هنگامی که شخصی قصد اقامه دعاوی حقوقی را داشته باشد، ملزم به تنظیم یک دادخواست و ارائه آن به مرجع مربوطه است، در مقابل، شکوائیه های کیفری از فرم خاصی پیروی نکرده و فرد می تواند، به هر شکلی شکوائیه مورد نظرش را تسلیم مرجع ذی صلاح نماید.

طی روند این فرایند، یعنی شکایت و رسیدگی مراکز قضایی، در خصوص اطلاع رسانی به اصحاب دعوی، برای طرفین، ابلاغیه ای ارسال خواهد شد.

خوشبختانه سازمان قوه قضائیه با هدف تسریع روند ارائه خدمات قضایی مانند ارسال ابلاغیه، سامانه عدل ایران را راه اندازی نمود، تا چالش های موجود از قبیل؛ سر باز زدن از دریافت ابلاغیه توسط افراد، گم شدن برگه اطلاعیه، تغییر آدرس محل زندگی فرد و ...  را مرتفع نماید.

با در نظر گرفتن این موضوع مهم که یکی از الزامات قانونی، پیگیری ابلاغیه در فرایند شکایت و رسیدگی می باشد و در صورت عدم توجه، پیگرد قانونی نیز خواهد داشت، در ادامه قصد داریم، شما را با نحوه مشاهده ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا و چالش های جدید این مسیر (ارورهای مختلف سامانه ثنا) و چگونگی رفع آن ها آشنا سازیم.

مشاهده ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا

روند کار سامانه ثنا بسیار منظم و دقیق بوده و همین باعث شده تا دیگر نه ابلاغیه ای گم و یا با تاخیر به دست صاحب دعوی برسد. البته کاربران برای رویت اطلاعیه های قضایی خود نیاز به ساخت حساب کاربری دارند. (باید در سامانه مذکور ثبت نام نمایند، تا بتوانند رمز شخصی را دریافت کنند)

1_ برای رویت ابلاغیه الکترونیکی خود، ابتدا باید وارد وب سایت eblagh.adliran.ir شوید.

2_ به محض ورود به این وب سایت، باید یکی از 2 گزینه موجود در صفحه یعنی؛ "سامانه اصلی" و "سامانه پشتیبان ابلاغ" را انتخاب نمایید.

3_ نقش خود را انتخاب و در فیلد های موجود در صفحه، کد ملی و رمز شخصی خود را درج و سپس بر روی گزینه "مرحله بعدی" کلیک نمایید.

4_ رمز عبور موقتی که به شماره همراه شما پیامک شده را در جای خالی نوشته و گزینه ورود را انتخاب کنید.

5_ حال وارد صفحه ابلاغ الکترونیکی سامانه ثنا خود شده و می توانید با انتخاب یکی از پنج گزینه پیش رو، ابلاغیه های جدید و یا قدیمی خود را دریافت نمایید.

چنانچه تا به حال اقدام به نام نویسی در ثنا نکرده اید، نمی توانید ابلاغیه های الکترونیکی خود را مشاهده نمایید.

راهنما

 • ابلاغیه های جدید : این بخش حاوی تمامی ابلاغیه های دریافتی جدیدی می باشد که مشاهده نشده اند.
 • ابلاغیه های مشاهده شده : در این قسمت، تمامی ابلاغیه های شما نگهداری می شوند.
 • دریافت با رمز : مشاهده و دریافت ابلاغیه با رمز پرونده
 • دریافت با شماره : دریافت و مشاهده ابلاغیه با شماره
 • سامانه آگهی الکترونیک : این بخش شامل لیستی از آگهی های قضایی می باشد که در دسترس کاربران قرار گرفته است.

سامانه ثنا مرجع مشاهده ابلاغیه و ارائه خدمات قضایی

مشاهده ابلاغیه با کد ملی

یکی از ابهاماتی که شاید شما هم هنگام مشاهده ابلاغیه با کد ملی شخص حقیقی با آن مواجه شوید، عدم اطلاع از اطلاعات مورد نیاز و چگونگی ورود به سامانه ثنا باشد.

