تعویض باتری آیفون به منظور افزایش شارژ نگه داشتن باتری و همین‌طور سرعت گوشی انجام می‌شود اما ممکن است مشکلات آیفون شما متعدد باشد و حتی ممکن است باتری نیازی به تعویض نداشته و علت اصلی خالی شدن روزهنگام شارژ باتری، چیزی دیگری است.

در این مقاله به مشکلات احتمالی آیفونی که باتری آن تعویض شده اما هنوز هم عمر باتری خوبی ندارد می‌پردازیم. با سیاره‌ی آی‌تی همراه شوید.

اقبلاً به نحوه چک کردن وضعیت باتری آیفون و پیامدهایی که استفاده از باتری فرسوده به دنبال دارد، پرداختیم. دقت کنید که اگر باتری آیفون فرسایش زیادی داشته باشد، علاوه بر اینکه زود شارژ باتری خالی می‌شود، مشکلاتی مثل افت سرعت گوشی و کاهش روشنایی نمایشگر را نیز تجربه خواهید کرد.

اگر وضعیت فرسایش باتری آیفون شما قابل قبول است و نیازی به تعویض کردن آن وجود ندارد، این کار را انجام ندهید و در عین حال برای حل کردن مشکلاتی مثل زود خالی شدن باتری، به نکاتی که در ادامه مطرح می‌کنیم توجه کنید. البته اگر باتری را تعویض کرده باشید و همچنان مشکل عمر باتری پابرجاست هم احتمالاً یکی از موارد زیر مشکلات را برطرف می‌کند.

از هارد ریست کردن یا DFU Restore‌ برای بازگردانی آیفون به وضعیت قبل استفاده کنید

در سیستم عامل iOS هم مثل اندروید یا ویندوز و مک‌او‌اس، مشکلات نرم‌افزاری می‌تواند استفاده از پردازنده و پردازنده‌ی گرافیکی و همین‌طور حافظه‌ی رم و حتی وای-فای را افزایش دهد و نتیجه روشن است: شارژ باتری زودتر خالی می‌شود و گاهی دمای بدنه‌ی گوشی به شکل محسوسی افزایش پیدا می‌کند.

برای حل کردن مشکلات نرم‌افزاری، یک روش ساده استفاده کردن از Hard Reset یا همان خاموش و سپس روشن کردن آیفون است.

روش خاموش و روشن کردن آیفون‌های مختلف:

  • آیفون 6s و نسل‌های قبلی: دکمه‌‌ی خانه و پاور را فشار داده و حدود ۱۰ ثانیه نگه دارید. زمانی که لوگوی اپل یا همان سیب گاززده روی صفحه نمایش رویت شد، این دو دکمه را رها کنید.
  • آیفون ۷: در این مدل و نسخه‌ی پلاس آن، دکمه‌ی پاور و ولوم پایین را فشار داده و حدود ۱۰ ثانیه صبر کنید و زمانی که لوگوی اپل را دیدید، رها کنید.
  • آیفون ۸ و نسخه‌های جدیدتر: دکمه‌ی ولوم بالا را فشار داده و رها کنید و سپس دکمه‌ی ولوم پایین را فشار داده و رها کنید. پس از این دو عمل پشت‌سرهم، دکمه‌ی پاور را فشار داده و نگه دارید تا زمانی که لوگوی اپل را ببینید و در این حالت آن را رها کنید.

ممکن است با خاموش کردن و روشن کردن مجدد، اپی که به دلیل باگ‌های نرم‌افزاری مشکل ایجاد کرده بود، کنار گذاشته شود و تا زمانی که آن را مجدداً اجرا نکنید، مشکل خالی شدن سریع باتری مطرح نشود. بهتر است اپ‌ها را بررسی کنید و مواردی که مشکوک به نظر می‌رسند را حذف کنید.

در صورت عدم پاسخ‌گویی روش خاموش و روشن کردن گوشی، می‌توانید از آپدیت کردن سیستم عامل iOS و اپ‌ها استفاده کنید که شاید مشکلات نرم‌افزاری را ریشه‌کن کند. اما اگر آپدیت کردن هم مشکلی را حل نکرده، از روش ری‌استور کردن آیفون به روزها و هفته‌های قبل استفاده کنید که البته نیاز به بکاپ دارد. بنابراین ابتدا از عکس‌ها و ویدیوها و مخاطبین و ... بکاپ بگیرید و سپس برای ری‌استور کردن از روش DFU اقدام کنید. برای این کار به نرم‌افزار iTunes نیاز دارید.

حل کردن مشکلات آیفون پس از تعویض باتری

کالیبره کردن باتری آیفون

در آیفون هم مثل دیگر وسایل همراه می‌توان باتری را کالیبره کرد تا نمایش درصد باتری صحیح و دقیق شود و همین‌طور مشکلات باتری کمتر شود.

کالیبره کردن باتری بسیار ساده است و البته مراکز خدمات پس از فروش آیفون، پس از تعویض باتری معمولاً باتری را کالیبره نمی‌کنند. روش کار به این صورت است که باید از گوشی استفاده کنید تا جایی که شارژ باتری کاملاً تخلیه شود.

حل کردن مشکلات آیفون پس از تعویض باتری

حتی پس از خاموش شدن گوشی نیز آن را پس از دقایقی مجدداً‌ روشن کنید تا اگر ذره‌ای شارژ الکتریکی باقی مانده است، مصرف شود. در نهایت گوشی را به شارژر متصل کرده و صبر کنید تا شارژ باتری ۱۰۰ درصد شود. در زمان شارژ از گوشی استفاده نکنید و اجازه بدهید شارژ کاملاً انجام شود.

توصیه می‌شود که باتری را چند ماه یکبار کالیبره کنید. موضوع به باتری آیفون محدود نمی‌شود، باتری گوشی‌های اندروید، باتری تبلت‌ها و باتری لپ‌تاپ‌ها نیز در گذر زمان از حالت کالیبره خارج می‌شود و نیاز به کالیبراسیون دارد.

باتری جدید آیفون مشکل دارد و اصل نیست

راهکار سوم این است که به اصل بودن باتری توجه کنید. ممکن است باتری از منابعی خریداری شده و یا توسط افرادی تعویض شده که از باتری اصلی استفاده نکرده‌اند و در نتیجه شارژدهی باتری ضعیف است. البته قرار نیست با تعویض باتری، عمر باتری مثل اولین روزهای استفاده از آیفون شود چرا که احتمالاً تعداد زیادی اپ جدید نصب کرده‌اید و هر یک کم و بیش از عمر باتری کاسته‌اند.

حل کردن مشکلات آیفون پس از تعویض باتری

بهتر است به محلی که تعویض باتری را انجام داده مراجعه کنید و در مورد اصل بودن باتری سوال کنید. اگر خودتان تعویض باتری را انجام می‌دهید، حین خرید باتری جدید به اصل بودن آن توجه کنید و از منابع مورداعتماد و خوش‌سابقه باتری بخرید.