یکی از اقدامات مایکروسافت برای کاهش حجم ویندوز ۱۰ و مدیریت بهتر پارتیشن‌های هارددیسک و به خصوص SSDهای کم‌حجم، این بوده که برخی فایل‌های بی‌استفاده پس از یک ماه به صورت خودکار حذف می‌شوند. به علاوه فایل‌هایی که در سطل زباله قرار گرفته هم پس از ۶۰ روز به صورت خودکار دیلیت می‌شوند و معمولاً قابل بازگردانی نیستند.

قابلیت Storage Sense در ویندوز ۱۰ برای حل مشکلات مربوط به پر شدن درایو C یا درایو نصب ویندوز و همین‌طور سایر درایوها طراحی شده است و علاوه بر فایل‌های موجود در Recycle Bin و فایل‌های موقتی یا Temporary، فایل‌های قدیمی در فولدر Downloads را نیز حذف می‌کند.

برای جلوگیری از حذف خودکار فایل‌ها به کمک Storage Sense ویندوز ۱۰، می‌بایست تنظیمات ویندوز را تغییر دهید. در ادامه به روش کار می‌پردازیم.

عادت‌های خود در استفاده از ویندوز را تغییر دهید

برخی کاربران مرتباً سطل زباله را خالی می‌کنند و همین‌طور فولدر دانلود را بررسی کرده و فایل‌های مفید را در محل دیگری به صورت مرتب و منظم ذخیره می‌کنند اما برخی کاربران نیز فایل‌ها را تا مدت‌ها در سطل زباله و یا فولدری مثل Downloads نگهداری می‌کنند تا زمان مرتب کردن و خالی کردن هارددیسک فرا برسد. اگر درایو C که ویندوز را روی آن نصب کرده‌اید، پارتیشنی از یک درایو SSD است و طبعاً گران‌قیمت است، مشکل کمبود حافظه را بهتر درک می‌کنید چرا که خرید SSD با ظرفیت بالا، نیازمند هزینه‌ی گزافی است.

بهتر است پس از نصب کردن ویندوز، محل فولدرهایی مثل Downloads را تغییر دهید تا مرتباً با مشکل کمبود فضای درایو C و کند شدن سیستم روبرو نشوید:

اما به هر حال پاک کردن خودکار فایل‌ها چیزی نیست که هر کاربری بپسندد، حتی کاربری که فقط یک درایو SSD در لپ‌تاپ خود دارد و همواره از هارد اکسترنال برای حل مشکل کمبود فضا استفاده می‌کند.

قبل از تغییر دادن تنظیمات ویندوز، توجه کنید که برخی ویروس‌ها که به آنها Worm یا کرم گفته می‌شود، مرتباً فایل‌هایی در فولدرهای مختلف ایجاد می‌کنند و مشکل کمبود حافظه مطرح می‌شود. برخی بدافزارها نیز فایل‌ها را در خفا تغییر می‌دهند و حتی Delete می‌کنند! اگر مشکلات کمبود حافظه جدی است، بهتر است با آنتی‌ویروسی بروز و قدرتمند، سیستم خود را اسکن کنید.

چگونه از دیلیت شدن خودکار فایل‌ها در ویندوز ۱۰ جلوگیری کنیم؟

برای غیرفعال کردن قابلیتی به اسم Storage Sense که مسئول اصلی حذف شدن خودکار فایل‌های سطل زباله و پوشه‌ی دانلودها در ویندوز ۱۰ است، ابتدا روی منوی استارت کلیک کنید و سپس روی آیکون چرخدنده‌ای‌شکل Settings کلیک کنید.

در اپلیکیشن ستینگس ویندوز ۱۰ و در صفحه‌ی اصلی آن، روی System کلیک کنید و سپس در ستون سمت چپ صفحه، روی Storage کلیک کنید.

چگونه از حذف شدن خودکار فایل‌ها در ویندوز ۱۰ جلوگیری کنیم؟

سوییچی که در بخش Storage sense مشاهده می‌کنید را در وضعیت خاموش قرار دهید.

چگونه از حذف شدن خودکار فایل‌ها در ویندوز ۱۰ جلوگیری کنیم؟

از این پس ویندوز به صورت خودکار فایل‌های موقتی که در محل‌های مختلف ذخیره می‌شوند و فایل‌های موجود در Recycle bin و همین‌طور پوشه‌ی دانلودها را حذف نمی‌کند و باید به صورت دستی مشکل کمبود فضا را برطرف کرد.

روش پاکسازی حافظه و حل مشکل کمبود فضا در ویندوز ۱۰

با غیرفعال کردن استوریج سنس ویندوز ۱۰، احتمالاً مشکل کمبود فضا پس از مدتی برای شما پیش خواهد آمد، به خصوص اگر ظرفیت درایو C کم باشد و نرم‌افزارهای زیادی روی ویندوز ۱۰ نصب کرده باشید.

برای حل مشکلات به مقاله‌ای که در خصوص استفاده از ابزار مفید Disk Cleanup ویندوز منتشر کردیم، توجه فرمایید: