گوشی های امروزی دارای صفحه نمایش بزرگتر و روشن تر و همچنین دارای برنامه های نرم افزارهای بیشتری هستند و این امر باعث شده است که مصرف بیشتر باتری را داشته باشند. با اینکه سازندگان تلفن های همراه باتری های قدرتمندتری طراحی کردند اما با این حال راه های کاربردی و مهم برای افزایش عمر باتری گوشی وجود دارد.

 این مقاله که با کمک تکنسین های نمایندگی شیائومی اصفهان و نمایندگی گوشی سامسونگ در اصفهان و نمایندگی اپل اصفهان نگارش شده است در مورد راه های افزایش عمر باتری و افزایش شارژدهی گوشی مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار می دهیم.

۸ راه حل برای افزایش عمر باتری و شارژدهی باتری گوشی

۱- حالت ذخیره نیرو را فعال کنید.

۸ راه حل برای افزایش عمر و شارژدهی باتری گوشی-ذخیره نیرو را فعال کنید

اگر در شرایطی گیر کردید که نیاز دارید باتری گوشی شما بیشتر از حد معمول کار بدهد حالت صرفه جویی انرژی یا ذخیره انرژی را در گوشی خود فعال کنید که این امر به طور خودکار عملکردهایی را که ممکن است شارژدهی یا همان عمر باتری را کاهش دهند، کاهش می دهد. 

در دستگاه سامسونگ خود، تنظیمات > مراقبت از دستگاه و باتری را باز کنید، در قسمت باتری کلیک کنید و سپس گزینه دخیره نیرو را فعال کنید.

در گوشی ها با مدل های مختلف ممکن است نام این گزینه متفاوت باشد. کافی است در قسمت بالای منوی گوشی دنبال آن بگردید یا اینکه در قسمت تنظیمات کلمه ذخیره نیرو را جستجو کنید.

در زیر نمودار مصرف باتری، حالت صرفه‌جویی در مصرف انرژی را فعال کرده‌ایم تا فوراً شبکه، همگام‌سازی و سرویس‌های مکان را محدود کرده و نرخ تازه‌سازی صفحه را کاهش دهیم. با ضربه زدن روی حالت صرفه‌جویی در مصرف انرژی ، می‌توانیم با خاموش کردن نمایشگر همیشه روشن، سرعت پردازنده را به ۷۰ درصد یا کاهش ۱۰ درصد روشنایی به منظور صرفه‌جویی در مصرف باتری را انجام دهیم و این ویژگی را بیشتر سفارشی کنیم. همچنین در منوی تنظیمات سریع گزینه Power Saving وجود دارد.

برای حداکثر صرفه جویی در مصرف انرژی، گزینه Limit apps and home screen فقط برنامه های انتخاب شده را فعال می کند و وقتی حالت صرفه جویی در انرژی روشن است، تمام فعالیت های پس زمینه را محدود می کند. برای نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید، ممکن است چندین حالت پیش‌تنظیمی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی به شما ارائه شود که هر کدام تعادل متفاوتی بین عملکرد و عمر باتری دارند.

می خواهی بدونی قیمت باتری گوشیت چقدره ؟همین الان  روی این صفحه پایین تمام قیمت های باتری گوشی رو ببین و مقایسه کن.

قیمت باتری گوشی

۲- روشنایی صفحه را تنظیم کنید.

روشنایی صفحه را تنظیم کنید-افزایش عمر باتری گوشی

صفحه نمایش گوشی های هوشمند نسبت به مدل های قدیمی بزرگ و خوانا هستند. احتمالاً نیازی ندارید که دستگاه خود را روی روشن‌ترین حالت تنظیم کنید. به تنظیمات صفحه نمایش خود بروید و روشنایی صفحه را کم تر کنید. همچنین می توانید صفحه کشویی را باز کنید و روشنایی را از آنجا کنترل کنید.

همچنین نکته مهم اینکه روشنایی خودکار را غیرفعال کنید. این ویژگی روشنایی گوشی را براساس سنسور نور گوشی تنظیم می کند، اما همچنین می تواند روشنایی صفحه نمایش شما را بالاتر از آنچه لازم است افزایش دهد. همچنین گزینه روشنایی تطبیقی ​​را خاموش کنید و مطمئن باشید که باتری گوشی از شما تشکر خواهد کرد.

بیشتر بدان ؛ قیمت تاچ ال سی دی گوشی

۳- صفحه قفل گوشی خود را تنظیم کنید.

راه حل برای افزایش عمر و شارژدهی باتری گوشی-صفحه قفل گوشی را تنظیم کنید.

