از آن جایی که در دوران فناوری اطلاعات به سر می‌بریم، مدیریت شبکه نقش مهمی در تصمیم‌گیری مسائل مربوط به فناوری اطلاعات را برای هر مقیاس تجاری ایفا می‌کند. در مبحث بسیار مهم و فراگیر مدیریت شبکه، نظارت بر ترافیک اینترنت بخش مهمی از شبکه هر سازمانی به شمار می‌آید.

در بحث شبکه سازمان‌های رو به رشد، استفاده از ابزارهای مانیتورنگ و تحلیل‌گر وضعیت شبکه و اینترنت بسیار حائز اهمیت هستند چرا که سازمان‌های بزرگ از همین اطلاعات و تحلیل‌ها، با تجزیه و تحلیل ظرفیت پهنای باند فعلی می‌توانند نقشه بزرگی از ارتقا آینده شبکه خود متصور شوند و آن را عملی کنند.

ما در این مقاله قصد داریم تا تعدادی از ابزارهایی که برای تجزیه و تحلیل ترافیک اینترنت و شبکه بسیار مفید هستند را به شما معرفی کنیم.

حفظ امنیت شبکه شما و یکپارچگی آن مهم‌ترین وظیفه در مبحث شبکه است و این امر میسر نمی‌شود مگر با در اختیار داشتن تحلیلی دقیق از وضعیت ترافیک اینترنت شبکه شما که با استناد بر دیتای به‌دست آمده، بتوان کار آنالیز آن را آغاز نمود. بدون تردید مدیریت زیرساخت شبکه، مانیتورینگ و نظارت دقیق بر فعالیت‌های آن برای هر سازمان بسیار مهم و کلیدی است. خوشبختانه در این عصر اطلاعات، ابزارهای زیادی برای تجزیه و تحلیل ترافیک اینترنت وجود دارد. مراقبت چهار چشمی از وضعیت ترافیک اینترنت می‌تواند کمک‌های شایانی کند، به عنوان مثال می‌توان کرم‌های مخرب یا نرم‌افزارهای ویروسی را که پهنای باند اصلی را هدف قرار داده‌اند، شناسایی و به دام انداخت.

کاربرد ابزار مانیتور ترافیک شبکه و اینترنت

همان‌طور که از نام این ابزارها مشخص است، به طور کلی شما را در مدیریت و مانیتورینگ شبکه و اینترنت یاری می‌دهند. در حالی که خیلی پیش‌تر از روش‌هایی مانند تله‌ی SNMP و فناوری NetFlow برای مانیتورینگ وضعیت ترافیک شبکه استفاده می‌شد، امروزه با گسترش روز افزون اطلاعات در دنیای تکنولوژی، از روش‌های پربازده‌تری برای نظارت بر اینترنت و شبکه استفاده می‌شود تا جزئیات به دست آمده از طریق فایل های لاگ فایروال‌ها و بازرسی ژرف بسته‌ها (deep packet inspection technology) اطلاعات وسیع تری را در اختیار ما قرار دهند.

به لطف پیشرفت در نوآوری‌های تکنولوژی، ابزارهای زیادی وجود دارند که در امر نظارت بر ترافیک اینترنت کمک‌های شایان زیادی به کاربران می‌کنند. این ابزار به شما یک گزارش دقیق در مورد فعالیت‌های وب پروکسی می‌دهد، سوابقی در مورد کاربرانی که جریان‌های محتوایی مانند بازی‌ها و فیلم‌ها را مشاهده می‌کنند را در اختیار شما قرار می‌دهد. علاوه بر این‌ها، گزارش‌هایی از بهره برداری و حتی اتلاف اینترنت در نقاط دوربرای شما گرداوری می‌کند. به طور کلی و بسیاری از ویژگی های مورد نیاز برای اجرای یک شبکه ایمن را در اختیار شما قرار می‌دهد. 

نرم‌افزار تجزیه و تحلیل شبکه Wireshark

نرم افزار تجزیه و تحلیل شبکه وایرشارک در حقیقت یک نرم افزار آنالیز وضعیت شبکه به صورت متن باز است که ترافیک شبکه را مانیتور می‌کند. شایان ذکر است که این ابزار به مدیران شبکه اجازه می‌دهد که زیرساخت‌های شبکه را به صورت کاملاً موثر و کارا مدیریت کنند. گفتنی است که این ابزار بسته‌های اطلاعاتی و ترافیک خام USB را بررسی می کند که جزئیات مربوط به زمان انتقال، منبع، مقصد، هدر و نوع پروتکل را در اختیار شما قرار می‌دهد. این ابزار به شما این امکان را می دهد که اطلاعات را از یک نتورک کانکشن لایو و مستقیم فراخوانی کنید و یا اطلاعات را از بسته‌های به دست آمده بخوانید.

جالب است بدانید که PPP، IEEE 802.11، اترنت (Ethernet) و loopback حالت‌هایی از شبکه هستند که این ابزار برای خواندن بسته‌های داده زنده از آن استفاده می‌کند، همچنین این ابزار کاربر را قادر می‌سازد تا به تنظیمات مختلفی دسترسی داشته باشد، تنظیمات مربوط به تایمر و اعمال فیلترهای گوناگون روی بسته‌های اطلاعاتی به دست آمده از این دست تنظیماتی هستند که در اختیار کاربر قرار دارند.

