چکیده : نهالستان برتر نهال فعالیت خود را زیر نظر جهاد کشاورزی از سال ۱۳۰۰ در تولید و عرضه نهال آغاز کرده و سالیانه با تولید انواع ارقام نهال های میوه با بیش از ۱ میلیون نهال، ۴۰۰ هزار اصله گردو و ۲۰۰ هزار اصله بادام آغاز کرده و آماده ارائه تمام خدمات در این ضمینه می باشد.

در این بخش ما می خواهیم کمی هنجارشکنی کرده و به جای اینکه به میزان سود یک باغدار در احداث باغ گردو بپردازیم، دیگر کاربردهای درخت گردو را به شما معرفی کنیم. کاربرد های درخت گردو به اندازه ای وسیع و متنوع می باشد که با اطمینان خاطر می توان گفت حتی برگ های درخت گردو و یا شاخه های هرس شده درخت گردو در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد.

از این رو کشاورزان علاوه بر اینکه سالیان سال از سود سالانه درخت گردو نهایت استفاده را می برند، به هنگام ریشه کن کردن درخت گردو هم به درآمد مناسب می رسند. دلایل و کاربرد اساسی که باعث می‌ شود، بیشتر کشاورزان با هوش اقتصادی بالا به کاشت نهال گردو پرداختند را به شما ارائه می دهیم. چهار دلیل عمده و اصلی باعث می شود تا یک کشاورز مشتاق احداث باغ گردو باشد چیست؟؟

۴ دلیل برای اینکه چرا نهال گردو بکاریم !

تولید آجیل با مغز میوه گردو

البته یکی از کاربرد های عمومی و کاملاً مشخص درخت گردو، تهیه میوه گردو برای تولید آجیل است. یکی از مهمترین پایه های آجیل، میوه گردو می باشد. گردو کاملا مغذی بوده و به خاطر ریز مغذی های فراوانی که دارد در نظر کشاورزان و مصرف کنندگان با ارزش بوده و جایگاه ویژه ای دارد. خرید و فروش آن بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته است.

تهیه الوار از چوب گردو:

جالب است بدانید چوب درخت گردو دارای ویژگی ها و خصوصیاتی خاصی می باشد و بیشتر تولید کنندگان دکوراسیون داخلی به دنبال خرید الوار چوب گردو می باشند. چون چوب گردو به نسبت چوب های دیگر سخت و مقاوم است. در تهیه اسکلت مبلمان و یا تولید کفپوش از آن استفاده می شود. مهم تر این است که معمولاً در تهیه دسته اسلحه گرم و یا سرد مانند چاقو و تیرکمان نیز از چوب گردو استفاده می شود.

این را مطمئن باشید، چوب گردو یکی از محبوب‌ ترین انواع چوب و الوار تلقی می شود. درست است که در بین صنعتگران چوب درخت گردو بسیار مقاوم و بادوام شناخته شده است، ولی فراموش نکنید، این الوار دارای سختی متوسط می باشد. به همین خاطر کار کردن با آن برای صنعتگران بسیار راحت است. مخصوصا کنده کاری بر روی چوب گردو به راحتی انجام پذیر می باشد. صنعتگر دغدغه شکستن و ترک خوردگی الوار چوب گردو را ندارد.

از چوب گردو در صنایع مختلف مخصوصا دکوراسیون داخلی منزل استفاده کرد. میزهای ناهارخوری و مبل های کلاسیک کنده کاری شده که تقاضای زیادی در بازار داخلی و خارجی دارد. پس یک باغدار به هنگام احداث باغ گردو مطمئن است که در صورت ریشه کن کردن حتی یک درخت بیمار گردو، لاشه آن نیز قابل فروش می باشد. صنعتگران زیادی به دنبال خرید نهال با تنه و چوب درخت گردو هستند، با اینکه قیمت آن گرانتر از چوب درختان دیگر می باشد.

کاربرد میوه گردو در رنگرزی

میوه گردو دارای دو پوسته و یک مغز می باشد. پوسته بیرونی آن سبز رنگ و پوسته درونی آن چوبی است که به نام غلاف نیز می شناسند. پوسته بیرونی و سبز رنگ میوه گردو و همچنین برگ های آن در صنعت رنگرزی خواهان بسیار زیادی دارد. معمولاً رنگ آن در لباس خاکستری مایل به قهوه ای ایجاد می کند. مخصوصاً برای رنگرزی چرم طبیعی از پوسته گردو استفاده می کنند.

