در سیستم عامل ویندوز زمانی که فایلی را Delete می‌کنید، به صورت پیش‌فرض به Recycle Bin منتقل می‌شود. سطل زباله یا ریسایکل بین بخشی از حافظه‌ی هارددیسک و هر پارتیشن را به خود اختصاص داده است و زمانی که کاملاً پر باشد، ممکن است ۵ درصد از حجم درایو C یا پارتیشن‌های دیگر را پر کند.

در ویندوز می‌توانید ظرفیت Recycle bin را کاهش دهید تا مشکلات ناشی از پر شدن آن برطرف شود. در ادامه به روش کار می‌پردازیم. با ما باشید.

اگر هارددیسک چند ترابایتی دارید و ظرفیت درایو C را نسبتاً زیاد در نظر گرفته‌اید، شاید هیچگاه با مشکل پر شدن فضای دیسک و در نتیجه کند شدن سیستم ویندوزی روبرو نشده‌اید اما این موضوع برای کاربرانی که از SSD استفاده می‌کنند، کم و بیش ملموس است. می‌توانید از ابزار مفیدی به اسم Disk Cleanup برای پاکسازی هارددیسک استفاده کنید:

و در عین حال می‌توانید تنظیماتی مثل حداکثر ظرفیت سطل زباله را کاهش دهید. در این صورت فایل‌های دیلیت‌شده زودتر به طور کامل حذف می‌شوند و کمتر با مشکل پر شدن دیسک دست و پنجه نرم می‌کنید.

نحوه تنظیم حداکثر فضای سطل زباله در ویندوز

توجه کنید که در ویندوز ۱۰ برای هر هارد اکسترنال یا هارد داخلی و همین‌طور SSD، بخشی از فضای کلی درایو به سطل زباله اختصاص پیدا کرده که کمتر از ۱۰ درصد است. می‌توانید این عدد را برای هر یک از هارددیسک‌ها و SSDهای موجود، کاهش دهید. مراحل به این صورت است:

ابتدا روی آیکون سطل زباله راست‌کلیک کنید و گزینه‌ی Properties را انتخاب کنید.

در بخش بالای صفحه روی نام پارتیشن کلیک کنید تا انتخاب شود.

اکنون در بخش Settings for selected location  گزینه‌ی Custom size را انتخاب کنید.

روبروی عبارت Maximum size (MB) عدد موردنظر خود را بر حسب مگابایت وارد کنید.

روی Apply کلیک کنید.

مراحل فوق را برای سایر درایوها تکرار کنید و در نهایت روی OK کلیک کنید و خارج شوید.

آموزش تنظیم ظرفیت سطل زباله در ویندوز

توجه کنید که ریسایکل بین فضای مشخص شده را پر نمی‌کند بلکه زمانی که فایل‌هایی را دیلیت می‌کنید، حجم اشغال شده توسط ریسایکل بین تدریجاً بیشتر و بیشتر می‌شود تا به سقف تعیین‌شده برسد. از این پس فایل‌های جدید بدون قرار گرفتن در سطل زباله مستقیماً حذف می‌شوند.

در نهایت یادآوری می‌کنیم که در ویندوز ۱۰ علاوه بر ابزار مفید دیسک کلین‌آپ می‌توانید از قابلیت Storage Sense نیز برای مدیریت کردن فضای دیسک استفاده کنید و البته می‌توانید با روش‌هایی مثل فشرده‌سازی سریع و نامحسوس فایل‌ها، چند گیگابایت از فضای پارتیشن کم‌حجم که ویندوز روی آن نصب شده را خالی کنید: