یکی از آیکون‌های تنظیمات سریع که با پایین کشیدن نوار وضعیت گوشی‌های اندرویدی یا بیرون کشیدن پنل Control Center آیفون و آیپد مشاهده می‌کنیم، آیکون Airplane Mode است که حالت هواپیما را فعال می‌کند. حالت هواپیما در اندروید و همین‌طور iOS و سایر سیستم عامل‌ها، حالتی است که ارتباطات بی‌سیم همگی غیرفعال و کاملاً خاموش می‌شوند و کاربردهای متنوعی دارد. در حالت ایرپلین، وای-فای و بلوتوث غیرفعال می‌شود و حتی دریافت تماس تلفنی و پیامک نیز غیرفعال است.

در این مقاله با Airplane Mode اندروید و iOS بیشتر آشنا می‌شویم و کاربردهای آن را بررسی می‌کنیم. با ما باشید.

حالت هواپیما یا Airplane Mode چیست؟

حالت هواپیما تقریباً در تمام گوشی‌ها و تبلت‌ها وجود دارد و مختص اندروید نیست. به عبارت دیگر در آیفون و آیپد و حتی لپ‌تاپ‌های ویندوزی نیز وجود دارد. زمانی که Airplane Mode را فعال می‌کنیم، تمام ارتباطات بی‌سیم متوقف و غیرفعال می‌شود و معمولاً آیکون هواپیما در نوار وضعیت یا در گوشه و کنار صفحه نمایان می‌شود.

منظور از ارتباطات بی‌سیم، موارد زیر است:

  • ارتباط Cellular یا ارتباط با دکل‌های مخابراتی تلفن همراه که برای دریافت و ارسال پیامک و تماس صوتی و همین‌طور اینترنت ضروری است.
  • Wi-Fi که برای اتصال به شبکه‌ی وای-فای و یا برای ایجاد هات‌اسپات و شبکه‌ی وای-فای و ارسال یا دریافت فایل و به اشتراک‌گذاری اینترنت سیم‌کارت کاربرد دارد.
  • بلوتوث که ارتباط بی‌سیمی با برد کوتاه‌تر است و برای گوش دادن به موسیقی توسط هندزفری و هدست بی‌سیم، کنترل کردن وسایل به صورت بی‌سیم و ارسال و دریافت فایل کاربرد دارد.

توجه کنید که GPS با ارتباط گوشی و ماهواره‌هایی که در اطراف زمین در گردش هستند، موقعیت گوشی و تبلت و ... را تخمین می‌زند و نوعی ارتباط بی‌سیم است اما در برخی گوشی‌ها در حالت Airplane Mode غیرفعال می‌شود و در برخی دیگر، فعال باقی می‌ماند.

زمانی که حالت هواپیما فعال است، استفاده کردن از اغلب اپلیکیشن‌هایی که به اینترنت نیاز دارند، امکان‌پذیر است اما هیچ نوع بروزرسانی و دانلود محتوایی ممکن نیست. به عنوان مثال در اینستاگرام و تلگرام، هیچ پست و پیام جدیدی دریافت نمی‌شود و در اپ ایمیل، ایمیل جدیدی دریافت نمی‌شود. انجام بازی‌های آنلاین در بازی‌هایی که ابتدا اتصال به اینترنت را بررسی می‌کنند نیز غیرممکن می‌شود.

چرا به این حالت خاص، حالت هواپیما گفته می‌شود؟

علت این است که در اغلب فرودگاه‌ها و در واقع هواپیماها، استفاده از وسایلی با ارتباط بی‌سیم ممنوع است.

علت ممنوع بودن، امنیت پرواز است چرا که به نظر می‌رسد ارتباطات بی‌سیم روی هم اثر می‌گذارند و مشکل تداخل سیگنال به وجود می‌آید. البته وقوع این مشکل صد درصد و قطعی نیست اما برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار، استفاده از وسایلی که ارتباط وایرلس دارند، در اغلب فرودگاه‌ها ممنوع است.

چگونه حالت هواپیما را در اندروید فعال کنیم؟

در وسایل اندرویدی دو روش برای فعال کردن حالت هواپیما وجود دارد: روش اول استفاده از آیکون مربوطه در تنظیمات سریع یا Quick Settings است و روش دوم مراجعه به تنظیمات گوشی و بخش ارتباطات شبکه و اینترنت. مراحل زیر را طی کنید:

نوار وضعیت بالای صفحه‌ی گوشی را با حرکت جاروبی به پایین بکشید و در تبلت‌های اندرویدی نیز پنل نوتیفیکیشن‌ها و تنظیمات سریع را از گوشه‌ی پایین صفحه بیرون بکشید.

اگر در پنل باز شده، آیکونی به شکل هواپیمایی که روی آن خط کشیده شده وجود دارد، روی آن تپ کنید.

اگر در پنل موردبحث، آیکون Airplane mode را مشاهده نمی‌کنید، اپلیکیشن Settings اندروید را اجرا کنید.

در تنظیمات گوشی یا تبلت و در بخشی مثل Network & Internet سوییچ گزینه‌ی Airplane mode را فعال کنید.