ویژگی always on display ( به معنای نمایش همیشگی) برای گوشی های آیفون کاربرد داشت اما مدت زیادی است که در دستگاه های اندرویدی در دسترس شده است. این ویژگی اجازه می دهد تا زمانی که نمایشگر خاموش است، اطلاعات اولیه مانند زمان و تاریخ روی صفحه قابل مشاهده باشد. غیرفعال کردن این ویژگی برای استفاده کمتر از انرژی مفید است ، می‌توانید تنظیمات زیر را انجام دهید.

اگر یک دستگاه Samsung Galaxy دارید، به تنظیمات > صفحه قفل بروید و گزینه Always on Display را غیرفعال کنید. همچنین می‌توانید روی Always on Display ضربه بزنید تا آن را طوری تنظیم کنید که فقط زمانی نمایش داده شود که روی صفحه ضربه زده می‌شود تا زمان‌هایی که لازم ندارید ساعت و زمان بر روی صفحه نمایش داده نشود . 

۴- مدت زمانی را تنظیم کنید که صفحه نمایش شما خاموش شود.

مدت زمانی را تنظیم کنید که صفحه نمایش شما خاموش شود

هرچه صفحه نمایش گوشی شما بیشتر روشن بماند، باتری بیشتری مصرف می کنید. می‌توانید با تنظیم کردن صفحه برای خاموش شدن زودتر از حالت عادی، با این مشکل مقابله کنید. اگر عادت دارید که تلفن قفل نشده خود را روی میز رها کنید، این ویژگی برای شما بسیار کاربردی است. در گوشی سامسونگ می‌توانید تنظیمات > نمایشگر >زمان خاموش شدن صفحه  را باز کنید و سپس از گزینه ها به دلخواه، از 15 ثانیه تا 10 دقیقه را انتخاب کنید.

۵- وای فای،داده ها ،بلوتوث و لوکیشن(مکان) خود را غیرفعال کنید.

افزایش عمر باتری گوشی-افزایش شارژ دهی گوشی

حتی در حالت عدم استفاده از گوشی در صورت فعال بودن گزینه های وای فای،داده ،بلوتوث و لوکیشن انواع سیگنال‌ها از گوشی شما ارسال می‌شود که در نهایت می‌تواند باتری گوشی شما را زودتر خالی کند . 

  یک راه آسان برای صرفه جویی در مصرف باتری در مواقع اضطراری این است که در گوشی خود را باز کنید و روی دکمه حالت هواپیما ضربه بزنید. با این کار فوراً تلفن شما را از همه این سرویس ها جدا می کند و مقداری بیشتری از باتری گوشی شما ذخیره می شود.

سرویس‌های مکان ممکن است به شما امکان می‌دهند با گوگل مپ پیمایش کنید ، اما تمام آن پینگ‌های GPS که در پس‌زمینه اتفاق می‌افتند می‌توانند به سرعت باتری را خالی کند. می‌توانید خدمات موقعیت مکانی را به طور کامل از تنظیمات > مکان خاموش کنید تا گوگل شما را ردیابی نکند . با این حال، این کار باعث می شود تعدادی از برنامه ها به درستی کار نکنند. درعوض، می‌توانید مجوزهای برنامه را انتخاب کنید تا دسترسی به برنامه‌های خاصی را که ممکن است برای پینگ کردن تلفن شما بسیار مضر باشند، لغو کنید.

۶- فعالیت برنامه ها در پشت زمینه گوشی را غیرفعال کنید.

فعالیت برنامه ها در پشت زمینه گوشی را غیرفعال کنید-افزایش شارژدی و عمر باتری گوشی

برنامه‌ها حتی زمانی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید همچنان در پس‌زمینه اجرا می‌شوند.  و به مرور زمان عمر باتری را کاهش می دهند. می‌توانید برنامه‌های بدون استفاده را در قسمت تنظیمات باتری دستگاه سامسونگ خود به حالت Sleep قرار دهید.

 محدودیت‌های استفاده در پس‌زمینه را انتخاب کنید و برنامه‌های استفاده نشده را در حالت خواب قرار دهید تا از هدر رفتن عمر باتری برنامه‌ها جلوگیری شود.

می‌توانید یک قدم فراتر بروید و به‌طور دستی به تلفن خود بگویید که برخی از برنامه‌ها را به حالت Sleep قرار دهد. Sleeping apps یا Deep sleeping apps را انتخاب کنید ، سپس روی نماد مثبت (+) ضربه بزنید و برنامه خود را به لیست اضافه کنید. به خاطر داشته باشید که برنامه‌های خواب فقط گهگاه به‌روزرسانی‌ها را دریافت می‌کنند و برنامه‌های خواب عمیق تا زمانی که در حال استفاده نباشند، کار نمی‌کنند، بنابراین ممکن است به‌روزرسانی‌ها به تأخیر بیفتند.