شما برای پیگیری این موضوع، به کد ملی، رمز شخصی (کد ثنا)، شماره موبایل و رمز عبور موقت نیاز دارید، که در ادامه نحوه دریافت و درج هر کدام را برایتان آورده ایم؛

1_ ابتدا در مروگر سیستم خود عبارت عدل ایران را جست جو نمایید.

2_ وارد اولین نتیجه جست و جو، یعنی؛ adliran شوید.

3_ در این صفحه گزینه "سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی" را انتخاب کنید.

4_ حال در این بخش، می توانید یکی از 2 گزینه پیش روی خود "سامانه اصلی ابلاغ الکترونیک" و یا "سامانه پشتیبان ابلاغ الکترونیک" را  برگزینید.

5_ در صفحه جدید، ابتدا نقش خود را که "شخص حقیقی ایرانی" است را انتخاب و در اولین فیلد شماره ملی و دومین فیلد رمز شخصی خود را وارد کرده تا به مرحله بعد بروید.

6_ برای شماره تلفن همراه، یک رمز موقت ارسال می شود که 24 ساعت تاریخ انقضا دارد، کد دریافتی را در فیلد خالی درج و بر روی گزینه "ورود به سامانه" کلیک کنید.

7_ حال به سادگی وارد حساب کاربری خود شده و می توانید ابلاغیه های جدید خود را دریافت و مشاهده نمایید.

سامانه ثنا مرجع مشاهده ابلاغیه و ارائه خدمات قضایی

مشاهده ابلاغیه با موبایل

یکی دیگر از روش های مشاهده ابلاغیه که قوه قضائیه در اختیار کاربران خود قرار داده، استفاده از گوشی موبایل است. شاید این موضوع کمی عجیب به نظر برسد، اما اپلیکیشن عدالت همراه، در جهت مشاهده ابلاغیه با موبایل راه اندازی و در دسترس مردم قرار گرفته است. (هر چند با استفاده از مروگرهای معرفی شده توسط سازمان مذکور، مانند؛ فایر فاکس و کروم نیز می توان، این امور را پیگیری نمود)

برای مشاهده ابلاغیه با موبایل، باید برنامه عدالت همراه را دانلود و بر روی گوشی هوشمند خود نصب و سپس مراحل زیر را طی نمایید؛

1_ وارد برنامه عدالت همراه شوید.

2_ کد ملی و رمز شخصی خود را وارد کرده، تا رمز موقت برای شما ارسال گردد.

3_ پس از دریافت رمز و درج آن وارد پنل کاربری خود می شوید.

4_ از میان گزینه های موجود در این بخش، "ابلاغ های الکترونیکی" را انتخاب نمایید.

5_ حال وارد صفحه ای شده اید، که می توانید ابلاغیه های خود را مشاهده و یا فایل آن را دریافت نمایید.

نکات تکمیلی

_ برنامه عدالت همراه در دو قالب مختلف و برای گوشی های اندروید و ios کد نویسی شده است. (هنگام دانلود، نسخه مناسب اسمارت فون خود را انتخاب کنید)

_ همچنین می توانید به جای نصب اپلیکیشن عدالت همراه، طبق روش های گفته شده در قسمت های قبل، از مرورگر گوشی خود برای مشاهده ابلاغیه با موبایل استفاده نمایید.

_ در گذشته اپلیکیشنی به نام ابلاغ، در خصوص دریافت ابلاغیه راه اندازی شده بود که مناسب با سیستم عامل اندروید است و افراد با گوشی هوشمند ios امکان استفاده از این برنامه را ندارند.