حالت هواپیما در اندروید و آیفون چیست و چه فوایدی دارد؟

برای فعال کردن مجدد نیز کافی مراحل را تکرار کنید و روی آیکون یا سوییچ حالت هواپیما، تپ کنید.

 

فعال کردن حالت هواپیما در iOS یا آیفون و آیپد

در سیستم عامل iOS می‌توان از Control Center برای فعال کردن حالت هواپیما استفاده کرد. به این منظور مراحل زیر را طی کنید:

در آیفون‌ها با استفاده از حرکت جاروبی از پایین صفحه به سمت بالا، کنترل سنتر یا مرکز کنترل را باز کنید و در آیپدها با دو بار فشار دادن کلید خانه یا Home، مرکز کنترل را نمایان کنید.

در پنل کنترل سنتر روی آیکون هواپیما تپ کنید.

حالت هواپیما در اندروید و آیفون چیست و چه فوایدی دارد؟

برای خاموش کردن حالت هواپیما نیز می‌توان مراحل را تکرار کرد و روی آیکون مربوطه تپ کرد. برای بستن کنترل سنتر، از یکی از دو روش حرکت جاروبی به سمت پایین و یا تپ کردن در بالای صفحه، استفاده کنید.

توجه داشته باشید که در آیفون X برای باز کردن کنترل سنتر، می‌بایست حرکت جاروبی از گوشه‌ی بالا و سمت راست صفحه به سمت پایین انجام داد. برای بستن آن نیز می‌توان حرکت جاروبی از پایین صفحه به سمت بالا استفاده کرد و یا روی نقطه‌ای از صفحه تپ کرد.

آیا در حالت هواپیما می‌توان از وای-فای یا بلوتوث استفاده کرد؟

در محصولات قدیمی‌تر، حالت هواپیما موجب غیرفعال شدن وای-فای می‌شود اما در محصولات امروزی، بعضاً می‌توان در حالتی که Airplane Mode فعال شده هم از Wi-Fi استفاده کرد. کافی است نوار وضعیت اندروید را بیرون بکشید و روی آیکون وای-فای تپ کنید. پس از چند ثانیه، وای-فای فعال می‌شود و می‌توانید برای ارسال و دریافت فایل یا ایجاد شبکه‌ی وای-فای برای کاربری‌های مختلف، از این ارتباط بی‌سیم استفاده کنید.

در حال حاضر در بسیاری از خطوط هوایی نیز وای-فای مجاز است و ارایه می‌شود اما استفاده از آن تنها در ارتفاع بیش از ۱۰۰۰۰ پایی که حدود ۳۱۰۰ متر است، مجاز است و به علاوه در تمام خطوط هوایی مجاز نیست. بهتر است قبل از هر گونه استفاده، از کارمندان خطوط هوایی و مسؤلین سوال کنید.

در مورد بلوتوث نیز وضعیت مشابه است و با وجود اینکه بلوتوث قدرت آنتن‌دهی کمتر و برد کوتاه‌تری دارد، معمولاً در خطوط هوایی مجاز محسوب می‌شود.

کاربردهای حالت هواپیما: افزایش عمر باتری و جلوگیری از مصرف اینترنت و ...

اولین کاربری حالت هواپیما برای کاربری که در هواپیما حضور ندارد، این است که با تپ کردن روی یک گزینه، تمام ارتباطات بی‌سیم را به منظور افزایش عمر باتری یا کاهش توان مصرفی گوشی غیرفعال می‌کند. روش خوب و سریعی است و نیازی به خاموش کردن وای-فای و بلوتوث و اینترنت سیم‌کارت به صورت جداگانه، نیست. البته بلوتوث نسبت به وای-فای و اینترنت سیم‌کارت، کم‌مصرف محسوب می‌شود اما به هر حال زمانی که نیازی به آن نداریم، می‌بایست غیرفعال شود.

کاربری دوم برای کسانی است که می‌خواهند مصرف اینترنت خود را کاهش دهند و یا از مزاحمت‌های نوتیفیکیشنی و تبلیغاتی اپلیکیشن‌های مختلف، برای مدتی جلوگیری کنند. با فعال کردن حالت هواپیما، پیام جدیدی در اپ‌های پیام‌رسانی نظیر تلگرام و اپلیکیشن Gmail دریافت نمی‌شود و در اپ‌های شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک و توییتر و اینستاگرام نیز پست و پیام جدیدی دریافت نمی‌شود. به همین صورت بازی‌های آنلاین و اپ‌های وضعیت آب‌وهوایی و خبرخوان و ... همگی از دسترسی به اینترنت و چک کردن موضوعات جدید، محروم می‌شوند.

کاربری سوم که به آن اشاره کردیم، جلوگیری از نمایش تبلیغات است! یکی از راه‌های اصلی و اساسی برای جلوگیری از نمایش تبلیغات در اپلیکیشن‌های رایگان، فعال کردن حالت هواپیما است چرا که دسترسی به اینترنت از طریق شبکه‌ی وای-فای و همین‌طور اینترنت سیم‌کارت را غیرفعال می‌کند. بنابراین اپ‌ها و بازی‌ها نمی‌توانند بنرهای جدید تبلیغاتی را دانلود کرده و نمایش دهند.