استفاده از فلش‌کارت یک روش قدیمی و محبوب برای به خاطر سپردن لغات و عبارت‌ها و اطلاعاتی مثل ترکیبات شیمیایی و حتی فرمول‌ها و روابط پیچیده است. برای استفاده از فلش‌کارت جهت حفظ کردن محتوا، لزوماً به قلم و کاغذ نیاز نیست بلکه می‌توانید از سایت‌های مختلفی که با موضوع یادگیری و طراحی فلش‌کارت طراحی شده، استفاده کنید.

در این مقاله به معرفی ۸ سایت که اغلب کاملاً رایگان هستند و برای یادگیری از روش کار با فلش‌کارت طراحی شده‌اند، می‌پردازیم. برخی دارای اپلیکیشن مخصوص اندروید و iOS هستند که استفاده از خدمات سایت را ساده می‌کند. با ما باشید.

Cram اپی برای ساخت و استفاده از فلش کارت

سایت Cram یکی از ساده‌ترین سایت‌ها و در عین حال بهترین سایت‌ها برای ایجاد فلش‌کارت با هر موضوع دلخواهی است. با یک حساب کاربری رایگان می‌توانید از این سایت که طراحی ساده‌ای دارد، استفاده کنید. ایجاد دسته‌بندی‌های مختلف و اضافه کردن موضوعات و توضیح و حتی انتخاب حالت دسترسی عمومی یا خصوصی به کارت‌ها، از جمله قابلیت‌های این وب‌سایت جالب است. در واقع می‌توانید فلش‌کارت‌هایی بسازید و به صورت عمومی در اختیار دیگران بگذارید تا آنها هم استفاده کنند.

برای ایجاد فلش‌کارت از ادیتور استفاده کنید و متن، عکس‌ها و لیست‌ها و فرمت ظاهری پشت و روی کارت را مشخص کنید.

در زمان مطالعه کردن فلش‌کارت‌ها، سایت Cram چند گزینه پیشنهاد می‌کند. می‌توانید کارت را بخوانید و آن را حفظ کنید، می‌توانید با کوییز از خودتان امتحان بگیرید و می‌توانید با فلش‌کارت‌ها بازی کنید. پرینت کردن، خروجی گرفتن، کپی کردن و به اشتراک‌گذاری فلش‌کارت‌ها نیز امکان‌پذیر است.

وب‌سایت Cram اپلیکیشن مخصوص اندروید و iOS نیز دارد که استفاده از فلش‌کارت‌ها در گوشی و تبلت را ساده‌تر می‌کند.

Flashcard سایتی برای ساخت فلش‌کارت

سایت Flashcard.online هم یکی دیگر از سرویس‌های تحت وب است که به خاطر سپردن کلمات و عبارت‌ها و انواع موضوعات به روش فلش‌کارتی را با فراهم کردن امکان طراحی کارت و پرینت کردن کارت‌های طراحی شده، ساده کرده است. در این سایت می‌توانید دسته‌ای از فلش‌کارت‌ها را به سادگی ایجاد کرده و از آن پرینت بگیرید. ایجاد فلش‌کارت با تایپ کردن عنوان دسته شروع می‌شود و می‌توانید تعداد کارت‌ها، نوع کارت‌ها که می‌تواند متن ساده یا متن و عکس باشد را انتخاب کنید.

استفاده از سایت Flashcard.online نیازی به ایجاد حساب کاربری ندارد. پس از ایجاد کارت‌ها می‌توانید از دکمه‌ی Save as PDF برای ذخیره کردن کارت‌ها با فرمت پی‌دی‌اف استفاده کنید. در ادامه روی دکمه‌ی Free Download کلیک کنید و فایل موردبحث را دانلود کنید. پس از پرینت کردن فایل دانلودی، می‌توانید فلش‌کارت‌ها را برش بزنید و استفاده کنید.

متأسفانه در سایت Flashcard.online نمی‌توانید از پشت و روی یک کارت استفاده کنید و لذا عبارت و معنی آن در دو کارت مجزا پرینت می‌شود.

GoConqr و طراحی فلش‌کارت و استفاده از محتوای آماده

سایت جالب GoConqr پا را یک قدم فراتر نهاده و طراحی فلش‌کارت‌ها را حرفه‌ای‌تر و زیباتر کرده است. برای استفاده از این سایت، می‌بایست حساب کاربری ایجاد کنید و به سوالاتی در مورد سطح مهارت خویش و موضوع فلش‌کارت‌ها پاسخ دهید. با پاسخ به این سوالات، ممکن است محتوای مرتبطی به شما پیشنهاد شود و همین‌طور گروه‌هایی که افرادی مثل شما در آن عضویت دارند و مشغول یادگیری همان مباحث هستند، به شما معرفی شود.

برای ایجاد فلش‌کارت ابتدا روی دکمه‌ی Create در گوشه‌ی بالا و چپ صفحه کلیک کرده و گزینه‌ی Flashcards را انتخاب کنید. در ادامه متنی تایپ کنید یا عکس‌های برای سمت جلو و پشت کارت‌ها انتخاب کرده و آپلود کنید. می‌توانید رنگ پس‌زمینه‌ی کارت‌ها را به صورت دلخواه انتخاب کنید و همین‌طور فونت و بافت را متناسب با سلیقه و کاربری تغییر دهید.

Brainscape و فلش‌کارت‌های آماده و متنوع

سایت Brainscape هم منبع بزرگی برای یافتن فلش‌کارت‌های آماده محسوب می‌شود. می‌تو