Search this area نیز در بالای صفحه پدیدار می‌شود.

توجه کنید که گاهی به دلیل بزرگ بودن ناحیه‌ی زوم‌شده، دکمه‌ی Search this area نمایان نمی‌شود و راه حل این است که کمی نقشه را به اطراف جابجا کنید و یا کمی به داخل یا خارج، زوم کنید.

چگونه مکانی را در یک منطقه‌ی خاص در گوگل مپس پیدا کنیم؟

قبل از تپ کردن روی دکمه‌ی Search this area، روی صفحه تپ کنید و نقشه را به جهات مختلف حرکت دهید. می‌توانید از قابلیت زوم دوانگشتی نیز استفاده کنید و محدوده‌ی بزرگ‌تری را مشاهده کنید. هدف این است که منطقه‌ای که مکان موردنظر در آن قرار دارد را به صورت تقریبی مشخص کنیم و نقشه روی آن متمرکز شود. بنابراین با حوصله نواحی را بررسی کنید و با زوم دوانگشتی، یک ناحیه‌ی بزرگ که قطعاً مکان موردبحث در آن قرار دارد را در صفحه جای دهید.

اکنون روی Search this area تپ کنید و عبارت موردنظر خود را وارد کنید تا گوگل مپس در ناحیه‌ی انتخابی شما و نواحی نزدیک به آن، جست‌وجو کند و نتایج را به ترتیب نزدیک بودن به این ناحیه، لیست کند. در ادامه می‌توانید نتایج را یک به یک بررسی کنید و مکان موردنظر خود را دقیقاً پیدا کنید.

به جای انتخاب ناحیه، نام شهر و خیابان را قبل از محل موردنظر سرچ کنید

روش دیگری که برای سرچ کردن در یک ناحیه وجود دارد، این است که از آدرس‌های کامل با ترتیب شهر، خیابان اصلی و خیابان فرعی و کوچه، استفاده کنیم. نیازی به تایپ کردن تمام موارد نیست اما معمولاً با تایپ کردن نام شهر و منطقه و یا خیابان اصلی، سرچ با دقت بالایی صورت می‌گیرد و مکان‌ها به دقت پیدا می‌شوند.