امروزه نژادهای اصلاح شده گردو در همان سال‌های اول به بار نشسته و به عنوان درخت گردو شناخته می شود. کشاورزانی که اطلاعات کاملی در زمینه اجزای درخت گردو دارند، سعی می کنند، تمامی قسمت های آن را جداسازی کرده و به نهاد های تولیدی مختلف عرضه کنند. آمار جدیدی در دسترس نمی باشد. ولی آخرین آماری که توانستم به دست بیارم نزدیک ۲۵ سال پیش یعنی سال ۱۳۷۶ هجری شمسی نزدیک به ۴۰ هزار پوست سبز گردو جمع آوری شد.

استفاده از پوست گردو جهت تولید رنگ های گیاهی باعث می‌ شود:

 • کشاورزان بیشتری برای سود بیشتر اقدام به احداث باغ گردو کنند.
 • اشتیاق برای احداث باغ گردو بیشتر شده و زمین های بایر و بدون کشت رونق پیدا می کند.
 • اشتغال زایی برای جوانان
 • کسب درآمد با صادرات رنگ گیاهی گردو
 • استفاده نکردن از مواد در رنگرزی شیمیایی

۴ دلیل برای اینکه چرا نهال گردو بکاریم !

تولید زغال از ضایعات گردو

همانطور که الوار درخت گردو مورد تایید بسیاری از صنعتگران می باشد، تولید کنندگان زغال نیز به دنبال تمامی زباله های درخت گردو هستند تا با استفاده از آنها بتوانند زغال های درجه یک و باکیفیت را تولید کنند. آنها مشتری دائم شاخه های هرس شده باغ گردو هستند. با استفاده از برگ و شاخه های هرس شده می توانند بهترین نوع زغال را تولید و به سود مناسب برسند.

امروزه تولید زغال به عنوان یکی از صنعت های پرسود و پردرآمد، در کل جهان تبدیل شده است. ولی برای تولید زغال صنعتگر احتیاج به مواد اولیه مرغوب و با کیفیت دارد. در گذشته که صنعت زغال سازی پیشرفت نداشت، از درختان برای تولید زغال استفاده می کردند، ولی امروزه از تمامی شاخه های هرس شده درختان و برگ آن ها مخصوصا درخت گردو زغال خشک تولید می کنند. اولین بار که مطالب را مطالعه می کردم، برای خودم جالب بود که حتی غلاف های میوه گردو یا همان پوست چوبی آن نیز مشتری دارد!!

دلایل غیر اقتصادی برای خرید نهال گردو

پس می توان گفت چهار دلیل اصلی احداث باغ گردو و خرید نهال گردو برای کشاورزان در یک هدف خلاصه می شود، آن هم کسب سود بیشتر و بالا بردن درآمد سالیانه علاوه بر فروختن میوه گردو با فروختن و عرضه ضایعات گردو که یک کشاورز به آنها دست پیدا می کند. حالا که دلیل اصلی باغداران برای خرید نهال گردو و احداث باغ گردو را فهمیدیم، بهتر از به دیگر دلایل زیست محیطی آن نیز اشاره کنیم، چرا کاشت درخت گردو برتر از نهال های دیگر می باشد.

 • حفظ منابع چوب و کاهش قطع درختان

وقتی تمامی ضایعات گردو برای تولید زغال مورد استفاده قرار می گیرد مطمعنإ درختان کمتری قطع خواهد شد، در نتیجه به حفظ درختان کمک زیادی می‌کند.

 • حفاظت از محیط زیست:

صنعت رنگرزی یکی از صنایع شیمیایی می باشد که باعث آلودگی محیط زیست می باشد. استفاده از مواد طبیعی برای تولید رنگ طبیعی مانع آلودگی محیط زیست است. وقتی که برگ سبز گردو به تنهایی می تواند سه رنگ را تولید و به بازار نساجی اعزام کند، میزان تولید رنگ های شیمیایی را نیز کاهش می دهد.

