فولدری به اسم Installer در فولدر نصب ویندوز، یکی از فولدرهایی است که ممکن است کاربر برای خالی کردن درایو C به صورت دستی حذف کرده باشد! اما آیا دیلیت کردن این فولدر مشکل‌ساز نیست؟

در این مقاله به کاربرد فولدر Installer در مسیر C:\Windows می‌پردازیم و موضوع دیلیت کردن این فولدر یا محتویات آن را بررسی می‌کنیم. با ما باشید تا یکی دیگر از فایل‌ها و فولدرهای سیستمی ویندوز را بهتر بشناسیم.

شاید به دلیل حجیم بودن فولدر Installer یا حذف کردن آن در گوگل جستجو کرده‌اید و در حال حاضر این مقاله را مطالعه می‌کنید. در پاسخ به سوالی که در مقدمه طرح کردیم، به صورت خلاصه می‌توان گفت که نباید این فولدر را حذف کرد!

فولدر Installer چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

همان‌طور که اشاره کردیم فولدر Installer یکی از فولدرهای موجود در پوشه‌ی نصب ویندوز است که طبعاً به صورت پیش‌فرض مخفی است. در واقع این فولدر جزو فولدرهای سیستمی محسوب می‌شود و برای جلوگیری از حذف شدن تصادفی، مخفی شده است. می‌توانید نمایش فایل و فولدرهای مخفی و سیستمی را فعال کنید تا این فولدر نیز قابل رویت شود و سپس آن را انتخاب کرده و Delete کنید.

فایل‌هایی که در فولدر Installer قرار می‌گیرد برای نصب کردن نرم‌افزارها کاربرد دارد. در واقع فایل‌های نصب برنامه‌ها با فرمت msi و فایل‌های پچ با پسوند msp، در این فولدر ذخیره می‌شود. کاربرد اغلب فایل‌ها موقتی است و می‌توان اغلب فایل‌ها را بدون مشکل خاصی حذف کرد. اگر نرم‌افزارهای زیادی نصب کرده باشید، احتمالاً حجم این فولدر زیاد و حتی چند گیگابایت خواهد بود. طبعاً حذف کردن فایل‌ها یک راه مناسب برای کاهش فضای پر شده از درایو C است.

آیا حذف کردن فولدر Installer و فایل‌های داخل آن در پوشه‌ی Windows مشکل ایجاد می‌کند یا خیر؟

چرا نباید فولدر Installer را حذف کرد؟

برای خالی کردن درایو C می‌توانید فولدر Installer را حذف کنید تا تمام فایل‌های آن در یک مرحله حذف شود. اما این کار مشکلاتی به دنبال دارد:

مشکل اول این است که برخی از فایل‌های ذخیره شده در این فولدر، برای تعمیر کردن و آپدیت کردن و حذف کردن برنامه‌ها به کار می‌رود. اگر فایل‌ها یا فولدر Installer حذف شده باشد، طبعاً مشکلاتی در Uninstall کردن و Repair یا تعمیر برخی نرم‌افزارها به وجود می‌آید.

مشکل دوم این است که اگر فولدر Installer حذف شده باشد، با دبل‌کلیک روی فایل‌های msi، به جای نصب شدن نرم‌افزار، با پیام خطا روبرو می‌شوید! خوشبختانه با ایجاد فولدر Installer به صورت دستی، احتمالاً ارور نصب فایل‌های msi رفع می‌شود.

با توجه به دو مشکل فوق، حذف کردن فولدر Installer و همین‌طور فایل‌های داخل آن توصیه نمی‌شود. اما نرم‌افزارها و روش‌هایی برای این کار وجود دارد. به علاوه برای خالی کردن درایو C‌ یا هر پارتیشن دیگری، می‌توانید از ابزار Disk Cleanup ویندوز استفاده کنید و این کار را بدون ایجاد مشکلات عدیده، انجام دهید.

چگونه فایل‌های بلااستفاده در فولدر Installer ویندوز را حذف کنیم؟

برای پاکسازی کردن فولدر Installer می‌توانید از نرم‌افزاری به اسم PatchCleaner استفاده کنید. قبل از پاکسازی فایل‌ها، توصیه می‌کنیم که فولدر Installer را به صورت کامل در درایو دیگری که فضای خالی زیادی دارد، کپی کنید تا در صورت بروز مشکل، بتوانید فایل‌ها را برگردانید. البته این قابلیت هم در نرم‌افزار موردبحث پیش‌بینی شده است.

ابتدا نرم‌افزار رایگان PatchCleaner را دانلود کنید:

پس از اجرا کردن این اپلیکیشن، می‌توانید روی دکمه‌ی Browse کلیک کنید و فولدری در درایو D یا سایر درایوها برای کپی کردن فایل‌ها انتخاب کنید. سپس با کلیک روی Move، فایل‌ها از درایو C به محل دیگری منتقل می‌شود. اگر روی Delete کلیک کنید، فولدر Installer پاکسازی خواهد شد.

آیا حذف کردن فولدر Installer و فایل‌های داخل آن در پوشه‌ی Windows مشکل ایجاد می‌کند یا خیر؟

دقت کنید که این نرم‌افزار در سال ۲۰۱۶ برای آخرین بار بروزرسانی شده اما خوشبختانه در نسخه‌ی ۱۹۰۹ ویندوز ۱۰ که آخرین نسخه‌ی فعلی است، به خوبی کار می‌کند.