این ایده خوبی است که به طور دوره ای برنامه هایی را که باتری شما را خالی می کنند بررسی کنید. به مراقبت از باتری و دستگاه > باتری > مشاهده جزئیات بروید ، سپس تصمیم بگیرید که کدام برنامه‌ها باید اجازه اجرا در پس‌زمینه را داشته باشند و در صورت عدم استفاده، چه برنامه‌هایی باید خاموش شوند.

۷- دستیار صوتی را غیرفعال کنید.

دستیار صوتی را غیرفعال کنید-افزایش عمرباتری گوشی

اگر دستیار صوتی خود را فعال کنید، گوشی شما در حالت هشدار قرار می گیرد و در مدت زمان انتظار و صفحه نمایش خاموش هم از عمر باتری استفاده می کند. دستیار صوتی چه دستیار گوگل باشد و چه بیکسبی سامسونگ، می‌توانید این ویژگی را خاموش کنید و کمی در مصرف آن صرفه‌جویی کنید.

بسیاری از گوشی های اندرویدی دارای Assistant در سیستم عامل هستند، بنابراین دکمه هوم را نگه دارید تا این ویژگی فراخوانی شود و روی نماد صندوق ورودی ضربه بزنید. در غیر این صورت، برنامه را باز کنید. روی تصویر نمایه خود ضربه بزنید و Hey Google & Voice Match را باز کنید، سپس در صورت روشن بودن Hey Google را غیرفعال کنید .

اگر دائماً با Bixby با مشکل مواجه می شوید می توانید آن را خاموش کنید.

۸- قدرت پردازش گوشی را بهینه سازی کنید.

افزایش عمر باتری با قدرت پردازش گوشی را بهینه سازی کنید.

گوشی‌های هوشمند مدرن مانند ابررایانه‌های کوچکی هستند که در دستان شما جای می‌گیرند، اما اگر فقط در حال جستجو در وب هستید، واقعاً نیازی به کارکردن پردازنده با تمام سرعت ندارید. قابلیتی به نام پردازش پیشرفته به شما امکان می دهد تصمیم بگیرید که پردازش داده ها سریعتر باشد یا عمر و شارژدهی باتری طولانی تر شود.

برای تغییر این تنظیم در دستگاه سامسونگ، به باتری و مراقبت از دستگاه > باتری > تنظیمات باتری بیشتر بروید و مطمئن شوید که پردازش پیشرفته( Enhanced processing)غیرفعال است.

یکی دیگر از مواردی که باید کنترل آن را در دست بگیرید، نرخ تازه سازی صفحه نمایش شما است. بالا بردن این مقدار می‌تواند به نرم‌تر شدن انیمیشن‌ها در صفحه کمک کند، اما این کار ضروری نیست و باتری بیشتری نسبت به حالت عادی مصرف می‌کند. تنظیمات نمایشگر را باز کنید و نرمی حرکت (Motion smoothness)را بیابید ، سپس مطمئن شوید که به جای 120 هرتز یا بالاتر، روی نرخ تازه‌سازی صفحه نمایش استاندارد 60 هرتز تنظیم شده است.

بیشتر بدان؛ قیمت برد گوشی موبایل

۹- از پاور بانک استفاده کنید.

افزایش عمر باتری گوشی-افزایش شارژدهی گوشی

اگر شارژدهی بیشتری از باتری می خواهید، اما نمی خواهید کاری متفاوت انجام دهید، خوب می توانید با هر مدل گوشی که دارید از پاوربانک برای استفاده بیشتر در مواقع عدم دسترسی به برق استفاده کنید.

جمع بندی 

تمامی راه حل های بالا توسط کارشناسان حوزه تعمیرات موبایل تست شده و تاثیر آن به اثبات رسیده است. اگر بازهم در مورد شارژدهی موبایل و باتری موبایل مشکل دارید می توانید از مشاوره رایگان از طریق پیام رسان های شبکه های اجتماعی سوال خود را مطرح کنید. در گوگل سایت موبایل ۰۹۱۳ را جستجو کنید و از طریق شماره تماس ثبت شده در سایت در پیام رسان های شبکه های اجتماعی با کارشناسان این حوزه در ارتباط باشید.( جستجو کنید سایت موبایل۰۹۱۳)