 • سودآوری بیشتر برای صنعتگران:

هر چقدر هم بخواهیم بحث سودآوری درخت گردو را پیش نکشیم، باز هم مجبور هستیم به آن اشاره کوتاهی کنیم، چون از هر طرف تمامی راه ها در انتها به سود کلان احداث باغ گردو منجر می شود. فروش میوه گردو و صادرات آن نه تنها برای باغدار باعث کسب درآمد می شود، بلکه باعث ارزآوری به کشور می شود. همچنین استفاده از پوست سبز رنگ در صنعت رنگرزی، تولید زغال خشک از ضایعات گردو، تولید الوار از تنه درخت گردو همگی یک فرآیند سودآور محسوب شده و تمامی صنعتگران می‌ توانند از سود آن استفاده کرده و باعث اشتغال زایی می شود.

دیگر دلایل مهم برای احداث باغ گردو از نظر کشاورزان

در این میان بهتر است نظر کشاورزان را نیز در مورد احداث باغ گردو بدانیم از نظر کشاورزان:

 • پربار بودن باغ گردو نسبت به میوه های دیگر
 • پر تقاضا بودن میوه گردو در بازار جهانی
 • امکان صادرات میوه گردو به کشورهای اروپایی عربی و منطقه
 • انبار کردن و نگهداری میوه گردو به مدت زمان یک سال
 • داشتن نژادهای متنوع و سازگار بودن با هر نوع اقلیمی
 • طول عمر اقتصادی بالای صد سال
 • مقاومت بالا و صرف هزینه کم برای خرید نهاده های سموم و آفت کش
 • مغذی بودن میوه گردو و تاثیر آن در درمان بیماری ها

۴ دلیل برای اینکه چرا نهال گردو بکاریم !

چرا باید نهال گردو کاشت؟

سرزمین پهناور ما دارای تنوع اقلیمی است. در برخی از اقلیم‌های آن که هوای معتدل یا خنک دارد، می‌توان به پرورش گردو پرداخت. گردو به دلیل طعم خوشایند، خاصیت‌های فراوان و مصارف متعددی که دارد، در بازار داخلی مورد تقاضاست.

بخصوص این که در سال های اخیر نژاد های برتر از گردو در ایران تولید می شوند که باردهی بالایی در هکتار داشته به طوری که با کاشت یک هکتار به بالا می توان به در آمد میلیاردی دست یافت و کشاورزان زیادی در چند سال اخیر به کاشت نهال گردو ترغیب شده اند و لازم به ذکر است که گردو چون جزء خشکبار محصوب می شود همیشه بازار پر رونقی داشته و قیمت گردو در بازار با افزایش تولید کاهش پیدا نمی کند، دلیل آن هم این است که می توان گردو را به راحتی انبار و در زمان مناسب به بازار عرضه کرد، همچنین درصد بیسار بالایی از گردو ها به کشورهای دیگر صادر می شوند و فروش بسیار عالی دارند.

کلام آخر

درخت گردو به خاطر نوع میوه و چوبی که دارد در میان احداث کنندگان باغ بسیار معروف شده است. گردو یکی از درختان بومی کشور ما می باشد. شما می توانید بیشتر از ۲۲ ارقام نهال گردو را در کشور خودمان پیدا کنید. به خاطر تنوع نژادی بالا که دارد، در هر منطقه ای قابل کشت است. ولی بیشترین مقدار تولید در مناطق معتدل رو به سرد می باشد.

با توجه به موارد گفته شده مطمئن باشید، احداث باغ گردو برای تمامی کشاورزان سود بسیار زیادی به همراه خواهد. چون تمامی میوه گردو حتی با کیفیت درجه سه نیز خواهان داشته و خریداری می شود. اگر بتوانند شرایط ارتباطی خود را افزایش دهند، باعث می شود تا تمامی مواد جانبی درخت گردو، از جمله برگ، شاخه های هرس شده، پوست سبز، غلاف چوبی، مغز گردو و در آخر تنه گردو و لاشه آن را نیز به صنایع مختلف عرضه کنند.

همچنین می توانید برای خرید انواع نهال هلو، سیب، به، انگور، زردآلو، پسته، شلیل، آلو و بادام  از طریق شماره تلفن های زیر اقدام کنید.سالیانه با تولید انواع ارقام نهال های میوه با بیش از ۱ میلیون نهال، ۴۰۰ هزار اصله گردو و ۲۰۰ هزار اصله بادام آغاز کرده و آماده ارائه تمام خدمات در این ضمینه می باشد.برای خرید انواع نهال زردآلو میتوانید از طریق لینک زیر اقدام کنید.

https://bartarnahal.ir/apricot-seedlings

جهت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تماس زیر در ارتباط باشید.

 • 09141832393
 • 09144501003