خطاهای رایج سامانه ابلاغ الکترونیکی ثنا

 • 1_ عدم ورود به سامانه به دلیل به روز نبودن نسخه مروگر سیستم و یا گوشی موبایل شما
 • 2_ مراجعه به سامانه ثنا در ساعات اوج ترافیک بالا سرور : بهتر است در ساعاتی که احتمال اوج ترافیک بالا است، وارد سامانه نشوید.
 • 3_ کوچک بودن صفحه گوشی موبایل : برای رفع این خطا می توانید 3 نقطه بالای مرورگر را انتخاب و از منوی جدید باز شده، فعالسازی نمایش در حالت کامپیوتر (دسکتاپ) را فعال نمایید.
 • 4_ اشتباه بودن رمز شخصی : در صورتی که رمز خود را فراموش و یا گم کرده باشید، به سادگی می توانید آن را بازیابی کنید.
 • 5_ خطای کد 1196 : این خطا تنها در زمانی پیش می آید که اختلالی در سرور مرکزی قوه قضائیه رخ دهد.
 • 6_ خطای سریال شناسنامه : هنگام وارد کردن سریال شناسنامه، تنها باید 6 رقم آخر سریال شناسنامه را وارد نمایید.
 • 7_ خطای invalid username : این خطا هنگامی نمایش داده می شود که شما کد ملی خود را اشتباه وارد کرده باشید.
 • 8_ خطا در ارزیابی توکن
 • 9_ خطا اطلاعات غیر واقعی
 • 10_ خطا از سمت سرور سامانه ثنا : تمامی خطاهایی که با عدد 5 آغاز می شوند، مربوط به سرور سامانه ثنا می باشند. یعنی خطاهای؛ 500، 503 و 504 .

نکاتی در خصوص مشاهده ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا

_ مشاهده ابلاغیه با کد ملی با استفاده از اپلیکیشن عدالت همراه برای تمامی افراد حقیقی و حقوقی امکان پذیر است.

_ در صورتی که ابلاغیه دریافتی شما حاوی الزامات و ضرورت های خاصی می باشد، باید هر چه سریع تر اقدام به دریافت و پرینت آن نمایید.

_ ابلاغیه الکترونیکی، به معنای ابلاغ قانونی بوده و آثار آن را نیز در پی خواهد داشت. (یعنی حتی اگر ابلاغیه توسط فرد مشاهده نشود، باز هم رای مبنی بر حضور محسوب شده و امکان واخواهی نیز وجود ندارد)

_ تاریخ ابلاغ، دقیقا زمان ورود به سامانه ثنا با رمز شخصی به حساب کاربری افراد است.

_ هم زمان با ارسال ابلاغیه برای افراد، یک پیامک هم به شماره تلفن همراه ثبت شده بر روی سامانه ثنا ارسال می شود.

_ در صورت تغییر اطلاعات ثبت شده، فرد ملزم به ویرایش مشخصات می باشد و در صورت عدم توجه به این موضوع مطابق با ماده 79 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی، اطلاعاتی که از پیش ثبت شده، به عنوان معیار در نظر گرفته می شوند.

ماده 79 قانون آیین دادرسی مدنی :

"هرگاه یکی از طرفین دعوا محلی راکه اوراق اولیه در آن محل ابلاغ شده یا محلی راکه برای ابلاغ اوراق انتخاب کرده تغییر دهد و همچنین در صورتی که نشانی معین در دادخواست اشتباه باشد باید فوری محل جدید و مشخصات صحیح را به دفتر دادگاه اطلاع دهد. تا وقتی که به این ترتیب عمل نشده است، اوراق در همان محل سابق ابلاغ می‌شود."

_ در صورتی که از برنامه های تغییر آی پی (ف ی ل ت ر ش ک ن) استفاده می کنید، هنگام ورود به سامانه ثنا و یا استفاده از اپلیکیشن عدالت همراه، آن را خاموش کنید.

