شاید شنیدن این جمله که من تمامی جلسات لیزر را گذرانده‌ام اما باز هم مجددا شاهد رشد موهای زائدم بوده‌ام را تا کنون شنیده باشید و برای انجام لیزر تردید کنید. لازم است بدانید روش لیزر برای حذف موهای زائد یکی از بهترین و موثرترین روش‌ها است که امروزه افراد بسیاری این روش را برای خلاص شدن از شر موهای زائد خود انتخاب می‌کنند.

برای بسیاری از افراد به عنوان یک روش دائمی برای حذف موهای زائد جوابگو می‌باشد؛ اما با این حال برای بسیاری از افراد امکان برگشت موهای زائد بعد از لیزر وجود دارد. اگر قصد دارید این علت ها را بدانید تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

برگشت موهای زائد بعد از لیزر

علت مراجعه افراد به کلینیک‌های انجام دهنده خدمات لیزر از بین بردن و حذف موهای زائد در قسمت‌های مختلف بدن به صورت همیشگی است و از آن‌جایی که پس از طی کردن جلسات لیزر به صورت منظم، رشد موها بسیار کم و حدودا به صفر می‌رسد اما باز هم افرادی هستند که از بازگشت موهای خود پس از لیزر شکایت دارند.

هر چند تعداد افرادی که پس از لیزر شاهد رشد مجدد موهای زائد خود هستند، کم است اما با این وجود یکی از نگرانی‌های بسیاری از افراد مراجعه کننده به مراکز انجام لیزر، همین موضوع برگشت موهای زائد پس از لیزر است.
آیا علت اصلی برای برگشت موهای زائد را می‌دانید؟ آیا عوامل تاثیرگذار بر این موضوع را می‌شناسید؟

در پاسخ به سوالات گفته شده باید بگوییم برگشت موهای زائد پس از لیزر به چندین دلیل متعدد امکان پذیر است که این دلایل شامل موارد زیر است.

  • مشکلات هورمونی
  • افراد ممنوع برای لیزر
  • رنگ و نوع مو

از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلایل برگشت مو می‌توان به این سه مورد اشاره کرد که در ادامه به بررسی دقیق این موارد می‌پردازیم.

علت برگشت مو در افراد مبتلا به اختلالات هورمونی

افرادی که دارای مشکلات هورمونی مانند سندروم تخمدان پلی کیستیک هستند، جز گروه‌هایی هستند که پس از پایان جلسات لیزر نیز امکان بازگشت موهای زائد آن‌ها وجود دارد؛ چرا که در بدن خانم‌های مبتلا به این مشکل، هورمون‌های مردانه افزایش می‌یابد که با افزایش این هورمون‌ها، موها ضخیم‌تر و رشد بیشتری دارند.

ناگفته نماند در افرادی که به مشکلات تیروئیدی مبتلا هستند نیز امکان برگشت موهای زائد بعد از جلسات لیزر وجود دارد؛ چرا که برخی از این افراد داروهایی را مصرف می‌کنند که سبب رشد و پرپشت شدن موهای آنان می‌شود.

علت برگشت مو بعد از لیزر در گروه‌های ممنوع

برخی از افراد تحت هیچ شرایطی نباید لیزر کنند مگر با تایید و صلاح پزشک متخصص این کار را انجام دهند. اگر افرادی که شامل گروه‌های ممنوع هستند لیزر را برای حذف موهای زائد انتخاب کنند، نه تنها عوارضی را در پیش دارد؛ بلکه امکان برگشت موهای زائد نیز وجود دارد.
این دسته از افراد شامل موارد زیر هستند:

  • افراد مبتلا به بیماری‌های خاص
  • افراد مصرف کننده داروهای خاص
  • افراد دارای پوست‌های حساس
  • افراد مبتلا به اختلالات هورمونی

اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید و قصد دارید لیزر را برای از بین بردن موهای زائد خود انتخاب کنید، بهتر است این کار را انجام ندهید؛ چرا که نتایج مثبتی از انجام لیزر نخواهید گرفت.

علت برگشت مو با توجه به رنگ و نوع مو

علت برگشت مو با توجه به رنگ و نوع مو

رنگ پوست و نوع مو از مواردی هستند که علاوه بر ژنتیک، تحت تاثیر عوامل محیطی هم قرار دارند؛ به عنوان مثال افرادی که پوست‌ خود را برنزه می‌کنند و لیزر را برای حذف موهای زائد خود انتخاب کرده‌اند، امکان رویش مجدد موها پس از انجام لیزر را افزایش می‌دهند؛ چرا که در اثر برنزه کردن سطح پوست تیره می‌شود و اغلب دستگاه‌های لیزر توانایی تشخیص پوست با مو را ندارند.

نوع مو یکی دیگر از عواملی است که در برگشت موها نقش بسزایی دارد. موهایی که حالت کرکی و روشن هستند را نباید لیزر کنید و در صورت لیزر این موها، شاهد افزایش ضخامت و پر پشت شدن آن‌ها می‌شوید.