Telerik FiddlerCap

یکی از ابزارهای قدرتمند تجزیه و تحلیل شبکه Fiddler نام دارد که امکانات مختلف زیادی را به همراه خود یدک می کشد. این نرم‌افزار برای دانلود رایگان در دسترس عموم قرار گرفته است و شما می‌توانید آن را با حجم کمتر از ۱ مگابایت دریافت نمایید، همچنین از این ابزار می‌توان برای هر دو مقیاس کسب و کار بزرگ یا کوچک استفاده کرد. این ابزار به کاربر اجازه می‌دهد تا به آسانی در مرورگر وب خود و یا هر سایت اینترنتی دیگری، اشکال را ردیابی کند. تنها با چند کلیک ساده، شما می‌توانید گزینه‌های مختلفی مانند ذخیره‌سازی فایل‌های باینری، رمزگشایی ترافیک HTTP و یا ذخیره‌سازی کوکی‌ها پیش از شروع کپچر را پیش روی خود ببینید و مطابق با نظر خود آن‌ها را دست کاری نمایید.

همچنین این ابزار به شما اجازه می دهد تا یک تایمر را تنظیم کنید که پس از گذشت زمان تعیین شده به صورت خودکار ترافیک‌ها را از بین ببرد. شایان ذکر است که کاربر می‌تواند از نتایج به دست آمده تصاویری را داشته باشد تا در آینده وضعیت را تحلیل کند.

معرفی نرم‌افزارهای مانیتورینگ ترافیک شبکه و اینترنت برای ویندوز ۱۰ و ویندوز ۷ و ۸

اما مزیت اصلی استفاده از ابزار FiddlerCap چیست؟ ابزار FiddlerCap، پس از بررسی و آنالیز، فایل لاگ (log) می‌سازد و به صورت خودکار آن را در fiddler بارگیری می‌کند و شروع به تجزیه و تحلیل می‌کند.

TCPView3

نرم‌افزار که محصولی از کمپانی مایکروسافت است با ظاهر و رابط کاربری بسیار ساده و صمیمی برای نظارت بر وضعیت ترافیک اینترنت شما به صورت رایگان و با حجمی کم‌تر از یک مگابایت در اختیار شما قرار دارد. این ابزار جزئیات کاملی از تمام نقاط پایانی UDP و TCP که در آن شما می‌توانید با اتصالات خاص، ارتباط برقرار کنید را در اختیارتان قرار می‌دهد.

معرفی نرم‌افزارهای مانیتورینگ ترافیک شبکه و اینترنت برای ویندوز ۱۰ و ویندوز ۷ و ۸

در حقیقت این ابزار اجازه می‌دهد تا کاربر در زمان واقعی، یعنی زمانی که کانکشن‌ها ایجاد می‌شوند، فعالیت شبکه را نظارت کند و بتواند هر فعالیت مخرب را پیگیری کند. رابط کاربری این ابزار نیز به کاربر اجازه می‌دهد که گزینه‌هایی مانند یک فیلتر را تغییر دهد یا سرعت را با چند کلیک تنظیم کند. این ابزار بی‌شک یکی از ابزارهای قدرتمند در این زمینه است که امکانات و منوهای مفید بسیاری را در خود گنجانده است، به عنوان مثال کاربر می‌تواند در این ابزار لیستی از فعالیت‌های انجام شده را در قالب فایل متنی ذخیره کند.

Nagios Network Analyzer

نرم‌افزار Nagios Network Analyzer یک ابزار نظارت بر ترافیک اینترنت به صورت متن باز است. بی شک یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای شناسایی مشکلات مربوط به زیرساخت شبکه به بار آمدن خسارت است! هنگامی که در شبکه شما ایرادی رخ می‌دهد و خسارتی برجای گذاشته می شود شما متوجه می شوید که اشکالی در کار است، شما اشکال را شناسایی کردید اما به چه قیمتی؟ استفاده از این روش ممکن است حتی مانع کارکرد صحیح کسب و کار شما شود و خسارات وارد عملکرد کسب و کار شما را وارد نقطه بحران کند.

معرفی نرم‌افزارهای مانیتورینگ ترافیک شبکه و اینترنت برای ویندوز ۱۰ و ویندوز ۷ و ۸

Nagios Core تضمین عملکرد مناسب کلیه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات شما را فراهم می‌کند. این ابزار به شما امکان نصب پلاگین‌ها و افزونه‌ها را برای پشتیبانی پایگاه داده و نمودارها می‌دهد.

OpenNMS

این ابزار جزو ابزارهای متن باز مخصوص شبکه است که به منظور برقراری ارتباطی امن و کارآمد، شبکه را مدیریت و مانیتور می‌کند. OpenNMS یک پلتفرم نظارتی کامل برای کسب و کار، شرکت‌های متوسط و اکوسیستم‌های جدید IT فراهم می‌کند.

معرفی نرم‌افزارهای مانیتورینگ ترافیک شبکه و اینترنت برای ویندوز ۱۰ و ویندوز ۷ و ۸

در حالی که OpenNMS به شما اجازه می‌دهد تا از راه دور برنامه‌های کاربردی را مانیتور کنید، تله SNMP برای ایجاد جریان‌های کاری سطح بالا که نشانگر نشانه‌های خطر هستند، استفاده می‌شوند. رابط کاربری این ابزار فوق العاده آسان است و شما به راحتی به بخش های مشاهده نقاط شبکه و تنظیم آلارم‌ها و چک کردن قطع شدن آن‌ها دسترسی دارید.