روی اغلب کیبوردها دکمه‌های Home‌ و End و کلیدهای جهت وجود دارد. اگر کیبورد کوچک باشد، این دکمه‌ها با دکمه‌های بخش اعداد یا Numpad ترکیب می‌شوند و باید با نگه داشتن یکی از کلیدهای دیگر، یا فشار دادن کلید NumLock، عملکرد را تغییر داد.

اما سوال این است که چطور می‌توان از کلیدهای دوکاره در بخش اعداد استفاده کرد و کار اصلی دکمه‌های اشاره شده چیست؟ اگر شما هم در این رابطه کنجکاو هستید و از این کلیدها استفاده‌ی خاصی نمی‌کنید، با ما باشید تا با کارکرد و هدف اصلی از طراحی این دکمه‌ها آشنا شویم.

تغییر طراحی و استفاده از کلیدهای کیبورد

اگر به ۳۰ سال قبل و دورانی که کامپیوترها چندان متداول نشده بودند برگردیم، برخی کلیدها که این روزها روی کیبوردهای گیمینگ و کیبوردهایی با طراحی ارگونومیک اضافه شده را نخواهیم دید و در مقابل برخی کلیدها که این روزها کمتر استفاده می‌شوند، کاربر زیادی دارند.

به عنوان مثال اغلب افراد برای اسکرول کردن به پایین و بالا، از چرخ موس استفاده می‌کنند. کلیدهای Page Up و Page Down هم می‌تواند برای اسکرول کردن استفاده شود و در واقع سرعت بالاتری دارد و صفحه به صفحه بالا یا پایین می‌رود. اما این دو کلید سریع و کاربردی، کمتر استفاده می‌شود.

کلیدهای خانه یا Home و انتها یا End هم از جمله مواردی هستند که شاید اغلب افراد استفاده نمی‌کنند! اما قبل از بررسی کارکرد این دکمه‌ها، بهتر است کارکرد کلید NumLock را بررسی کنیم.

در کیبوردهای قدیمی و کوچک، کلیدهای جهت به صورت کلید مستقل وجود ندارد بلکه با کلیدهای عددی یا بخش Numpad ترکیب شده‌اند و در واقع کلیدهای این بخش دوکاره هستند. برای تغییر دادن عملکرد، باید کلید NumLock را که در همین بخش قرار دارد فشار داد. اگر نام‌لاک فعال باشد، کلیدها عدد تایپ می‌کنند و اگر فعال نباشد، برخی از کلیدها تغییر عملکرد می‌دهند. کارکرد برخی از کلیدها در این حالت روشن است:

8 یا جهت بالا

6 یا جهت راست

4 یا جهت چپ

2 یا جهت پایین

این کلیدها بسته به نرم‌افزاری که باز است و پنجره‌ی آن فعال است، کارهای متفاوتی انجام می‌دهند. ممکن است اسکرول به پایین یا بالا، تغییر موقعیت نشانگر تایپ در جهات مختلف، جابجا کردن عکس یا محتوایی دیگر در جهات مختلف و مواردی دیگر انجام شود.

کارکرد کلیدهای جهت، Home و End و کلید NumLock در کیبورد چیست؟

کاربرد کلید Home و End و Pgup و Pgdn

کلیدهای پیج آپ یا به اختصار Pgup و پیج داون یا Pgdn‌ برای اسکرول به سمت بالا و پایین به اندازه‌ی یک صفحه به کار می‌رود. به عبارت دیگر اگر نخواهید از اسکرول موس استفاده کنید، می‌توانید با این دو کلید، عمل اسکرول را سریع و دقیقاً به اندازه‌ی یک صفحه، انجام بدهید.

کلید خانه یا Home برای جابجایی سریع به ابتدای فایل یا صفحه کاربرد دارد. کلید End یا انتها نیز برای رفتن به آخرین خط یک فایل یا پایین‌ترین بخش صفحه یا انتهای لیست فایل‌های موجود در یک فولدر به کار می‌رود. در برخی کیبوردها با نگه داشتن کلید Ctrl و فشار دادن Home یا End، اعمال اشاره شده انجام می‌شود. بهتر است حالت‌های مختلف را تست و بررسی کنید.