در بخش قبلی این مقاله چند نرم‌افزار برای یادداشت کردن نکات ویژه‌ی برنامه‌نویسان معرفی کردیم. اپلیکیشن‌هایی از این دست، امکانات ویژه‌ای برای هایلایت کردن سینتکس‌ها در بلوک‌های مخصوص کدنویسی دارند که بسیار موردتوجه برنامه‌نویس است و کاربرد فراوانی دارد.

در این مقاله به معرفی سه نرم‌افزار دیگر برای یادداشت کردن نکات و نوت‌برداری می‌پردازیم. با ما باشید.

CherryTree

اپلیکیشن رایگان CherryTree برای برنامه‌نویسانی مناسب است که از ویندوز استفاده می‌کنند و در واقع نسخه‌ای برای سایر سیستم عامل‌ها منتشر نشده است. این اپلیکیشن بیشتر از آنکه یک دفترچه یادداشت باشد، یک ویکی‌پدیای شخصی محسوب می‌شود. صفحات یادداشت با ساختاری درختی و تودرتو ذخیره می‌شوند و این موضوع، دسته‌بندی و مرتب کردن نوت‌ها را ساده و کاربردی‌تر از حالت معمولی می‌کند. قابلیت قرار دادن لینک به دیگر یادداشت‌ها نیز ویژگی بسیار مفید این اپلیکیشن است.

بهترین نرم‌افزارها برای نوشتن یادداشت ویژه‌ی برنامه‌نویسان

اگر این نوع اپلیکیشن برایتان جذاب و مفید است، می‌توانید از نرم‌افزارهای مشابهی مثل wikiPad و Zim نیز استفاده کنید اما تفاوت مهم CherryTree با دیگر اپ‌های مشابه، در پشتیبانی از صفحات مخصوص کد است. این ویژگی برای کسی که کدنویسی می‌کند و نکاتی به صورت کد ذخیره می‌کند، بسیار مفید و مهم است.

در نهایت باید به سرعت و سبک بودن CherryTree اشاره کرد که حتی برای سیستم‌هایی با سخت‌افزار ضعیف، مناسب است.

Sublime Text

نرم‌افزار بعدی لیست ما، Sublime Text است که تحت لینوکس، مک‌او‌اس و ویندوز قابل استفاده است اما رایگان نیست. پس از تمام شدن دوره‌ی آزمایشی، برای استفاده از این اپلیکیشن می‌بایست ۸۰ دلار هزینه کنید!

اپلیکیشن Sublime Text در حقیقت یک اپلیکیشن ویرایش متن برای برنامه‌نویسان است اما به هر حال می‌توانید از آن برای نوشتن یادداشت نیز استفاده کنید. بلوک کدنویسی با پشتیبانی از زبان‌های مختلف در این اپلیکیشن نیز مثل اغلب اپ‌های معرفی شده، پیش‌بینی شده است.

بهترین نرم‌افزارها برای نوشتن یادداشت ویژه‌ی برنامه‌نویسان

حین استفاده از Sublime Text می‌توانید چند قاب یا Pane برای ویرایش کدهای مختلف در کنار هم باز کنید. اگر برخی پلاگین‌های رایگان را روی این نرم‌افزار نصب کنید، قابلیت‌های آن بیشتر می‌شود. به عنوان مثال با نصب کردن SideBarEnhancements می‌توانید در ستون کناری، گزینه‌های مفید و کاربردی مختلفی اضافه کنید که البته معمولاً در منوی راست‌کلیک موجود هستند.

پلاگین PlainTasks نیز برای ایجاد لیست وظایف در ادیتور متن طراحی شده است.

قیمت این نرم‌افزار بالاست لذا با وجود قابلیت‌های آن، در صدر لیست پیشنهادی ما قرار نمی‌گیرد.

TickTick

نرم‌افزار TickTick برای ویندوز، macOS و حتی اندروید و iOS طراحی شده است. در سایر سیستم عامل‌ها نیز می‌توانید از نسخه‌ی تحت وب آن استفاده کنید که البته در این حالت به اینترنت نیاز دارید.

بهترین نرم‌افزارها برای نوشتن یادداشت ویژه‌ی برنامه‌نویسان

این نرم‌افزار به دو صورت رایگان و پریمیوم با هزینه‌ی ۲۸ دلار برای یک سال استفاده، ارایه می‌شود. TickTick در حقیقت یک اپلیکیشن لیست وظایف یا به زبان دیگر، To-Do List است که برای هر یادداشت، فیلد توضیحات دارد. در بخش توضیحات یا Description که به نوعی یک دفتر یادداشت است، می‌توانید نکات را به صورت کامل بنویسید. بنابراین هر وظیفه می‌تواند انجام بخشی از برنامه‌نویسی باشد و در مورد هر وظیفه می‌توان توضیحاتی به همراه کدهایی به عنوان توضیحات اضافه کرد.

متأسفانه قابلیت هایلایت کردن سینتکس‌ها در این نرم‌افزار پیش‌بینی نشده است و حتی نمی‌توان به متن استایل دلخواه داد. لذا بهتر است برای ذخیره کردن کدها از این اپلیکیشن استفاده نکنید. اما در مقابل قابلیت‌هایی مثل مرتب‌سازی فولدرها، وظایف زیرمجموعه، وظایف تکراری، یادآوری‌ها، اولویت‌ها و مواردی دیگر در TickTick پیش‌بینی شده است.

برای آشنایی با دیگر نرم‌افزارهای یادداشت‌نویسی و نوت‌برداری به بخش اول این مطلب مراجعه فرمایید: