یکی از ارورهایی که شاید حین اجرا کردن بازی‌ها و برخی نرم‌افزارها در محیط ویندوز با آن روبرو شده باشید، ارور This program can’t start because xinput1_3.dll is missing from your computer است و که به فقدان پلاگین xinput1_3.dll اشاره می‌کند. نبود فایل d3dx9_43.dll و پلاگین‌هایی با نام مشابه نیز هر از گاهی به عنوان ارور حین اجرای برخی بازی‌ها و نرم‌افزارها نمایش داده می‌شود.

در این مقاله به روش حل مشکل و اضافه کردن فایل‌هایی مثل d3dx9_43.dll و xinput1_3.dll به ویندوز، می‌پردازیم.

قبلاً با کتابخانه‌هایی موسوم به DirectX‌ و کاری که در ویندوز انجام می‌دهند، پرداختیم. دایرکت‌ایکس معمولاً در کنار بسته‌ی نصب بازی‌ها ارایه می‌شود و گاهی نیز به صورت خودکار پس از نصب بازی، نصب می‌شود چرا که سیستم ویندوزی به دایرکت‌ایکس نیاز مبرم دارد.

کاربرد دایرکت ایکس صرفاً در بازی‌ها نیست بلکه شامل APIها یا واسط‌های برنامه‌نویسی خاصی برای پخش مالتی‌مدیا (فیلم و موسیقی) نیز می‌شود. بنابراین اروری مثل ارور زیر ممکن است حین اجرا کردن نرم‌افزارهایی به جز بازی نیست نمایش داده شود.

چگونه ارور d3dx9_43.dll is missing و فقدان xinput1_3.dll‌ را برطرف کنیم؟

برای حل مشکل فقدان فایل‌های دایرکت ایکس که xinput1_3.dll یکی از آنهاست، می‌بایست آخرین نسخه‌ی DirectX را روی سیستم ویندوزی خود نصب کنید. می‌توانید بسته‌ی نصب دایرکت ایکس ۹ و ۱۰ و ۱۱ و ۱۲ را از سایر وب‌سایت‌ها نیز دانلود و نصب کنید و معمولاً اغلب مشکلات و ارورها به این روش حل می‌شود.

توجه کنید که در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۸.۱، می‌توان دایرکت ایکس ۱۱.۱ و دایرکت ایکس ۱۲ را نیز نصب و استفاده کرد. برای نصب این نسخه‌ها می‌توان از ویندوز آپدیت استفاده کرد و در عین حال می‌توان بروزرسانی‌ها را به صورت مجزا دانلود و نصب کرد.

ارورهایی مثل فقدار d3dx9_43.dll یا فایل‌هایی با نام مشابه مثل d3dx10_43.dll نیز به دلیل بروز نبودن دایرکت ایکس نمایش داده می‌شوند.