اگر می‌خواهید حتی با رفتن به اتاق‌های دیگر خانه نیم‌نگاهی به فرزند شیرین‌تان داشته باشید، کافی است یک موبایل یا تبلت قدیمی را بردارید و آن را با کمک چند وسیله‌ی جانبی دیگر به دستگاهی برای مشاهده‌ی دائمی کودک خود تبدیل کنید.

با این کار نه تنها متحمل هزینه‌ی زیادی نمی‌شوید، بلکه می‌توانید مراقب فرزند خود باشید و در همه حال بدانید که او در چه وضعیتی است و چه نیازهایی دارد.

در ادامه‌ی مطلب با سیاره‌ی آی‌تی همراه باشید تا به شما نشان دهیم که چگونه می‌شود این کار را انجام داد.

چگونه یک سیستم نظارتی دست‌ساز راه‌اندازی کنیم؟

راه‌اندازی یک سیستم مانیتورینگ کودکان یا نظارت بر کودک ساده است و تنها چند دقیقه طول می‌کشد. پیش از هر چیز باید نرم‌افزار اسکایپ را بر دستگاه‌های خود نصب کنید. سپس برای هر یک از دستگاه‌ها یک حساب کاربری بسازید و با آن وارد شوید.

اکانت دستگاه قدیمی که قرار است از کودک شما فیلم بگیرد را طوری تنظیم کنید تا بتواند به طور خودکار تماس‌های ویدیویی را قبول کند. اگر نمی‌دانید این کار چطور انجام می‌شود، با کمی جستجو می‌توانید راهنمای مخصوص هر دستگاه و سیستم عامل را پیدا کنید. مثلاً برای راه‌اندازی اسکایپ بر روی تبلت Kindle Fire HD باید مراحل زیر را انجام دهید:

اسکایپ را باز کنید.

روی گزینه‌ی Settings تپ کنید.

از بخش Voice and Video calls، تیک گزینه‌ی Answer calls automatically را بزنید.

در آیفون هم به شکل زیر می‌توانید این کار را انجام دهید:

اسکایپ را باز کرده و به مسیر زیر بروید.

Skype > Preferences > Calls > Answer automatically > Configure

گزینه‌ی Answer automatically with video را انتخاب کنید.

انتخاب یک محل

بعد از این که تنظیمات مربوط به بخش ویدیویی و صوتی کار را مشخص کردید، محل نظارت را نیز تعیین نمایید. برای انجام این کار، یک تماس اسکایپ برقرار کنید، بعد با دیدن کادر نمایش بهترین محل را برای قرار دادن دستگاه انتخاب نمایید.

ابتدا باید یک پایه یا استند مناسب و محکم بگیرید. برای تلفن‌های همراه من استند Acuvar Flexible Tripod یا GripTight One را می‌پسندم، چون پایه‌های این استندها در هر زاویه‌ای قرار می‌گیرند. برای تبلت‌ها، با یک استند تنها نمی‌توانید این کار را انجام دهید زیرا تنظیم دوربین با آن سخت خواهد شد. استندهایی چون Gamut Tablet Stand یا Kantek Adjustable Tablet Floor Stand انعطاف‌پذیری بیشتری برای تنظیم نحوه‌ی قرار دادن تبلت در اختیار شما می‌گذارند.

اکنون مانیتور که همان موبایل یا تبلت قدیمی شماست را روی استند قرار دهید و از روی دستگاه شخصی‌تان به خروجی تصویر نگاه کنید. آن‌قدر جای مانیتور را تغییر دهید تا کادر دوربین به شکل دلخواه شما درآید.

به خاطر داشته باشید که محل دستگاه مانیتور باید نزدیک پریز برق باشد تا بتوانید موبایل یا تبلت خود را به شارژ وصل کنید. مطمئن شوید که کابل کابل برق هم از دسترس کودک شما دور باشد تا خطری او را تهدید نکند.

چگونه یک تبلت قدیمی را به دستگاهی برای مشاهده‌ی کودکان تبدیل کنیم؟

از سیستم نظارتی خود استفاده کنید

حالا هر زمان که بخواهید نگاهی به فرزندتان بیندازید، کافی است یک تماس ویدیویی با اکانت اسکایپ دستگاه مانیتور برقرار کنید.

مزیت دیگری که این کار دارد این است که علاوه بر این که شما می‌توانید کودک خود را ببینید، او هم می‌تواند شما را ببیند. پس اگر دوست دارید برای او شعر یا داستان بخوانید، بدون حضور فیزیکی در اتاق هم می‌توانید این کار را انجام دهید. این امکان برای اوقاتی که در حال آشپزی یا رسیدگی به یک کار دیگر هستید بسیار مناسب است.

اگر از آن دست والدینی هستید که دوست دارید مدام مراقب فرزند خود باشید، می‌توانید یک ساعت هوشمند بخرید که قابلیت جفت شدن با موبایل شما را داشته باشد. با این کار به جای این که لازم باشد همه جا موبایل‌تان را حمل کنید، از روی صفحه‌ی ساعت می‌توانید تصویر فرزند خود را ببینید. البته قبل از خرید ساعت هوشمند، مطمئن شوید که دستگاه موردنظر شما قابلیت پشتیبانی از پخش ویدیو را داشته باشد.

آیا این کار امن است؟

حتماً تا الان به فکرتان رسیده که اگر این سیستم نظارتی هک شود چه اتفاقی می‌افتد. بهترین تضمینی که می‌توانیم به شما بدهیم این است که روش فوق ایمن‌ترین روشی است که در حال حاضر وجود دارد. چون همان طور که یک بار قبلاً توسط لارا هائوتالا اعلام شده بود، دستگاه‌های آماده‌ی نظارت بر کودک به خودی خود آسیب‌پذیری دارند.

اما موبایل شما از این دستگاه‌ها خیلی امن‌تر است. چون اسکایپ و موبایل یا تبلت قدیمی شما به وسیله‌ی همان متدهای امنیتی استانداردی که بر روی تلفن همراهتان وجود دارد محافظت می‌شوند.

البته همیشه باید احتیاط کنید. چرا که حتی بهترین سیستم‌های امنیتی هم قابل هک شدن هستند و به همین دلیل برای Wi-Fi و اکانت اسکایپ‌تان حتماً باید از یک رمزعبور قوی استفاده کنید. حتی در صورت امکان بهتر است سیستم احراز هویت دو مرحله‌ای را هم فعال نمایید.

علاوه بر این بهتر است ایمنی اکانت اسکایپ خود را تقویت کنید. برای انجام این کار به Tools > Options > Privacy بروید و در هر بخش تیک گزینه‌ی from people in my contact list only را بزنید. با این کار فقط خود شما می‌توانید از طریق اسکایپ تصویر فرزندتان را ببینید.

چگونه یک تبلت قدیمی را به دستگاهی برای مشاهده‌ی کودکان تبدیل کنیم؟