از چند ماه پیش که بررسی‌ها و بنچ‌مارک‌ها نشان داد که اپل عملکرد پردازنده و گرافیک و حتی روشنایی نمایشگر و بلندی صدای اسپیکر آیفون را در صورت فرسوده بودن باتری، کاهش می‌دهد، مسأله‌ی تعویض باتری آیفون در زمان درست و تنظیمات جدیدی که در iOS 11.3 برای آگاهی از وضعیت سلامت باتری اضافه شده، یکی از بحث‌های داغ بین کاربران آیفون بوده است.

اگر گوشی شما آیفون ۶ و نسخه‌های بعدی است و روی آن iOS 11.3 و نسخه‌های جدیدتر را نصب کرده‌اید، می‌توانید وضعیت باتری را به راحتی بررسی کنید و تصمیم روشن و منطقی در مورد تعویض باتری بگیرید و به بیان دیگر بیهوده باتری را عوض نکنید.

در ادامه به نحوه چک کردن وضعیت باتری آیفون می‌پردازیم. با ما باشید.

باتری آیفون را چه زمانی تعویض کنیم؟

تمام باتری‌های شارژی که در گوشی‌ها و تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌های مختلف به کار رفته، در گذر زمان فرسوده می‌شود و مثل روزهای اول شارژ نگه نمی‌دارد و باتری آیفون هم از این قاعده مستثنی نیست.

زمان دقیق تعویض باتری بسته به مدل گوشی و تبلت و لپ‌تاپ و همین‌طور تنظیماتی که کاربر برای کاهش مصرف باتری انجام داده و همین‌طور شرایط محیط و نحوه‌ی شارژ و دشارژ کردن بستگی دارد و در واقع نمی‌توان گفت که پس از چند ماه یا چند سال باید این کار را انجام داد.

گاهی مواقع مشکلی نرم‌افزاری در گوشی وجود دارد یا برخی قابلیت‌ها مثل وای-فای و اینترنت سیم‌کارت فعال باقیمانده و در نتیجه مصرف باتری بیش از حد معمول است و کاربر تصور می‌کند که مشکل این است که باتری گوشی وی فرسوده شده است. اما در حقیقت اینطور نیست. برای اینکه مطمئن شوید باتری آیفون شما سالم است و درصد فرسایش آن کم و قابل‌قبول است، می‌توانید از گزینه‌های مربوطه که در iOS 11.3 اضافه شده، استفاده کنید. بنابراین اگر سیستم عامل آیفون را آپدیت نکرده‌اید، ابتدا این کار را انجام دهید و سپس با روشی که در ادامه بررسی می‌کنیم، درصد فرسایش باتری را رویت کرده و تصمیم‌گیری کنید که با توجه به کاربری‌های شما، آیا نیاز به تعویض باتری وجود دارد یا خیر.

تست سلامت باتری آیفون

برای بررسی وضعیت سلامت باتری آیفون، مراحل زیر را طی کنید:

ابتدا روی آیکون چرخدنده‌ای اپلیکیشن Settings که در یکی از صفحات خانه آیفون قرار گرفته تپ کنید.

در صفحه‌ی تنظیمات آیفون اسکرول کنید و روی گزینه‌ی Battery تپ کنید.

بررسی سالم بودن باتری آیفون و زمان تعویض آن

بررسی سالم بودن باتری آیفون و زمان تعویض آن

در صفحه‌ی تنظیمات باتری روی گزینه‌ی Battery Health (Beta) تپ کنید. بله، این گزینه آزمایشی است و به همین علت کلمه‌ی بتا در انتهای آن ذکر شده است. در واقع اپل این گزینه را به صورت آزمایشی اضافه کرده تا پس از دریافت بازخوردها، در مورد آن تصمیم‌گیری کند. لذا در نسخه‌های جدیدتر iOS ممکن است عبارت بتای آن حذف شود.

در صفحه‌ی بعدی عددی که روبروی Maximum Capacity ذکر شده را قرائت کنید.

بررسی سالم بودن باتری آیفون و زمان تعویض آن

بررسی سالم بودن باتری آیفون و زمان تعویض آن

منظور از Maximum Capacity یا حداکثر ظرفیت این است که ظرفیت فعلی باتری چه کسری از ظرفیت روزهای ابتدایی خرید آیفون است. اگر عدد بالاتر از ۸۰ درصد باشد، عمر باتری ۲۰ درصد کمتر از روزهای اول است و وضعیت معمولی و قابل‌قبول است. به عبارت دیگر نیازی به تعویض کردن باتری وجود ندارد.

اگر ظرفیت باتری کمتر از ۸۰ درصد ظرفیت روزهای اول آن است، بسته به نوع کاربری و حساسیت‌های خود می‌توانید در مورد تعویض باتری اقدام کنید. کاربری که از آیفون خویش کم استفاده می‌کند و کارهایی مثل بازی کردن، مرور کردن صفحات سایت‌ها و ... را انجام نمی‌دهد، طبعاً از ۵۰ درصد از ظرفیت اولیه‌ی باتری نیز راضی خواهد بود.

توجه کنید که اگر ظرفیت باتری کمتر از ۸۰ درصد شده باشد، عملکرد پردازنده‌ی اصلی و گرافیکی یا همان CPU و GPU و مواردی مثل روشنایی صفحه نمایش آیفون و بلندی صدای اسپیکر، کم و بیش افت خواهد داشت.

پرسش و پاسخ در مورد تعویض باتری آیفون

باتری آیفون من ۷۹ درصد ظرفیت اولیه را دارد اما حس می‌کنم که سرعت گوشی به شدت کم شده است. آیا باید باتری را عوض کنم؟

معمولاً با ۷۹ درصد ظرفیت اولیه، نباید مشکل خاصی در استفاده از آیفون حس کنید و اگر اینطور است، بهتر است بررسی کنید که در میان اپ‌های نصب شده و تنظیمات، مورد اشتباه و غیربهینه‌ای وجود دارد یا خیر. اگر اپ مشکل‌سازی نصب نشده و تنظیمات مثل قبل است، احتمالاً تعویض باتری مشکل را برطرف خواهد کرد.

آیا می‌توانیم باتری آیفون را خودمان عوض کنیم؟

خیر. برای این کار نیاز به تجربه و دانش تعمیرات مقدماتی موبایل و ابزارآلات لازم دارید. اگر ابزار و باتری جدید تهیه کنید هم در صورت نداشتن تجربه ممکن است صدمات بدی به نمایشگر آیفون وارد کنید که هزینه‌ی تعویض آن بسیار زیاد است. لذا تعویض باتری را به دفاتر خدمات پس از فروش اپل و مراکز تعمیرات آیفون بسپارید.