عوامل نام برده شده از دلایلی برگشت موهای زائد هستند اما به طور قطعی و ۱۰۰ درصدی نمی‌توان گفت که تنها این عوامل در برگشت موهای زائد نقش دارند و یا تمامی افرادی که جز گروه‌های نام‌برده هستند شاهد برگشت موهای زائد بعد از لیزر می‌شوند.

راه‌های بسیاری برای جلوگیری از برگشت موهای زائد بعد از لیزر وجود دارد که با رعایت این موارد می‌توانید تا حد زیادی از برگشت‌ موها جلوگیری کنید. در ادامه این موارد را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

راه‌های جلوگیری از برگشت موهای زائد

اقداماتی که در جلوگیری از بازگشت موهای زائد موثر است شامل موارد زیر می‌باشد.

  • چکاب و انجام آزمایشات هورمونی

قبل از انجام لیزر سعی کنید آزمایشات هورمونی را انجام دهید و از سلامت هورمون‌های خود مطمئن شوید تا در صورت وجود هرگونه اختلال هورمونی از صرف هزینه برای لیزر جلوگیری کنید.

  • نظم در جلسات لیزر

یکی از نکاتی که در جلوگیری از بازگشت موهای زائد نقش اساسی و بسزایی دارد، مرتب بودن و نظم داشتن در جلسات لیزر است؛ به نحوی که جلسات لیزر را طبق تاریخ دقیق و زمان دقیق پیش بروید مطمئن باشید شاهد نتیجه بخشی بیشتری از انجام لیزر می‌شوید.

  • مراجعه به مراکز قابل اعتماد

مراکز لیزر فراوانی وجود دارند که تنوع دستگاه‌ها نیز در آن‌ها زیاد است با این حال مراکزی را جهت انجام لیزر انتخاب کنید که قدرت دستگاه بالا باشد و توانایی حذف موهای زائد برای انواع طیف‌های پوستی را داشته باشد. اما یک مرکز مناسب جهت انجام لیزر چه شرایطی دارد؟ در ادامه پاسخگوی سوال شما هستیم.

ویژگی‌های مرکز مناسب برای لیزر

پس از بررسی علل‌های برگشت موهای زائد حال به بررسی اهمیت انتخاب مرکز مناسب جهت لیزر موهای زائد می‌رسیم که مرکز انتخابی شما باید ویژگی‌های مناسبی را داشته باشد تا از برگشت موهای زائد جلوگیری کند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مرکز مناسب برای لیزر، دارا بودن دستگاه‌های پر قدرت و به روز است که توانایی لیزر انواع پوست‌ها را داشته باشد؛ ویژگی قابل توجه دیگر مراکز لیزر معتبر، تجربه کارکنان و دانش آن‌ها است؛ چرا که متاسفانه در برخی مراکز لیزر، پزشک لیزر را انجام نمی‌دهد.

کلینیک های آنلاین کم اما بسیار خوبی هستند که برای شما لیستی از بهترین مراکز لیزر تهران و شهرهای دیگر رو تهیه کرده اند؛ برای مثال وبسایت هایی همچون پزشک 24، پزشکبان، ویکی درمان و پزشکا از جمله بهترین های این موارد هستند که میتوانید با مراجعه به این وبسایت ها، بصورت رایگان و بدون واسطه با بهترین متخصص لیزر و دیگر مراکز و متخصصین مانند کلینیک بوتاکس، کلینیک کاشت مو، دکتر ختنه و ... در ارتباط باشین.

لیزر موهای زائد موفق ترین روش رفع موهای زائد است و تقریباً در هر قسمت از بدن یا صورت قابل استفاده است. لیزر موهای زائد واژن موثرترین روش رفع موهای زائد در آن ناحیه است؛ با هر بار لیزر، موها نرم تر و نرم تر می شوند و ظاهر آن کمتر می شود و رشد آن کندتر می شود. در حالی که لیزر درمانی به عنوان یک عمل زیبایی در نظر گرفته می شود، بهتر است آن را به عنوان یک روش پزشکی در نظر بگیرید.
اما اگر قصد انجام این پروسیجر رو دارین، پیشنهاد میکنیم که حتما قبلش عوارض لیزرموهای زائد واژن رو مطالعه بکنین.

جمع بندی

لیزر موهای زائد از روش‌هایی است که می‌توانید با انجام جلسات به مدت طولانی از شر موهای زائذ خلاص شوید، اما از بین رفتن موهای زائد برای همه وجود ندارد و ممکن است پس از طی کردن جلسات نیز شاهد رشد مجدد موهای زائد در قسمت‌های لیزر شده باشید؛ برای جلوگیری از این کار باید پزشک شما تایید کند که لیزر برای شما مناسب است یا خیر؟ همچنین باید نوع دستگاه مناسب با رنگ پوست و مو شما باشد.

ضمنا برای انجام لیزر صرفا روی هزینه جلسات زوم نکنید؛ بلکه در نظر گرفتن نوع دستگاه، تجربه پزشک و موارد ذکر شده مهم‌تر است.