سامانه ثنا مرجع مشاهده ابلاغیه و ارائه خدمات قضایی

سامانه عدل ایران

سازمان قوه قضائیه در راستای کاهش میزان مراجعه حضوری به مراکز و دفاتر قضایی تصمیم به ایجاد بستری در خصوص ارائه غیر حضوری خدمات خود نمود، تا دیگر نیازی به حضور افراد برای پیگیری ساده ترین امور، مانند دریافت ابلاغیه نباشد.

البته شاید اصلی ترین دلیل ایجاد سامانه عدل ایران، تسریع روند کار و خدمات، کارمندان و مراجعین مراکز قضایی می باشد که باعث شده تا به سادگی بتوان تمامی اموری را که در ادامه برایتان نام برده ایم را پیگیری نمایید؛

 • _ مشاهده ابلاغیه
 • _ارائه و پیگیری دادخواست
 • _ اطلاع رسانی پرونده ها
 • _ اطلاع از آخرین وضعیت پرونده
 • _ ارائه مدارک و مستندات پرونده
 • _ ارائه و پیگیری شکواییه
 • _ارائه و پیگیری اظهارنامه
 • _ ارائه لایحه
 • _ استعلام اصالت مدارک قضایی
 • _ درخواست گواهی عدم سوء پیشینه
 • _درخواست صدور سند مالکیت
 • _ محاسبه هزینه دادرسی
 • _ شکایت از ارگان ها و دستگاه های اجرایی

در نهایت شما می توانید با ورود به سایت عدل ایران، adliran.ir از تمامی خدمات فوق بهره مند شوید.

نکته : سامانه عدل ایران در میان کاربران با عناوین دیگری مانند؛ عدلیران، سامانه عدل و سامانه ثنا شناخته شده است.

سامانه ثنا مرجع مشاهده ابلاغیه و ارائه خدمات قضایی

پشتیبانی سامانه ثنا

مرکز راهنمای سامانه ابلاغ الکترونیکی یا همان پشتیبانی سامانه ثنا، در خصوص پاسخ گویی به سوالات کاربران ثنا راه اندازی شده و خدمات قضایی گوناگونی نیز مانند؛

 • 1_ ویرایش اطلاعات
 • 2_ دریافت برگه ثنا
 • 3_ مشاهده ابلاغیه
 • 4_ دریافت استعلام گواهی عدم سوء پیشینه
 • 5_ بازیابی رمز شخصی
 • 6_ مواجه شدن با خطاهای مختلف سامانه ابلاغ
 • 7_ عدم دریافت رمز موقت
 • 8_ و ....

را به شما ارائه می دهد.

در صورت بروز هر گونه مشکل و یا سوالی، می توانید با پشتیبانی سامانه ثنا تماس گرفته، تا کارشناسان مربوطه اقدام به رفع مشکلات فنی و مرتفع ساختن سوالات و ابهامات شما عزیزان بپردازند.

سخن نهایی

در این مطلب مقصود این بود که به شرح نحوه مشاهده ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا با کد ملی و گوشی موبایل بپردازیم، تا اطلاعات دقیقی را در این باره در اختیار شما قرار داده و بتوانیم پاسخ مناسبی به سوالات پیرامون این موضوع ارائه دهیم.

همان طور که مطالعه نموده اید، اصلی ترین هدف سامانه عدل ایران (سامانه ثنا) خدمت رسانی بهتر و سریع تر به مردم بوده است، اما به دلیل عدم آگاهی افراد جامعه از نحوه کار با این سامانه ممکن است با چالش های مختلفی رو به رو شوند، که ما تلاش کردیم هنگام نگارش این مقاله، تمامی موارد مهم و ضروری در این باره را پوشش دهیم.

البته این نکته مهم را فراموش نکنید که، برای اصلاح و یا جلوگیری از رخداد مشکلاتی از قبیل؛ خطای invalid username، خطای کد 1196، عدم بالا آمدن سامانه، کوچک بودن صفحه گوشی موبایل، خطای سریال شناسنامه، عدم بازیابی رمز و ... بهتر است، با پشتیبانی سامانه ثنا تماس بگیرید.