ارور The program can’t start because MSVCP140.dll is missing from your computer یکی از ارورهایی است که ممکن است حین اجرا کردن برخی نرم‌افزارها در ویندوز با آن مواجه شوید. علت نمایش این ارور، فقدان فایل MSVCP140.dll است و ممکن است حین اجرا کردن برخی بازی‌ها، اسکایپ، WAMP Server و نرم‌افزارهای بسیاری نمایش داده شود. فایل MSVCP140.dll یکی از فایل‌های ران‌تایم (محیط زمان اجرا) ویژوآل C مایکروسافت است که تنها ۶۰۰ کیلوبایت حجم دارد!

در ادامه به روش برطرف کردن ارور و حل کردن مشکل فقدان فایل MSVCP140.dll می‌پردازیم. با ما باشید.

فایل کتابخانه‌ای MSVCP140.dll توسط مایکروسافت ویژوآل استودیو و یا ران‌تایم آن در فولدر System32 ویندوز اضافه می‌شود و اگر فایل موردبحث خراب باشد یا موجود نباشد، ارور قرمز حین اجرا کردن برخی نرم‌افزارها که به این فایل نیاز دارند، دریافت خواهید کرد. شاید مشکل فراگیر نباشد اما نرم‌افزارهای زیادی به این کتابخانه برای اجرای صحیح نیاز دارند.

روش حل ارور MSVCP140.dll is missing در ویندوز

قبل از بررسی روش حل مشکل، بهتر است با فایل‌های DLL بیشتر آشنا شویم. DLL مخفف Dynamic Link Libraries و به معنی کتابخانه‌های با پیوند دینامیک است. در حقیقت این فایل‌ها به عنوان بخشی خارجی به نرم‌افزارهای ویندوز اضافه می‌شوند تا حین اجرای نرم‌افزار، همه چیز به درستی انجام شود. طبعاً اگر DLLهای موجود در سیستم ویندوزی، کامل نباشد، برخی نرم‌افزارها به درستی اجرا نمی‌شوند و یا پس از اجرا و استفاده از قابلیتی خاص، نرم‌افزار هنگ و کرش می‌کند. در این صورت اروری با مضمون DLL file is missing دریافت می‌کنید و باید فایل DLL را به ویندوز اضافه کنید و یا فایل DLL خراب را جایگزین کنید.

روش‌های حل مشکل فقدان فایل‌های DLL نظیر DLL file is missing

قبل از هر کاری، نرم‌افزارها را ببندید و آماده‌ی نصب کردن ران‌تایم یا جایگزین کردن فایل‌ها شوید.

اولین راه حل این است که نرم‌افزاری که با این ارور اجرا نمی‌شود را از نو نصب کنید و یا فایل‌های آن را به روش کپی و پیست نوسازی و جایگزین کنید چرا که ممکن است فایل‌ها به دلایلی مثل بد سکتور، خراب شده باشد.

دومین راه حل این است که ران‌تایم Visual C++ را از وب‌سایت رسمی مایکروسافت یا وب‌سایت‌های معتبر دانلود نرم‌افزار، دانلود کرده و نصب کنید. به این منظور کافی است عبارت دانلود Visual C++ Redistributables را گوگل کنید. این ران‌تایم نسخه‌های مختلفی مثل ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ دارد، بهتر است چند نسخه را به ترتیب تاریخ نصب کنید.

سومین راهکار این است که به متن پیام خطا توجه کنید و فایلی که موجود نیست را از وب‌سایت‌های دانلود فایل‌های DLL دانلود کرده و در فولدر System32 ویندوز کپی و پیست کنید. این روش معمولاً پاسخ‌گو نیست اما گاهی مشکل را به خوبی برطرف می‌کند.

پس از انجام هر یک از مراحل فوق، سیستم را ری‌استارت کنید و وضعیت را مجدداً بررسی کنید.