فرمت پیش‌فرض تصاویر در آیفون‌های جدید و در حقیقت در سیستم عامل iOS 11، فرمت HEIF با پسوند heic است که مثل jpg در سیستم عامل‌ها و وسایل مختلف باز نمی‌شود. در حال حاضر ویندوز عکس‌های HEIF آیفون را پشتیبانی نمی‌کند اما خوشبختانه کدک‌ها و نرم‌افزارهایی برای باز کردن این عکس‌ها در ویندوز، منتشر شده است. تا زمانی که ویندوز به صورت پیش‌فرض و بدون نرم‌افزار و کدک اضافی، عکس‌هایی که توسط آیفون‌های جدید ذخیره‌شده را پشتیبانی کند، می‌توان از OpenTrans و همین‌طور CopyTrans استفاده کرد.

در ادامه به معرفی دو نرم‌افزار CopyTrans و OpenTrans برای باز کردن عکس‌های HEIF آیفون و آیپد می‌پردازیم. با ما باشید.

همان‌طور که قبلاً نوشتیم، اپل در iOS 11 برای کاهش حجم ویدیوها و عکس‌ها، کدک ویدیویی HEVC و فرمت HEIF نوکیا را استفاده کرده است. فرمت High Efficiency Image File یا به اختصار HEIF، یک فرمت جدید برای فشرده‌سازی عکس‌های معمولی و حتی عکس‌های متحرک است که از نظر کیفیت و قدرت فشرده‌سازی، به مراتب بهتر از JPEG است و گاهی بیش از ۲ برابر فشرده‌سازی انجام می‌شود. توجه کنید که پسوند فایل‌های HEIC برای تصاویر تکی heic است و پسوند عکس‌های متحرک نیز heics است.

این فرمت‌های فشرده‌سازی عکس و ویدیو، با توجه به اینکه پیچیده‌تر هستند، به پردازنده‌ی بهتری نیاز دارند و لذا در آیفون ۷ و محصولات بعدی، فعال می‌شوند.

متأسفانه در حال حاضر فقط iOS 11 و Mac IS High Sierra اپل تنها سیستم‌عامل‌هایی هستند که از این فرمت جدید پشتیبانی می‌کنند و در سایر سیستم عامل‌ها باید کدک اضافی نصب کرد. لذا برخی کاربران یک راه حل عمومی را ترجیح می‌دهند. می‌توان در تنظیمات آیفون یا آیپد، ذخیره کردن فیلم‌های دوربین و عکس‌ها را با فرمت‌های رایج انجام داد و مشکل را کاملاً برطرف کرد:

اما راهکار دیگر این است که از HEIF استفاده کنیم و برای اضافه کردن پشتیبانی لازم و باز کردن فایل‌ها در ویندوز، نرم‌افزار جانبی نصب کنیم.

معرفی نرم‌افزار CopyTrans HEIC برای باز کردن عکس‌های HEIC آیفون و آیپد

نرم‌افزار CopyTrans HEIC به صورت رایگان برای سیستم عامل ویندوز منتشر شده است. در حال حاضر این نرم‌افزار از تصاویر معمولی یعنی تصاویری با پسوند heic پشتیبانی می‌کند. پسوند heif و همین‌طور heic‌ پشتیبانی نشده ولیکن در آینده‌ی نزدیک این پسوندها نیز پشتیبانی می‌شوند.

باز کردن و تبدیل عکس‌های heic‌ آیفون و آیپد در ویندوز با معرفی نرم‌افزارهای مختلف

پس از نصب کردن CopyTrans HEIC در ویندوز ۷ و نسخه‌های جدیدتر، می‌توان فایل‌های HEIC را مستقیماً به صورت تصاویر بندانگشتی کوچک در ویندوز رویت کرد. اگر روی تصاویری از این نوع راست‌کلیک کنیم، گزینه‌ی جدیدی برای تبدیل به تصاویر jpeg اضافه می‌شود. به علاوه در نرم‌افزارهای آفیس مایکروسافت مثل Word و PowerPoint نیز استفاده از heic ممکن می‌شود.

با نرم‌افزار XnView عکس‌های آیفون و آیپد را باز کرده و تبدیل کنید

نرم‌افزار XnView یکی از کامل‌ترین گزینه‌ها برای باز کردن و کار با فرمت‌های مختلف عکس است. قابلیت‌های ویرایش عکس به صورت ساده در این نرم‌افزار پیاده‌سازی شده است و به اصطلاح کارها را راه می‌اندازد اما ویژگی اصلی آن پشتیبانی از اغلب فرمت‌های عجیب و خاص عکس است. خوشبختانه این نرم‌افزار به صورت رایگان برای ویندوز منتشر می‌شود و نسخه‌ی ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی نیز به صورت جداگانه در اختیار عموم است.

باز کردن و تبدیل عکس‌های heic‌ آیفون و آیپد در ویندوز با معرفی نرم‌افزارهای مختلف

در نسخه‌ی ۲.۴۲ این نرم‌افزار، فرمت HEIC‌ نیز به کمک یک پلاگین ساده پشتیبانی می‌شود. کافی است پلاگین را دانلود کرده و در فولدر Plugins در محل نصب XnView، کپی و پیست کنید.

معرفی نرم‌افزار OpenTrans HEIC برای باز کردن فایل‌های HEIC‌ آیفون در ویندوز

نرم‌افزار بعدی OpenTrans HEIC است که در حقیقت کدکی ساده برای بازگشایی فایل‌های عکس آیفون‌های جدید است. پس از نصب کردن این کدک، پیش‌نمایش فایل‌های HEIC را در ویندوز اکسپلورر مشاهده خواهید کرد. به علاوه اگر روی فایل‌های راست‌کلیک کنید و با استفاده از گزینه‌ی Open With، عکس را توسط Windows Photo Viewer باز کنید، مشکلی در نمایش فایل وجود ندارد.

باز کردن و تبدیل عکس‌های heic‌ آیفون و آیپد در ویندوز با معرفی نرم‌افزارهای مختلف

توصیه شده که قبل از نصب کردن این کدک، تمام نرم‌افزارها و پنجره‌ها بسته شود، به خصوص نرم‌افزارهای مشاهده‌ی عکس.

ghacksaddictivetipsسیاره‌ی ‌آی‌تی