یکی از تغییرات مهمی که گوگل اخیراً در نسخه‌ی موبایل مرورگر کروم پیاده‌سازی کرده، قابلیت ایجاد گروهی از تب‌ها است. این ویژگی مفید است ولیکن زمانی که کاربر می‌خواهد لینکی را در تب جدید و خارج از گروه فعلی باز کند، دچار مشکل می‌شود چرا که به جای گزینه‌ی قدیمی Open in a new tab، گزینه‌ی باز کردن در تب جدیدی که جزوی از گروه فعلی است، جایگزین شده است. اما با تغییراتی در صفحه‌ی فلگ‌ها، می‌توانید گزینه‌ی سابق را برگردانید و قابلیت گروه‌بندی کردن تب‌ها را به کلی غیرفعال کنید.

با ما باشید تا روش غیرفعال کردن گروه‌بندی خودکار تب‌ها در Chrome اندروید را بررسی کنیم.

قابلیت ایجاد گروهی از تب‌ها که موضوع مرتبط دارند یا صفحاتی از یک یا چند سایت مرتبط هستند، ویژگی بسیار خوب و مفید است ولیکن برخی از کاربران که گوشی با صفحه نمایش کوچک دارند، ترجیح می‌دهند که در پایین صفحه، نواری برای انتخاب کردن یا بستن تب‌های موجود در یک گروه اضافه نشود. برخی از کاربران هم به کلی از ویژگی گروه‌بندی کردن تب‌ها استفاده نمی‌کنند، حتی در نسخه‌ی ویندوزی گوگل کروم. طبعاً برای این دسته از کاربران، ایجاد گروه به صورت خودکار یک ویژگی مزاحم است که بهتر است غیرفعال شود.

برای آشنایی بیشتر با قابلیت گروه‌بندی خودکار تب‌ها به مقالات زیر توجه فرمایید:

غیرفعال کردن قابلیت گروه‌بندی تب‌ها در Chrome اندروید

توجه داشته باشید که برای غیرفعال کردن این ویژگی، نمی‌توانید فلگی که در گذشته برای فعال کردن آن به صورت آزمایشی اضافه شده بود را تغییر دهید. در واقع حتی اگر آن فلگ قدیمی را تغییر بدهید هم ویژگی گروه‌بندی خودکار تب‌ها غیرفعال نمی‌شود! روش صحیح این است که دو فلگ را تغییر بدهید که در ادامه به هر دو اشاره خواهیم کرد.

ابتدا برای باز کردن صفحه‌ی ویژگی‌های و تنظیمات آزمایشی کروم، آدرس زیر را در نوار آدرس گوگل کروم تایپ کرده و این صفحه را باز کنید، درست مثل صفحات معمولی سایت‌ها:

chrome://flags

اکنون در کادر جستجوی بالای صفحه، عبارت Tab Grid Layout یا بخشی از این عبارت را تایپ کنید تا در لیست نتایج فلگی با همین عنوان ظاهر شود. از منوی کرکره‌ای روبروی این فلگ، حالت Disabled را انتخاب کنید. پس از این تغییر، روی دکمه‌ی Relaunch پایین صفحه تپ کنید که موجب بسته شدن مرورگر کروم و باز شدن مجدد آن می‌شود. پس از ری‌استارت شدن کروم، تغییرات عملیاتی شده و اگر روی لینکی تپ و مکث کنید، گزینه‌ی قدیمی Open in new tab را مشاهده خواهید کرد. با تپ روی این گزینه، یک گروه جدید به صورت خودکار ایجاد نخواهد شد و می‌توانید مثل گذشته از گوگل کروم استفاده کنید.

آموزش غیرفعال کردن ایجاد خودکار گروه تب‌ها در کروم اندروید

توجه داشته باشید که برای برگرداندن قابلیت گروه‌بندی تب‌ها، کافی است فلگ موردبحث را تغییر دهید و به جای حالت Disabled، گزینه‌ی Enabled یا Default را انتخاب نمایید. فراموش نکنید که پس از تغییر دادن تنظیمات فلگ‌ها، گوگل کروم را ببندید و از نو اجرا کنید تا تغییرات اعمال شود.

نظر شما در مورد ویژگی جدید ایجاد گروه به صورت خودکار در کروم چیست؟ آیا از این ویژگی استفاده می‌کنید یا ترجیح می‌دهید که گروه تب‌ها به صورت خودکار ساخته نشود؟